Türk-Eğitim-Sen Eylem İçin Ankara’ya Gidiyor

Türk-Eğitim-Sen Eylem İçin Ankara’ya Gidiyor

 

Yaşanan haksızlığa karşı Türkiye’nin dört bir yanından tüm şube yöneticileri, şube yönetim kurulu üyeleri, il temsilcileri, yönetici adayları ve eğitimcilerin katılacağı büyük bir eylem düzenleyeceklerini ifade eden Yel şunları aktardı:

“Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü 13.08.2009 tarihli Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği doğrultusunda Ocak ve Şubat ayı içinde yapması gereken sınava dayalı yönetici (Müdür, Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı) atamalarını yapmayarak, sınavı kazanan ve yöneticiliği hak edenleri mağdur etmiştir. Bu konuda yasal mücadelemiz devam edecektir. Çünkü burada bir hak kaybı söz konusudur. Sınavı kazanan birçok aday müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı olarak atanacak iken yeni yayımlanan yönetmeliğin uygulanmasında ortaya çıkabilecek kayırma, torpil mantığı ile atanamayacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni “Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”ni 28 Şubat 2013 tarih ve 28573 Sayılı Resmi Gazetede yayımlamıştır. Hakkaniyet ve liyakat ilkelerini yerle yeksan eden, torpilli atamalara vize veren, alın teri dökmeyen insanların yönetici olarak atanmalarını sağlayan bu yeni yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir utancı olmalıdır.

Hemşerimiz Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı böylesi ucube, içi boş, uygulamadan uzak, teknik hatalarla dolu ve kazanılmış hakların kaybedilmesine neden olan bir yönetmeliğe imza atmakta sakınca görmemiş; okullara işi bilenlerin yerine, araya adam koyanların, arkasına siyasi rüzgârı alanların, hak dilenenlerin atanmasının önünü açmıştır. Suiistimallerin yaşanacağı, ahbap-çavuş ilişkilerinin hız kazanacağı, siyasetin gölgesinin eğitimcilerin üzerinde olacağı bu yönetmelik, MEB’de çok kötü günlerin başlangıcı olacaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ nın eğitim camiasında deprem yaratan bu yönetmeliğe onay vermesi, büyük bir talihsizlik olmuştur. Göreve gelir gelmez eğitimcileri karşısına alan Bakan Avcı, anlaşılan o ki, eğitimcileri daha çok hayal kırıklığına uğratacaktır. Ancak biz Bakan Avcı’ ya olan inancımızı tamamen yitirmek istemiyoruz.

Tüm uyarılarımızı göz ardı eden, eleştirilerimize kulak tıkayan Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’ yı bu kez aklıselim davranmaya, bir kez daha düşünmeye, yaptığı yanlıştan geri dönmeye, yanındaki iş bilmez bürokratları yerine, eğitimcilerin sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Aksi takdirde, beceriksiz, eğitimi çıkmaza sokan, eğitim ile torpil adının yan yana anılmasına neden olan bürokratların eseri olan bu yönetmelik geri çekilmezse, TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK, 06 MART 2013 TARİHİNDE BÜYÜK BİR PROTESTO EYLEMİ YAPACAĞIZ.

Türkiye’nin dört bir yanından tüm şube yöneticilerimiz, şube yönetim kurulu üyelerimiz, il temsilcilerimiz, yönetici adaylarımız, eğitimcilerimiz; 6 MART’TA MEB ÖNÜNDE, BAKANLIĞI, BU UCUBE YÖNETMELİĞİ HAZIRLAYANLARI VE BU YÖNETMELİĞE ONAY VEREN MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YI PROTESTO EDECEKTİR. Yüzlerce eğitimci tek ses, tek yürek olacak ve eğitim tarihinde kapkara bir sayfa açan Bakanlığı yerden yere vuracaktır. Bu süreçte yaşanacak tüm olumsuzlukların müsebbibi ise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olacaktır. Türk Eğitim-Sen olarak Bakana naçizane tavsiyemiz; eğitimcileri karşısına almak yerine, yönetmeliği bir kez daha sağduyuyla incelemesi ve ne kadar rezil bir yönetmeliğe imza attığını fark ederek, yönetmeliği geri çekmesidir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam