TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TARİHİ MİSYONUNU DEVAM ETTİRİYOR

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TARİHİ MİSYONUNU DEVAM ETTİRİYOR

Amaçları Türk Kadınlarının toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiği yere getirmek, Türk Kadınlarını bilinçlendirmek ve eğitmek olan Türk Kadınlar Birliği Derneği  7 Şubat 1924 tarihinde kurulmuştur. 1954 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünü kazanmış olan dernek, Bilecik’te 2007 yılında kurulmuş ve önemli projeler gerçekleştirmiştir. Bilecik’in tek kadın örgütlenmesi olan ve şube Başkanlığını Emekli Öğretmen Ayla Yıldız Ercan’ın yaptığı dernek, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümünde, Milli anma ve bayramlarda ve toplumsal olaylarda sesini ve duruşunu göstermeyi başarabilmiştir.

"Biz Türk Kadınları…"

Dernek başkanı Ercan, yaptığı açıklamada Türk Kadınlar Birliği’ni şu sözlerle anlattı:“Derneğimizin kuruluş amacı, kadının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama aktif olarak katılmasının sağlanmasıdır. İlk Genel Başkan Nezihe Muhiddin’ in aşağıdaki sözleri bu amacı ve mücadeleyi en iyi şekilde özetlemektedir:
“Biz Türk Kadınları toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce Türk Kadınlarını bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz. Onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye’de kadın ve erkeğin toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.”

Atatürk’ün öngördüğü çağdaş kadına yönelik, eğitim, örgütlülük ve bilinç düzeyinin yükseltilmesi konusunda, etkin çalışmalar sergilemiş ve büyük bir atılımla yurdumuzun hemen her köşesinde, kadınlarımızın destek ve katkılarıyla Şube sayısını, Bilecik dahil olmak üzere yedi tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olmak üzere 80’e yakın ile yaymayı başarmıştır.”dedi.

MEHMET SELİM SAÇTI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam