Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Türk Milletinin Birliği İçin Atatürk’te Birleştik”
Sosyal Medyada Paylaş
4 Ocak 2014
admin

Türk Milletinin Birliği İçin Atatürk’te Birleştik”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve Türk Milletinin birliğini savunmak, siyasal, sosyal ve toplumsal çalışmalar yürütmek için “Atatürk’te birleştik” ilkesiyle tüm vatansever güçleri bir çatı altında birleştirmek amacıyla kurulan Milli Merkez yapılanması Bilecik’te de faaliyete geçti. 28 kişilik bir Yönetim Kurulundan meydana gelen oluşumun Genel Başkanlığı’nı Hüsamettin Cindoruk yaparken, Bilecik ayağı da başkanı ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Başkanı olan Feyzi Köse tarafından yürütülmekte.

Köse, Kurulan merkez ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Milli Merkez Türkiye’nin genel seçimlerde parlamentoda meclisi oluşturan ve grubundan 4 partinin Millet Meclisi Başkanının çağrısıyla bir araya gelip sıfırdan yeni bir anayasa yapması çağrısına bir tepki olarak doğdu. Hüsamettin Cindoruk, Yekta Güngör Özden, Cemal Alemdaroğlu, Sabih Kanadoğlu, gibi kendi alanlarında duayen isimlerin çağrısıyla bir araya gelen aydınlar parlamentoda kurucu iradeye ters, sıfırdan bir anayasa yapılamayacağını haykırdılar. Bir noktanın altını çizelim, parlamentoda siyasi erki elinde bulunduran iktidar, anayasada değişiklik yapabilir ama komple bir anayasa yapamaz.  Bu duayen hukukçular bunu anlattılar, fakat dört partinin eşit sayıda oluşturduğu bir komisyon anayasa çalışmaları uzlaşma komisyonu adı altında devam edince, il il, ilçe ilçe çarıkları ayaklarına geçirip gezmeye başladılar. Dediler ki ‘ böyle bir anayasa yapma yetkiniz yok’.Nitekim Bilecik’te de 13 Nisan 2013 tarihinde bir forum düzenledik. Emekli Tümgeneral Naci Beştepe, Yeniçağ gazetesi yazarlarından Yavuz Selim Demirağ, İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri ve Ufuk Söylemez’in katıldığı çok güzel bir forum oldu.

 

“Merkezde her siyasi görüşten insanlar var”

 

Bu Milli Anayasa Forumları Türkiye’nin il, ilçe, köy dahil 160’ın üzeride yerinde yapılırken 23 Nisan’ın yıl dönümünde 23 Nisan 1920’ye atıfta bulunmak amaçlı Ankara’da 8-10 bin kişinin katıldığı müthiş derecede kaliteli bir organizasyonla Milli Merkez’e dönüştü. Başına Hüsamettin Cindoruk’u getirdiğimiz 28 kişilik her siyasi görüşten duayen isimler var. MHP’li, İşçi Partili, CHP’li, DSP’li, eski ANAP’lı, DP’lı, her partiden insanı göreceksiniz.  Bunlar bir bildiri yayınlamak üzere Milli Merkez’i oluşturdular. Çok kısa bir zaman sonra 26 Mayıs’ta İstanbul’da 7 saat süren bir toplantıda bu liste oluştu.”

 

“Biz bir düşünce kulübüyüz”

 

Kendilerini anlatmak için bir bildiri yayınladıklarından bahseden Köse, bildiride yayınladıkları bilgileri kısaca bahsederek “Milli Merkez bir vakıf veya bir siyasi parti değil, bu bir düşünce kulübüdür. Türkiye’nin yüz akı insanların bir araya gelerek Türkiye’nin şu anki gerici ve bölücü anayasa çalışmaları ve günlük politikalarına karşı bir tepki olarak doğdu. Nitekim bu hareketin haklılığı bugün ispatlanmıştır. 26 Mayıs’ta yayınlanan bu bildiriden sonra Türkiye’nin her yerinde bu sefer Milli Anayasa Forumları’nın yanına Milli Merkez toplantıları yapmaya başladık. Burada mesajlar veriyoruz. ‘Evet, Biz bir parti değiliz, bir dernek veya vakıf değiliz ama düşüncelerimizi halkımızla paylaşan bir düşünce kulübüyüz. Yapılmaya çalışılan anayasanın tehlikelerini anlatıyoruz’ diye gezerken gezi olayları patlak verdi. O olayların sonucunda haklılığımız çıktı. Bugün iktidar, anayasa yapma çalışmasını askıya aldı,  yapamıyor Biz, bu başarılı çalışmaları devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Bilecik’te Milli Merkezi oluşturan 12 kişiden bahseden Köse “ Bilecik’te bu merkezi Yusuf Özcan, Sezai Cıvgın, Necati yıldırım, Mehmet Dedeoğlu, Halil Şahin, Ahmet İşlek, Hatice Ay, Aylin Karaçay, Korkmaz Kesik, Rıfat Yılmaz, Cüneyt Taşkesen ve ben kurduk. Burada her siyasi görüşten insanlar var. Dolayısıyla bir denge güdüyoruz. Her kesime eşit mesafedeyiz.” şeklinde konuştu.

 

“Tek bir adayda birleşeceğiz”

 

Köse,  sözlerine devam ederken şu ifadeleri kullandı:

“2 tane kırmız çizgimiz var bir gericiliğe,  bir de bölücülüğe karşıyız. Bunun haricinde herkesle iş birliği yapma anlayışında olan bir düşünce kulübüyüz ve Bilecik kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla yola çıktık. Biz yaklaşan yerel seçimde, Atatürkçü olduğuna inandığımız, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkan bir adaya oy vermek için, önümüzdeki günlerde arkadaşlarımızla birlikte partileri ziyaret edeceğiz, mümkünse bu adaylarınızı teke indirebilir misiniz diyeceğiz. Tabi partiler bir siyasi kimliktir. Onların kendi tüzükleri, işleyişleri var. Parti disiplinleri, hiyerarşileri var. Bunun içerisinde ‘ben adayımı geri çekiyorum’ diyemezler. Gönlümüzden geçen doğruları savunuyoruz. Bun partiler teke inemezlerse, o zaman sandıkta birleşmenin yollarını arayacağız, görevimiz bu.”

 

“AKP zihniyetine hayır! Ama tabanına karşı değiliz”

 

Her tabana seslendiklerini söyleyen Köse, Merkez üyeleri arasında AKP’den hiçbir kişinin olmamasını şu şekilde yorumladı “Ak Parti’nin son yıllarda sergilediği, gerek siyasi, gerek hukuksal, gerek ekonomik alandaki hareketlerini izlerseniz AKP Yönetiminin zihniyetine karşıyız. Ama AKP’ye oy veren tabana kesinlikle karşı değiliz. Türkiye Cumhuriyeti’nde her iki vatandaştan biri AKP’ ye oy vermiş, bu bir gerçektir. Biz bunu göz ardı edemeyiz. Ama erzakla kömürle kandırılmış, ama iş vaadiyle, ama parayla kandırılmış çaresiz insanlar sadaka toplumuna dönüştürülmüş bir toplumda AKP’ye oy verebilir.  Hâlbuki Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası’nın ilk 3 maddesinde bir tanım vardır ‘ Türkiye Cumhuriyeti bir sosyal hukuk devletidir’ der.

 

“AKP, sadaka kültürü zihniyetine dönüştürmüştür”

 

Sosyal hukuk devleti vatandaşını çaresiz bırakmayan devlettir. Ama AKP zihniyeti, bunu sadaka kültürüne dönüştürmüştür. ‘Ben verirsem geçineceksin, ben verirsem bu kömürü yakacaksın’ yok böyle bir şey. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak doğan herkes özürlü-özürsüz, kadın-erkek herkes devletin sağlık, eğitim, ulaşım ve iş konularında sosyal devlet ilkesinden faydalanmakla yükümlü. Devlet de bunu karşılamaya zorunludur. Biz bu sadaka kültürü zihniyete karşı olduğumuz için bir AKP’li yok aramızda. Ama bizim toplantılarımıza AKP’ye oy verip gönlü bizim gibi atan insanlar da geliyor. İsim vermeyeceğim ama samimiyetle söylüyorum. Göreceksiniz bu seçimlerde AKP’den, CHP’ye, MHP’ye de bir sürü oy kayacak. Vatandaşın nabzını tutan bir düşünce kulübüyüz biz bunu da görüyoruz.”

 

“Türk milletinin birliği için Atatürk’te birleştik”

 

Hiçbir partiye yandaşlık yapmadıklarını ve oy için halka telkin vermediklerini belirten Köse, “Partilerin bugün yanlışları veya eksikleri olabilir, CHP’nin de yanlışları vardır, MHP’nin de yanlışları vardır. Eksiklerine rağmen biz hiçbir partiye oy verin yönünde okumuzu göstermeyiz. Ama Atatürkçülüğün kıstasları vardır. 2 temel kıstas vardır. Biri tam bağımsızlık diğeri de antiemperyalist olmak. Atatürkçülüğün ilkelerini ve devrimlerini belirlemiş bir adayın etrafında toplanacağız. Bu seçime 1 hafta kalaya kadar şekillenir. Kamuoyu kendiliğinden bu şekillendirmeyi yapar. Ama biz bugün için şu ya da bu adayın arkasındayız gibi bir ifadeler kullanmayacağız. Milli Merkez şunu der ‘Ben ne şu partiliyim ne de bu, ben Türkiye sevdalısıyım’. Herkesi bağlayıcı bir tek sloganımız var ‘ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğü, Türk milletinin birliği için Atatürk’te birleştik.’” dedi.

Köse, Milli Merkez olarak çok başarılı olduklarına inandıklarını ifade ederken şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’deki anayasa çalışmalarının en büyük engelini biz oluşturduk. Yurt içi ve yurt dışında 200’ün üzerinde toplantı yapıldı. 200 binin üzeride insana ulaşıldı. Milli Merkez bu başarılı çalışmalarına bundan sonra da devam edecek. Yerel seçimlerden sonra bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme gelecek, daha sonra bir genel seçim gündeme gelecek. Dolayısıyla bizim görevimiz hiç bitmeyecek. Biz doğruları anlatmaya devam edeceğiz. Bugün bizi Bilecik’te destekleyen 100’e yakın sempatizanımız var.”

 

Gelecekte siyasi bir kimlik kazanır mı?

 

Şimdilik sivil bir örgütlenme olan Milli Merkezin ileride siyasi bir kimliğe dönüşebilir mi sorusunu yanıtlayan Köse “Bunu söylemek için çok erken. Milli Anayasa Forumları ile başlayan bu süreç çok yoğun ilgi gördü. Bu Merkezi oluşturan 28 kişinin hepsi bir alanda Türkiye’nin duayeni isimler yan yana görüp, coşkuyla onları dinleyince ‘Siz neden parti kurmuyorsunuz? Bugün sizin savunduğunuzu CHP bile söyleyemiyor’ diyenlere karşı’ Orada durun biz bir bölen olmak istemiyoruz. Biz bir parti değiliz’ i ısrarla vurguladık. Ama bu talep hala geliyor. Yerel seçimlerden sonra bakarsınız, nabız değişir, Türkiye’nin ateşi değişir, siyasi parti kurar mı? Hiçbir şey diyemem. Belki olabilir, ama bugün için kesinlikle böyle bir bölücü davranış içinde değiliz. Mevcut partilerimizin içinden bu yerel seçimlerde Atatürkçü adaylara oy vermek üzere çalışmalarımıza devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu. BETÜL SÖNMEZER

 

 

Bir adet yorum var.

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım