TÜRKİYE LİSELİLER BİRLİĞİNE BİLECİK’TEN TEPKİ GELDİ

TÜRKİYE LİSELİLER BİRLİĞİNE BİLECİK’TEN TEPKİ GELDİ

“SİYASİ EMELLER İÇİN LİSELERİ KULLANMAYIN”

Türkiye Liseliler Birliği tarafından yayınlanan “Liseliler Dinci Gericiliğe Karşı Ayakta” başlıklı bildiriye Bilecik’ten tepki geldi.

Türkiye Öğrenci Meclisi Baş Danışmanı, Türkiye Öğrenci Meclisi Genel Sekreteri, Bilecik İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Emre Filiz, Türkiye Liseliler Birliği’nin ”Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz” başlığıyla yayınlanan bildiriye tepki gösterdi. Filiz, Bilecik Belediyesi Sosyal Tesisler Aile Çay Bahçesi önünde yaptığı açıklamada, son günlerde Türkiye Liseliler Birliği ismindeki bir oluşumun düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıklarını gördüklerini söyledi.  Elbette Türkiye’de liselerin yasalar çerçevesinde istedikleri oluşumun içerisinde olabileceğini belirten Yıldız;

“Son günlerde “Türkiye Liseliler Birliği” isminde bir oluşumun düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıklarını gördük. Elbette Türkiye’de liselerimiz yasalar çerçevesinde istedikleri oluşumun içerisinde olabilirler. Farklı dernekler, platformlar oluşturabilirler. Hatta bunların yapılması liselerimizde eğitim kalitesinin gelişimi bakımından bir zorunluluktur. Ancak Türkiye’de lise öğrencilerini temsil kabiliyetine sahip tek kurum, Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığıdır.

siy4

“Başkalarının amaçlarına maşa olmaya hevesli bir gençlik ile karşı karşıyayız”

Bu ülkede bizler, mühim olmamız gerekirken, mühimmat olarak görüldük. Oysa ki genç kelimesinin Farsça’daki anlamı; hazinedir, mücevherdir. Bizlerin bir araç olarak kullanılmasına asla izin vermememiz gerekirdi. Ancak yeni Türkiye’yi adaletli bir dünyayı, yeniden inşa edecek olanların bizler olduğunu unuttuk. Kirli küresel sistemin parçası değil, yeni ve adaletli bir dünyanın öznesi olmamız gerektiğini unuttuk ve dün başlayan propagandaların sonucu olarak, İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Çiğli Anadolu Lisesi ve son olarak da Ankara Gazi Anadolu Lisesi ve Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri okul yönetimi tarafından baskıya uğradıklarını açıklayan bir bildiri yayınladılar. “Liseliler Dinci Gericiliğe Karşı Ayakta” dediler. Bilmiyorlardı ki “Kendi milletinin kültürünü, medeniyetini, marifetini inkar ve istihkar eden milliyetinden sakıt olur, onun adına konuşmak hakkını kaybeder” Bugün kültürüne sırt dönen, aslını inkar eden bir gençlik ile karşı karşıyayız. Özgürlük naraları ile birlikte kişisel hak ve özgürlüklere saldırmaktan çekinmeyen, başkalarının amaçlarına maşa olmaya hevesli bir gençlik ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

“Biz bilinçli bir gençlik olarak “kimseye sırt dönmeden” diklenmeyeceğiz, dik duracağız”

Birlik ve beraberliklerine, Yeni Türkiye’nin kutlu yürüyüşüne kast etmek isteyen bu şer odakların her türlü entrikaya başvurarak bu sefer de gençliği hedef aldıklarını vurgulayan Yıldız;

siy6

“Bu yaklaşım kimseye bir hayır getirmez”

“Bizler kirli emellerini gerçekleştiremeyip, gençleri bu uğurda kullanarak, rant ve statü kazanmak isteyen örgütlere karşı dik duruşumuzu bozmayacak, bu oyunlara alkış tutanlara müsaade etmeyeceğiz! Bugün de yapıldığını gördüğümüz gibi gençleri kullanmayacak, bilinçli gençler olarak birlikte hareket edip bu kirli oyuna son vereceğiz! Türkiye Öğrenci Meclisi olarak, yapılan bu provokasyon kokan eylemleri tanımıyoruz. Kendilerinden mesul olduğumuz liseli kardeşlerimizi uyarıyor, eylemlerin derhal son bulması gerektiğini söylüyoruz. Biz bilinçli bir gençlik olarak “kimseye sırt dönmeden” diklenmeyeceğiz, dik duracağız.

Liseler siyasi ve ideolojik kamplaşmanın yapılacağı mekanlar değildir. Bu mekanlar milletimizin ve devletimizin el birliğiyle oluşturdukları ve bizim bilim tahsil edip vatana, millete ve gücümüzün yettiği kadar tüm insanlığa faydalı olacağımız eğitim yerleridir. Bilim ve irfan yuvalarıdır. Bu hususun çok iyi bilinmesi gerekir. “Gericiliğe meydan verilmeyecek” gibi artık 28 Şubat günlerinden kalmış, toplumu ilerici – gerici diye bölen, toplumun bir kısmının değerlerini sürekli biçimde aşağılayan bu yaklaşım kimseye bir hayır getirmez.

“Benzeri anlayışlar asla liselerimizde egemen olmayacaktır”

Bilim yuvası olan okullarımızda, milletimize ait değerlerimizin yaşatılmasından kimse rahatsızlık duymamalıdır. Sadece bazı değerlerin ve anlayışların hakim olmasını beklemek bu ülkenin demokratik gerçekliğinden uzak kalmak anlamına gelecektir. Mutlak hakikatin sadece kendisinde olduğunu düşünmek ve herkesi buna inanmaya zorlamak bizce demokratik olgunluktan uzak olduğu gibi, psikolojik bir kibri de yansıtmaktadır. Bu ve benzeri anlayışlar asla liselerimizde egemen olmayacaktır.

Adı birlik olup da okullarımızda ayrılık çıkarmanın gayretinde olan arkadaşlarım. Bilimin bir izzeti ve şerefi vardır. Bizim vazifemiz çalışan, öğrenen ve üreten bireyler olmaktır. Üreteceğimiz bilgi ve yeniliklerle liselerimizin nasıl daha iyi eğitim imkanları sunacağını gelin birlikte tartışalım, geliştirelim. Bu üstün amacı bırakıp kısır siyasi emeller için liselerimiz kullanmayın.

Biz mücadelemizi kendi değerlerimize ve kendi kardeşlerimize karşı yapmıyoruz. Bizim mücadelemiz eğitimimizi daha iyi seviyelere getirecek müspet adımlarla olacaktır. Bizim mücadelemiz kendi değerlerimize saygı duyarak, ona ilerici diğerine gerici deyip ayrıştırıcı olmaktan uzak, milli birlik ve beraberliğimize hizmet etmek ile anlam kazanacaktır. Bizim mücadelemiz, kuru söylemlerden uzak; bu memleketi; bilim, sanat ve kültür alanlarında daha da ileriye götürmek olacaktır.” dedi.

siy2

 siy3

Emekli Tarih Öğretmeni Meral Gökdemir;

“Eğitimcilerin bu manada çok eksik olduğunu düşünüyorum”

Açıklamadan sonra geçtiğimiz yıl emekli olduğunu belirten Tarih Öğretmeni Meral Gökdemir, Emre Filiz’i tebrik ederek, “Ben 35 yılık tarih öğretmeniyim. Düşüncelerinize katılıyor, gençliği anlamak ve onları daha iyiye, daha güzele, daha doğruya götürmek için eğitimcilerin bu manada çok eksik olduğunu düşünüyorum. Yıllarca ben de kendi öğretmen arkadaşlarımla bu düşünce içerisinde olmayanlarla her zaman çatıştım ve doğru bildiğim yoldan ayrılmadım. Gençliği anlamak bilmek ve ona yardımcı olmak eğitimcilerin birinci görevi. Öğretici olmak kolay, iş eğitimde” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Ey Türk Gençliği
  Birinci vazifen Türk Istiklal ve Cumhuriyet ini korumak ve kollamaktir. diye başlar.
  Memleketin bütün tersaneleri ne girilmiş, bütün kaleleri zapt edilmiş, hatta iktidar sahiplerinin faktu zaruret içinde harap ve bitap dusebilirler diyerek devam eder
  MUHTAC OLDUGUN KUDRET DAMARLARINDAKI ASIL KANDA MEVCUTTUR ile de biter
  Isterseniz tamamını bir okuyun, bakın bakalım için de KINDAR gençlik bulabileceksimısınız?
  -Içinde Hayırsever işadamı bulacak mısınız?
  -Içinde Barzani bulacak mısınız?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

 • YORUM
reklam