“TÜRKLER ORTADOĞU’DA İKİ KEZ MODERNLEŞTİLER”

“TÜRKLER ORTADOĞU’DA İKİ KEZ MODERNLEŞTİLER”

DOÇ. DR. ÇAĞ: OSMANLI TARİHİNDE 180 YILLIK DEVRE DAİR ESER YOK

Doç. Dr. Galip Çağ, konuşmasında Türkiye’de Osmanlı Tarihçiliğinin bayrağını taşıyan çok değerli hocaların olduğunu ancak Osmanlı kuruluş devri vakalarının kaynak yetersizliği ve o devrin terminolojisinin bugüne aktarılamaması nedeniyle yeteri kadar araştırılamadığı gerçeğine dikkat çekti. Doç. Dr. Çağ, “Osmanlı tarihinde 180 yıllık bir devre dair eser olmadığı gibi bir kavram problemi de ortaya çıkıyor.” dedi.

PROF. DR. ÇETİN: İBN HALDUN’UN TEORİLERİ I. MURAT DÖNEMİNDE DOĞRULANMIŞTIR

Prof. Dr. Altan Çetin ise konuşmasında ünlü düşünür İbn Haldun’un felsefesinin Osmanlı Devleti’nin kuruluş süreciyle birebir örtüştüğünü söyledi. Çetin,  “İbn Haldun devletin ilk önce akraba yani kan bağıyla kurulduğunu ancak daha sonra hanedanın yakınındaki akrabalarını uzaklaştırmaya başladığını söylüyor. Yani kan asabiyesinden (bağından)  başka bir asabiyeye geçmeye başladığını, devşirmeler edinmeye başladığını söylüyor. 1. Murat döneminde de birdenbire devşirme, kapıkulu, tımar sisteminin ortaya çıkması tesadüf olamaz.” diye konuştu.

PROF. DR. ÇETİN: TÜRKLER ÖNCE İSLAMİYETİ KABUL EDEREK ARDINDAN DA CUMHURİYETİ KURARAK MODERNLEŞTİLER

Prof. Dr. Çetin Türkiye Cumhuriyeti modernleşme tarihine yönelik tespitlerde de bulundu. Türk halkının modern dönemde bir tercihte bulunarak saltanatı kaldırdığını ve Cumhuriyeti kurduğunu belirten Çetin, bu zamana ulaşan 1000 yıllık bir medeniyetin var olduğunu söyledi. Çetin, “Türkistan’dan buraya doğru akan bir insan, tarih, medeniyet var ve bu inanılmaz bir uyum gücü taşıyan Türklerin başarısıdır” diye konuştu. Çetin “Türkler Ortadoğu’da iki kez modernleştiler. Birincisi İslamiyeti kabul ederek ikincisi de Cumhuriyeti kurarak…” tespitinde bulundu.

PROF. DR. ÇETİN: İŞİD ‘KÜRESELLEŞMİŞ BİR SUÇ ÖRGÜTÜ”

Günümüzde yaşanan terör olayları ve İŞİD sorununa da değinen Çetin, İŞİD’in çağa ayak uydurmuş bir suç örgütü olduğunu söyledi. Çetin, “İŞİD küreselleşmiş bir terör fenomenidir. İnterneti kullanan, emirler veren ve eylemler yaptıran bir terör örgütü. Yani, postmodern çağda küreselleşen çağda küreselleşen suç… “ diye konuştu.

Konferansın sonunda katılımcılara hediyelerini Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir sundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam