TÜRKMEN KÖYÜ

TÜRKMEN KÖYÜ

Başta Türkmen Köyü olmak üzere Gölpazarı’nın 1950’li yıllarından kalma asırlık projesi Sürüm Deresi Yolu.  Bir türlü başlanamayan hep bir sonraki bahara bırakılan proje. Nihayet bitti. Biterken de arkasında güzel bir hikaye bıraktı.

Bir köy düşünün bir hayali olsun. Bir köy düşünün bu hayal için tüm köylüler omuz omuza versin fedakarlık yapsın. Bir köy düşünün istediğini almak için çalmadık kapı bırakmasın en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapısını çalsın. Ve bu köyün tek derdi köyünün kalkınması olan bir muhtara sahip olsun.

Bu köy Gölpazarı’na bağlı Türkmen Köyü. Bu muhtarın adı da Murat Yüksel.

Bu genç muhtarın tek derdi köyünün en büyük hayali olan Sürümderesi yolunu yapmak, yaptırmak. Bu uğurda şehrindeki tüm mercilere başvurdu. Dört elle sarıldılar bu işe kendi çaplarında bir takım yatırımlarda yaptılar. Ama yine de yolu yaptıramadılar. İstedikleri tek şey köylerini Gölpazarı’na yakınlaştırmak, tarla ve bahçelerine daha kolay ulaşım sağlamak. 4 kilometrelik yol için 1950 yıllarından bu yana çabaladı Türkmen Köyü, dile kolay bir asrı geçkin zaman bekledi muradına ermek için.

Önce yaparız dediler siz hele bir bekleyin dediler. Sonra ödenek yok dediler, kamulaştırma zor dediler, ekipman yok dediler. Dediler de dediler bir asır beklettiler Gölpazarı’nın bu güzel köyünü.

Ne Valiler ne Kaymakamlar geldi geçti de bir çare bulamadılar bu köye.

Sene oldu 2017, Türkmen Köyü Muhtarı Murat Yüksel bir gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı 41. Muhtarlar Toplantısına davet edildi. Fırsat bu fırsat dedi muhtar gözünü karartı ne yapıp ne edip bu sorunu Cumhurbaşkanı’na iletmeliydi.

 

Bekledi, sabırla bekledi muhtarımız. En doğru zamanı bekledi. Diğer muhtarların arasından sıyrıldı ve yakaladı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı. İki kelam etme fırsatı buldu ve önceden hazırladığı mektubu iliştiriverdi Cumhurbaşkanı’nın cebine. Oradan sonra kaderi değişmeye başladı Türkmen Köyü’nün, Makus tarihini yendiği gündü o gün.

Sordu Cumhurbaşkanı; “Ne oldu yakışıklı muhtar, derdin ne senin?” Muhtar Yüksel anlattı tüm derdini. İçi rahatlamıştı artık. Çünkü köyü için yapabileceği en önemli adımı atmıştı. Az mı ta Cumhurbaşkanına ileti sorunu.

Köyüne döndü muhtar, birkaç yetkili aradı kendisini. Merakla bekleyiş başladı artık. İçi içine sığmıyordu; kepçelerin, dozerlerin ufukta görüneceği günü bekliyordu. O gün geldi çattı. Dozerler, kepçeler başladı çalışmaya. Tüm köy heyecanlıydı artık. Çünkü Türkmen Köyü ilçe merkezine uzak bir köy değil sanki Gölpazarı’nın arka mahallesi gibi olacaktı. Kışın yolu kapanmayacak, hastalar hastaneye daha kolay yetişecek, köylüler arazilerine kolayca ulaşabilecekti. Ve bu sene Sürümderesi yolu ve köprüsü bitti. Muhtar Murat Yüksel’in köyüne olan aşkı ve bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türkmen Köyü bir asır sonra muradına erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam