TÜRKMENLERE YARDIM TIRI YOLA ÇIKTI

TÜRKMENLERE YARDIM TIRI YOLA ÇIKTI

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği’nin, Bilecik Belediyesinin, Sivil Toplum Kuruluşlarının destekleriyle Bayırbucak ve Suriye Türkmenlerine insani yardım tır’ı dualarla yola çıktı.

 

Cumartesi günü Seven Çarşısında 3’te 2’si un, 3’te 1’i giysi olmak üzere toplanan malzemelerin yüklendiği tır dualarla gönderildi.

Tır yola çıkmadan önce konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) Bilecik İl Temsilcisi Şemsettin Yıldırım “yardımlar noktasında Bilecik halkı çok ciddi anlamda ahiliğin, kardeşliğin, birlik beraberliğin ne olduğunu bizlere gösterdi. Biz bunu gördük, çok mutlu olduk. Allah hepsinden razı olsun. Buradaki STK’larımızdan, sivil toplum kuruluşlarımızdan Allah razı olsun.” diyerek şunları aktardı:

YILDIRIM: “Bunun 3’te 2’si un, 3’te 1’i giysi”

“Bilecik halkımızın destekleriyle İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği’nin, Bilecik Belediyesinin destekleriyle, yine dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun merkezi diyoruz, 11 tane STK’nın Bilecik platformuna destekleriyle Bayırbucak ve Suriye Türkmenlerine insani yardım tırımızı inşallah besmele ile göndereceğiz. Gümrük’te bir gün bekleyecek, daha sonra Bayırbucak ve Suriye Türkmenleri kardeşlerimize bu yardımlar iletilecek. Takriben yardımlarımız bedeli 78 bin lira. Bunun 3’te 2’si un, 3’te 1’i giysi olmak üzere. Bu yardımlar noktasında Bilecik halkı çok ciddi anlamda ahiliğin, kardeşliğin ne olduğunu, birlik beraberliğin ne olduğunu bizlere gösterdi. Biz bunu gördük, çok mutlu olduk. Allah hepsinden razı olsun. Buradaki STK’larımızdan, sivil toplum kuruluşlarımızdan Allah razı olsun.

“Muhtarlarımız son saniyede 70 çuval bağışta bulundular”

Sayın Muhtarlarımız son saniyede 70 çuval bağışta bulundular. Hepsine sizlerin huzurunuzda teşekkür ediyorum. Özellikle Bilecik Belediye Başkanımız bize bu konuda çok büyük desteklerde bulundu, depo verdi bize. Birtakım yerler tahsis etti. Sayın Başkanımızın vesilesiyle çok ciddi anlamda yol kat ettik. Bu yardım konusunda bize dua eden kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin.”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise güzel bir olayı sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek  “Yardım yapan olmak, emsal olmak çok güzel bir durum. Cenab-ı Hak hiç kimseyi tabi yardıma muhtaç etmesin ama yardıma muhtaç ettiğinde de böyle kardeşlerimize her zaman etrafımızda var etsin” dedi ve şunları ifade etti:

YAĞCI: “3-4 tır yardımı kardeşlerimize ulaştırmayı hedefliyoruz”

“Hakikaten güzel bir olayı sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 1 ay önce yakılan meşale bulunduğu her tarafı aydınlattı, şehrimiz de Bayırbucak’taki Türkmen kardeşlerimize, orada ihtiyacı olan kardeşlerimize yardım noktasında başlattığımız kampanya dalga dalga yayıldı. Sadece Bilecik içerisinde değil, ilçelerimizde de gitti, karşılık gördü ve bunun ilk meyvesini bugün sizlerle birlikte dualarla inşallah kardeşlerimize göndereceğiz.

Yardım yapan olmak, emsal olmak çok güzel bir durum. Cenab-ı Hak hiç kimseyi tabi yardıma muhtaç etmesin ama yardıma muhtaç ettiğinde de böyle kardeşlerimize her zaman etrafımızda var etsin diyorum. Bu yardımların bir nebzede olsa oradaki kardeşlerimizin dertlerine derman olacağını ümit ediyoruz ama yeterli değil. İnşallah hem Bilecik’imizden hem devamında Bozüyük’ümüzden, diğer ilçelerimizden de bu şekilde yardımlar devam edecek. Hedefimiz daha üst seviyelerde inşallah 3-4 tır yardımı kardeşlerimize ulaştırmak. Ben bu organizasyonun gerçekleşmesinde ana çatı görevi yapan İHH’ya başta Başkanımız olmak üzere tüm yöneticilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

“Bir sözümüzde 100 çuval unu veren işadamlarımız var”

Bu şemsiye altında bulunan tüm yardımsever sivil toplum örgütlerimize, muhtarlarımıza, iş adamlarımıza huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir sözümüzde 100 çuval unu veren işadamlarımız var. Gerçekten kendi karınca kararınca da olsa bu yolda ben de varım diyerek destek veren evindeki çocuğunun ayakkabısın getiren, mamasını getiren, bebek bezini, kazağını getiren kardeşlerimiz var. Herbiri çok çok değerli, azı çoğu bu anlamda olmaz. Onun için Bilecik istediği, birlik beraberlik olduğu zaman her şeyi başarabiliriz. Onun için dedik hep birlikte daha iyiye, daha güzele gidelim noktasında bir hedef belirledik. Bunu da burada gerçekleştirdik. İnşallah bu tırların hayırlısıyla sağlık sıhhat içerisinde yardıma muhtaç olan kardeşlerimize ulaşıp onların da hayırlı bir şekilde kullanmalarını ve Cenab-ı Hak bu mağduriyetten, bu mazlumiyetten o kardeşlerimizi en kısa zamanda da kurtarmasını istiyoruz.

“Bu gecenin yüzü suyu hürmetine de…”

Önümüzdeki Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece mevlit kandili. Peygamber efendimizin dünyaya teşriflerinin doğum seneyi devriyesi. Bu gecenin yüzü suyu hürmetine de kardeşlerimiz adına da dua edelim ve dünyada barışın oluşması için dua edelim. İnşallah dünya sulh ve huzura kavuşur ve insanlar da bu şekilde mağduriyet ve mazlumiyet içerisinde bulunmaz. Ben tekrar katkısı olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun.”

 

Paketlerin tıra yüklenmesine yardım ettiler

Bayırbucak Türkmenlerine gönderilmek üzere toplanan yardım paketlerinin tıra yüklenmesinde Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) Bilecik İl Temsilcisi Şemsettin Yıldırım, İHH Yöneticileri ile merkeze bağlı köy muhtarları yardımda bulundular.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam