Tutukluluk Devam Ediyor
admin • 11 Temmuz 2013 14:23:49 
Tutukluluk Devam Ediyor

Bugünsaat 10.00’da davası görülen Berberoğlu saat 13.00’te mahkemeden çıktı.

Berberoğlu mahkemedeki savunmasında, “Boğazımızdan beş kuruşluk menfaat dahi geçmemiştir.” dedi.

 

“Boğazımızdan 5 kuruşluk menfaat geçmemiştir”

 

Berberoğlu mahkemede yaptığı savunmasında, “Ayrıca benim bu süreçte düşünme fırsatım oldu. Hatalarımız tabi ki olmuştur. Ancak bu zimmet boyutunda asla değildir. Boğazımızdan beş kuruşluk menfaat dahi geçmemiştir. Ayrıca kime, ne miktarda menfaat sağlamışım bunu da öğrenmek istiyorum. Her yıl Bozüyükspor’a bir trilyona yakın reklam, hibe adı altında para buluyoruz, bunu yaklaşık 15 yıldır yapıyoruz. Bu kadar büyük paralar varken 100 bin TL’lik paraya neden tenezzül edeyim? Kaldı ki bunu 15. yılın sonunda neden yapayım? İlk başlarda tecrübesizlikten veya başka nedenlerle yapacağım düşünülebilir fakat ne kişiliğim ne aldığım eğitim ve töremiz belediyenin beş kuruşunu boğazımızdan geçirmemeyi gerektirir. Şimdiye kadar böyleydim şimdi de böyleyim. Yüce Türk adaletine güveniyorum. Adam vuran yüce Türk polisini ilk celse serbest bırakan adalete güvendiğim gibi sizin de adaletinize güveniyorum. Saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

Dava 21 Ağustos’a ertelendi

 

Mahkeme çıkışında bir açıklama yapan Berberoğlu’nun Avukatı Şenol Özel de, “Şu anda duruşma 21 Ağustos’a ertelendi. Başkan ve diğer tutuklu sanık tahliye edilmedi. Biz halen zimmet miktarının belirsizliği belediyenin yazılarıyla sabit olmasına rağmen belirsiz bir rakam üzerinden müvekkilimin tutuklu kalmasına bir hukuki sorun olarak görmekteyiz. Ama duruşmanın ileri bir tarihe bırakılmış olması dosyanın heyetçe tekrar göz önüne alınması daha sağlıklı bir sonuca varacakları ümidimizi artırmaktadır. Ama şu anda maalesef halen bazı önyargıların yıkılmadığını söyleyebilirim.”

Berberoğlu’nun agresif tavırlar sergilediğinin gözlendiğinin belirtilmesi üzerine Özel, “Agresif değildi. Sayın Başkanın beyanı şu, daha önce daha ağır suçlamalarla kamuoyuna yansıyan resmi görevlilerin tutuklanmaksızın yargılanmasını, insan canına kast eden kişilerin tutuklanmaksızın yargılanmasına kendi davasını emsal göstererek ‘Ben bir belediye başkanıyım. Sadece ekonomik bir suçla iddia olunuyorum. Ekonomik suçun da rakamı çok düşük 100 bin TL gibi bir rakam. Ben buna tenezzül edecek adam değilim. 13 yıldır alnımın akıyla geldim 5 kuruş haram yemedim hiçbir istinatta bulunmadım. 13 yıl sonra böyle bir iddiada bulunulmasını esefle karşılıyorum.’ şeklinde olan bir durumu tespit etmiştir. Bu yargılamayı etkilemek için söylenmiş bir söz değildir, agresif bir davranış değil sadece bir tespitten ibarettir. Ama bizim gördüğümüz şu, inşallah 1 ay sonra duruşmanın ileriki bir tarihe bırakılmış olması dosyanın tekrar heyetçe göz önüne alınacağını ve inşallah müvekkilimin tahliye olacağı yönünde ümidimiz artmıştır diye düşünmekteyim. Şu anki dosya kapsamında miktarların hiçbiri yok.

 

‘Deliller gitgide zayıflıyor’

 

Bugün de tanıkların bir kısmı zaten başkanın hiç haberi olmaksızın bazı ödemelerin yapıldığını söylediler. Bu durumda göstermektedir ki deliller git gide zayıflamaktadır. İleride de bu uzun vadeli süreçte müvekkilimin lehine sonuçlanacağına inanmaktayım. Biz üzüldük. Biz bugün buraya bir ümitle gelmiştik. Ümidimiz yıkıldı ama inşallah geç olsun temiz olsun diyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x