TÜZÜN: “ŞEHİTLERİN HESABINI KİM VERECEK”

TÜZÜN: “ŞEHİTLERİN HESABINI KİM VERECEK”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yeniden terörle olaylarına müdahale görevi veren ve terörle mücadele nedeniyle aynı MİT mensupları gibi hukuki koruma zırhı getiren yasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı, Genel Kurul’da kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek.

Komisyon üyesi, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, tasarıyı değerlendirirken, askeri birliklere şehirlerdeki terör olaylarına müdahale imkanı sağlayan ve istihbarat toplama yetkisi veren EMASYA protokolünün 2010’da kaldırıldığı, TSK’nin iç güvenlik yetkisinin de 2013’de yasadan çıkarıldığını belirterek, “AKP, darbelere zemin hazırlıyor diye askerin yetkilerini tırpanladı, şimdi ülkemiz kan gölüne döndükten sonra yeniden tasarı getiriyor. Şehitlerin hesabını kim verecek” dedi.

Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen tasarı Askerin terörle mücadelede görevlendirilmesine imkan veriyor.

Tasarı ile güvenlik güçlerinin operasyon yetkisi de genişliyor. Terör örgütüyle daha etkin mücadele edilebilmesi için, bir ilin sınırlarına bağlı kalmaksızın operasyonlar komşu ilde de herhangi bir izne gerek kalmadan devam edebilecek.

Özellikle Güneydoğu’da devam eden operasyonlar nedeniyle askerler hakkında ileride suç duyuruları yapılması ihtimaline karşı, hukuki koruma zırhı getiriliyor. Daha önce MİT mensuplarına hukuki koruma getirilirken askerler kapsam dışında tutulmuştu. Şimdi, terörle mücadelede görev yapacak askerler için yargılama Başbakan, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlarının iznine tabi olacak.

2010’DA KALDIRILMIŞTI

Askeri birliklere şehirlerdeki terör olaylarına müdahale imkanı ve istihbarat toplama yetkisi veren EMASYA protokolü, AKP tarafından, 4 şubat 2010’da kaldırılmıştı. O dönem, Başbakan Tayyip Erdoğan, TRT’de katıldığı bir programda “EMASYA Protokolü’nü bir defa gündemimizden çıkaracağız. Yani EMASYA Protokolü diye bir şey olamaz. Olmayacak” demişti.

YASADAN DA ÇIKARILMIŞTI

13 Temmuz 2013’te, TBMM’de kabul edilen bir yasayla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevi değiştirilerek, “iç güvenlik” yetkisi sınırlandırılmıştı. “Darbelerin yasal dayanağı kaldırılıyor” gerekçesiyle yasa, “Silahlı kuvvetlerin vazifesi; yurtdışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak…” şeklinde değiştirilmişti.

EMASYA YERİNE DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Tasarıyı değerlendiren Milli Savunma Komisyonu Üyesi, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, değişikliği şöyle değerlendirdi:

“AKP’nin iktidara geldiği 2002’de sadece 7 şehidimiz vardı. Ne yazık ki 14 yıl sonra, bir yılda verdiğimiz şehit sayısını maalesef bir günde veriyoruz. Terör örgütleriyle Oslo’da, müzakere masası kuranlar, Dolmabahçe’de mutabakat imzalayanlar, terörist başının mesajını Diyarbakır’da törenle okutanlar şimdi ülke terör bataklığına düşünce, dün darbeci ilan ettikleri askerimizin tırpanladığı yetkileri yeniden veriyor. Biz bu tasarıya elbette destek veriyoruz. Ama iktidarın bu yetkileri daha önce neden kaldırıldığını açıklaması gerekiyor. Askerimiz yetkileri elinden alınmasına rağmen ‘Aynı Ergenekon’da, Balyoz’da olduğu gibi bizi yeniden yargılayabilirler’ demeden göreve koştu, terörle kahramanca mücadelede etti. İktidar, bu yaptıklarını unutturmak için utanmadan CHP ile terörü yanyana göstermek için algı operasyonu yürütüyor. Peki,şehitlerimizin hesabını kim verecek?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. sayın yaşar tüzün bey: cumhurbaşkanı dahil tüm bakanlar grup başkan vekilleri,komisyon üyeleri ve başkanları,tüm millet vekilleri suçluyu buldu da siz mi bulamadınız? o suçlu ki bugün iktidar da değil ama iktidar da olanlar(yukarıda saydıklarım) o nu suçluyor.gerçekten iktidar olmadığı halde bu işleri becerebilen ve yandaş yayın organlarından başkasını izlemeyen vatandaşlarımda bunlara inanıp hala peşlerti,nden koşuyorsa,sizler,bizler daha çok koşup,çalışarak halka anlatacağız ve bu karanlık günlerden kurtulacağız.durmak yok,yorulmak yok,daha çok ve hızlı koşarak bunları başaracağız.karanlıkların aydınlıkları boğduğu bgörülmemiştir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam