TÜZÜN: “VATANDAŞIMIZ KURAL OYUNUNU SANDIĞA YANSITTI”

TÜZÜN: “VATANDAŞIMIZ KURAL OYUNUNU SANDIĞA YANSITTI”

Program sunucusu Erkan Tarhan’ın sorularını cevaplayan Tüzün, konuşmasına milletvekili seçilmesinde destek olan Bilecik halkına teşekkür ederek başladı.

Siyaseti futbol oyununa benzettiğini belirten Tüzün, ‘Halkımız 1 Kasım’da siyasetlerinden ötürü MHP ve HDP’ye kırmızı kart gösterdi. CHP’ye ise sarı kart gösterdi.’ dedi. Tüzün, konuşmasında şunları aktardı:

“MHP ve HDP’ye kırmızı kart bize de sarı kart gösterdi”

“Cumhuriyet Halk Partisi 7 Haziran seçim sonuçlarını iyi okuya, iyi algılayan bir siyasi parti oldu. 7 Haziran seçimleri toplumda bir koalisyon olması noktasında bir görüş belirdi. Bunu en iyi algılayan, hükümetin kurulması noktasında girişimlerde bulunan bir siyasi parti olduk. Vatandaşlarımız 7 Haziran’da bu dört siyasi partiye şans verdi ve AKP’yi iktidara getirmedi. Halkımız, ‘siz bu şansı siz kullanmadınız’ diyerek oylarını arttırarak AKP’yi iktidara getirdi. Siyaseti spor gibi kural oyunu olarak bahsedecek olursak, vatandaşımız kural oyununu sandığa yansıttı. Futbolda kural dışı hareket yaparsanız hakem size sarı kart gösterir. Çok daha sert kural dışı bir hareket yaparsanız hakem size kırmızı kart verir. 1 Kasım’da halkımız MHP ve HDP’ye kırmızı kart bize de sarı kart gösterdi.

AKP oylarını bu derecede arttırmak için bir çalışma yaptı mı? Memurumuza, esnafımıza, çiftçimize bir iyileştirme çalışması yaptı mı diye bakacak olursak böyle bir çalışma yok. Buradaki yüzde 9 oy konjonktürel oy. MHP ve HDP’nin toplam oy kaybı yüzde 5 ama AKP oyunu yüzde 9 arttırdı. Bu 4 puan 7 Haziran’da sandığa gitmeyip de 1 Kasım’da sandığa gidip AKP’ye tekrar tek başına hükümet kurma yetkisi verdi.

“Çok seslilik elbette olacaktır ama çok başlılık olmamalıdır”

CHP, Türkiye’deki siyasi partilere baktığımız zaman demokrasiyi öncelikle kendisi içerisinde yaşatan bir partidir. Çok seslilik elbette olacaktır ama çok başlılık olmamalıdır. Parti içerisinde parti yönetiminden rahatsız olan arkadaşlarımız olağanüstü kurultay için noterden tasdikli genel kurul çağrısı yapıyorlar. Onların da düşüncesine saygı duymak gerekir. Bunu demokratik bir tavır olarak görüyorum.

“Biz de yetkimizi sonuna kadar kullanacağız”

Halkımız Cumhuriyet Halk Partisi’ne ana muhalefet partisi görevi verdi. İyi yapılanlar konusunda iktidara destek ver kötü yapılanları da eleştir yönünde bir görev verdi. Biz de bu yetkimizi sonuna kadar kullanacağız. Bu parlamento döneminde halkımızın çok büyük beklentileri var. Terör sorunu almış başını gidiyor, ekonomi sıkıntılı bir dönemde. İktidar partisi de buna yönelik vaatlerde bulundu ve CHP’den kopya çektiler. Başta asgari ücret olmak üzere birçok vaadimizi aldılar. CHP olarak bunların derhal yerine gelmesi noktasında katkı vereceğiz ve yapılması yönünde ısrarcı olacağız.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam