• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TÜZÜN’DEN ABD İLE ANLAŞMAYA ‘HAYIR’

TÜZÜN’DEN ABD İLE ANLAŞMAYA ‘HAYIR’

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda Tüzün ile CHP’li üyeler, ABD ile imzalanan askeri anlaşmaya hayır oyu verdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda, ABD ile imzalanan askeri anlaşmanın uygun bulunduğuna ilişkin yasa tasarısı görüşülürken PYD tartışması yaşandı. Toplantıda, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve komisyonun CHP’li üyeleri, ABD’ye tavır gösterilmesi için tasarının görüşülmelerinin ertelenmesini istedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da uzun süredir bu nedenle “Eyy Amerika” diyerek eleştirdiğini hatırlatan CHP’li üyelerin ısrarına rağmen tasarı komisyonda AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi. Bunun üzerine Tüzün ve CHP’li üyeler tasarıya muhalefet şerhi yazdı.

“Askeri işbirliği anlaşması görüşüldü”

Cumurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin Suriye’deki gelişmeler nedeniyle “Eyy Amerika” dediği bu günlerde Meclis Milli Savunma Komisyonu’nda ABD ile askeri işbirliği anlaşması görüşüldü. Görüşmeler sırasında, CHP’li üyeler, ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak tanımadığına dikkat çekti. Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen ABD’nin Suriye’de PYD’ye desteğini sürdürdüğünü vurgulayan CHP’li üyeler, tasarının bu aşamada görüşmelerinin ertelenmesinin ABD’ye uyarı mesajı olacağını söylediler.

CHP’nin ‘ertelensin’ ısrarına rağmen anlaşmanın onaylanmasına ilişkin tasarı komisyonda ele alındı. Tasarı AK Parti’li üyelerin oylarıyla kabul edilirken başta Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün olmak üzere CHP’li üyeler ‘hayır’ oyu verdi.

Bunun üzerine CHP’li üyeler tasarıya muhalefet şerhi yazdı. CHP’li Milli Savunma Komisyonu üyesi Yaşar Tüzün, Dursun Çiçek, Birol Ertem, Mustafa Hüsnü Bozkurt, Murat Bakan’ın imzasını taşıyan CHP’nin muhalefet şerhi şöyle:

“Bu haliyle TBMM tarafından onaylanmasının yanlış olacağı kanaatindeyiz”

“Suriye’den Türkiye’ye yönelik tehditler ve PYD terör örgütüne yönelik politikalarda ABD ile Türkiye arasında derin görüş farklılıkları ortaya çıkmıştır. ABD, PYD’yi terör örgütü olarak tanımamakta, desteğini sürdüreceğini belirtmektedir.

Müttefik bir ülkenin Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden bir konuda ve özellikle Suriye’nin Azez bölgesine yönelik topçu atışlarında Türkiye’nin çıkarlarına aykırı hareket ettiği sabittir.

Milli Savunma Komisyonu tarafından görüşülen ‘Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı ve  Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekat Komutanlığı Arasında,  Birleşik Özel Harekat Kuvvetleri Tatbikatlarının İcrasına İlişkin Mutabakat Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’na (1/487) Milli Savunma Komisyonu Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak muhalefet ediyoruz.

Tasarının bu haliyle TBMM tarafından onaylanmasının yanlış olacağı kanaatindeyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam