TÜZÜN’DEN METRİSTEPE İÇİN YASA TEKLİFİ

TÜZÜN’DEN METRİSTEPE İÇİN YASA TEKLİFİ

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM tatilde olmasına rağmen Bilecik’in sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili Meclis’e önergele vermeye devam ediyor.

    Geçen hafta, atıl durumdaki demiryollarını gündeme getirerek bölgesel tren seferleri düzenlenmesi için Ulaştırma Bakanlığı’na sonu önergesi veren Tüzün, bu kez TBMM Başkanlığı’na bir yasa teklifi verdi. Tüzün teklifinde, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün,  “Siz orada yalnız düşmanı değil Türk milletinin makustalihini de yendiniz” dediği, İnönü zaferlerinin kazanıldığı Metristepe’nin Milli Park İlan edilmesini istedi. Teklif kabul edilirse, Kurtuluş Savaşının dönüm noktası Bozüyük ilçesindeki Metristepe, “İnönü Metristepe MilliParkı”  olacak.

 Tüzün, yasa teklifinin gerekçesinde, Metristepe’nin, kayıtsız şartsız  millet egemenliğine dayalı, tambağımsız bir devlet  kurmak ve topraklarımızı düşman işgalinden kurtarmak uğruna verilen Kurtuluş mücadelesinde milletin kaderinin değiştiği dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Büyük komutan ve  devlet  adamı İsmet  Paşa, Metristepe zaferinin sonucunu, “Bozüyük yanıyor, düşman binlerce ölü bırakarak savaş alanını  silahlarımıza terk etmiştir” diyerek bildirdiğini ve Mustafa  Kemal’in de, "Sizorada yalnız düşmanı değil Türk milletinin makus talihini de yendiniz" sonucu tüm dünyaya ilan ettiğini hatırlatan Tüzün, gerekçede şöyle dedi:

“Bu zaferlerin ardından ordumuz, düşmanı yurdumuzdan söküp atmış, Türk milletinin bağımsızlık veözgürlüğünden taviz vermeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir.Bu  zaferler, Türkiye  Cumhuriyeti 'nin  bağımsızlığının tüm dünyaya ilan edildiği zaferlerdir.Metristepe Zaferleri, Kayıtsız Şartsız Millet  iradesinin  sergilendiği  Türkiye  Büyük Millet Meclisi’ninkazandığı ilk zaferlerdir.Böylesine önemli zaferlerin yaşandığı bu topraklara gereken önem  verilmeli ve gereken hassasiyetgösterilmelidir.

Dünyada   eşi benzeri olmayan   savaşların yaşandığı, binlerce  şehidin yattığı bu toprakların doğal yapısının korunması,  muharebe  alanlarının dünyaya tanıtılması, yerli ve yabancı ziyaretçilere açılması için "İNÖNÜ METRİSTEPE MİLLİ PARKI KANUNU'' adıyla yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur.”

 

         Tüzün konuya ilişkin yaptığı açıklamada da, Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, “Birlik ve beraberliğin en sağlıklı yolu milli bir bilinç, tarih bilinci oluşmasından yani eğitimden geçer. Bu nedenle,

Türk Milletinin Makus  talihinin yenildiği, zaferlerinin yaşandığı, binlerce şehidin yattığı bu toprakların doğal yapısının korunması, şehitliklerin  bakım ve  onarımlarının yapılarak gelecek nesillere tarihin tanıtılması için böyle bir yasa teklifi hazırladık” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam