UFUK ÖZLÜK: “BİR KİŞİ DAHA FAZLA OKUSUN TEK AMACIM O”

UFUK ÖZLÜK: “BİR KİŞİ DAHA FAZLA OKUSUN TEK AMACIM O”

İş yerine gelen vatandaşların kurduğu stant’tan istediği kitabı alıp okuduğunu, daha sonra tekrar geriye iade ettiğini ifade ederek en çok ders test kitaplarına talep olduğunu da sözlerine ekledi.

Eczacı Ufuk Özlük yaklaşık bir yıl önce başlattığı uygulamadan çok memnun olduğunu amacının bir kişinin daha fazla kitap okuması olduğunu söyledi. Özlük şunları aktardı:

 

“Amaç ben okudum başkasına vereyim, o okusun ötekine versin”

“Bizim daha önce eğitim derneğimiz vardı. Eğitim derneğinde ulaşamayan kişilere kitap yardımı yapıyorduk, çeşitli öğrencilere burs falan veriyorduk. Sonra dernek kapandı ama bu kaldı aklımda. Bunu devam ettirmek istedim. Amacım şu ki kitaplara ulaşamayan insanlar var, bir sürü öğrenciler var. Özellikle test kitapları. Amaç ben okudum başkasına vereyim. O okusun ötekine versin. Bu paylaşım ve insanlar kitaba ücretsiz olarak ulaşırlarsa daha çok okunabilir diye düşündüm. Bu şekilde başladı ve şu anda çok güzel. İnsanlar okudukları kitapları getiriyorlar, alıyorlar, götürüyorlar, tekrar getiriyorlar. Baya sirkülasyonda oldu ve çok güzel gidiyor. Hatta bazen sadece kitap almaya geliyor insanlar, alıyorlar ve gidiyorlar. Kendi çocuklarımda mesela “Biran önce bitirelim kitabımızı, okuyalım başka çocuklar da okusun” diye okuma hızları bile arttı.

 

“Bir kitapla, iki kitapla başlayabilirler”

Çok basit bir şey. Sadece küçücük bir stand. O kadar basit ki yeter ki duyurmak. Bir kitapla, iki kitapla başlayabilirler. Ben kitap okumayı çok sevdiğim için aldığınız zaman çok pahalı. Çok basit bir şey. Küçücük bir reyon. Bakkaldan tutun, fırından tutun herkes alabilir. Hani nasıl askıda ekmek olayı var, bunu da askıda kitap gibi düşünün. Herkes yapabilir çok basit ve bana hiçbir maliyeti, hiçbir zorluğu yok. Hatta takip bile etmiyorum. İnsanlar alıyorlar, getiriyorlar, koyuyorlar, gerçekten çok basit bir şey. Bazen geri gelmiyor kitap ama o da önemli değil. O da başkasına versin.

 

“Emin olun okuyan gezen kadar biliyor”

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı falan deniyor ama emin olun okuyan gezen kadar biliyor. Bir kere hayal gücünü çok arttırıyor insanların, hafızasını çok güçlendiriyor ve kelime darcığını arttırdığı zaman karşınızdakiyle bile iletişimi kolaylaştıran bir şey. Kesinlikle okumalılar.

 

“Ne gelirse başımıza okumamaktan ve cahillikten geliyor”

Okumak her şeyin başı zaten. Ne gelirse başımıza okumamaktan ve cahillikten geliyor. Son zamanlarda gündemde de bir sürü cahil insanların yaptıkları vahşetleri görüyoruz. Bir harf bile, bir kelime bile okumak, bir tek bir şey bile öğrenmek insanların ufkunu gerçekten çok geliştirir ve bugün benim öğrendiğim şeyi size öğretmem, bunun onun öğrendiğini ona öğretmesi bu bir çığ gibi büyüyebilir ve gerçekten bizim toplumumuzda özellikle en büyük problemin cehalet olduğunu düşünüyorum. Herkes okusun. Karikatür bile olsa, küçücük, minicik bir cümle, kelime bile olsa insanın hayatını değiştiren kelimeler ve cümleler duyuyoruz. Hakikaten herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Benim oğlum mesela buradaydı. Bir baktı bir çocuk geldi onun okuduğu kitabı aldı gitti. Hoşuna gitti “anne benim kitabımı aldı” dedi. Bunlar çok keyifli şeyler ve gerçekten çocuğum daha hızlı okuyor kitabını.

Geçen bir çocuk geldi, çok hoşuma gitti. 10 yaşında falan geldi ben kitap almaya geldim dedi. Geldi kitap aldı ve gitti. Acayip hoşuma gitti ve gerçekten güzel, çok hoş bir şey. Benim amacım ilacın satışını hızlandırmak ya da bu reklam falan değil. Bir kişi daha fazla okusun, tek amacım o. ”

ERHAN TOKA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam