“Ufuk Turu” Öğrencileri Yeni Ufuklara Taşıyor

“Ufuk Turu” Öğrencileri Yeni Ufuklara Taşıyor

 

7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen projenin ilki dün gerçekleşti. Etkinliğe konuşmacı olarak İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman katıldı. Şişman yaptığı konuşmada öğrencilere tecrübelerinden bahsetti. Hayata dair hikayeler anlatarak altındaki sonuçları öğrencilere anlatan Şişman öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.

                Özel Sevgi Çiçeği İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Şişman şunları söyledi:

“Söylediğiniz, yaptığınız eğer hiçbir işe yaramıyorsa, unvanınız ne olursa olsun insanlara faydalı olamadığınız sürece sizin unvanınız size bir şey kazandırmaz. Yaptıklarınızın ve söylediklerinizin bir işe yaraması lazım.

İki çocuk bir ceviz bulmuş. Ceviz senin mi benim mi diye kavga etmeye başlamışlar. Bir büyük zat, ‘Durun çocuklar kavga etmeyin. Ben cevizi kırayım size pay edeyim.’ demiş. Çocuklar kabul etmiş. Cevizi kırmış. Ceviz boş çıkmış. Demiş ki, ‘Çocuklar değer miydi? Bak boş bir ceviz için birbirinizi kırıyordunuz.’ Unutmayın ki bu boş şeylerle kavga ederek bir yere varamazsınız.

3K’dan bahsedeyim. Birinci K, kas dönemi yani güçlünün hakim olduğu dönem. O dönem Taş Devri’ydi, geride kaldı. İkinci K dönemi kasa dönemi, yani paranın hakim olduğu dönem. O dönemde geride kaldı. Üçüncü K, kafa dönemi.

Önünüzde epeyce uzun bir hayat var ama çok uzun olduğunu zannetmeyin. Bakıyorum, ‘Keşke bu gençlerin yaşında olabilseydim. Çok daha faydalı olurdum.’ diyorum.”

Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Şişman, “Devler gibi eserler bırakmak isteyenler, karıncalar gibi çalışmalıdır.” diyerek öğrencilere derslerinde başarılar diledi. Konuşmasının sonunda Okul Müdürü Veli Arısoy tarafından Şişman’a bir hediye takdim edildi.

                Proje ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Veli Arısoy, “Ufuk Turu” adıyla bir proje başlattıklarını, bu projedeki amacın öğrencilerini bürokrat, bilim adamı ya da sahasında uzman kişilerle bir araya getirmek olduğunu söyledi. Hedeflerinin çocuklara bu makamlara ulaşmanın mümkün olduğunu ispatlamak olduğunu ekledi. Her ay bir konuğun katılacağı etkinlik için Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’dan konuşmacı olarak gelme sözü aldıklarını belirtti. Arısoy şöyle devam etti:

“Sevgi Çiçeği İlköğretim Okulu olarak temel dinamiklerimizden bir tanesi çocuklarımızın özgüven içerisinde olması, İngilizce meselesini halletmeleri çok önemsediğimiz konulardan bir tanesi yine bu vesileyle söylüyorum şu anda 5. Sınıflarımızda bir pilot uygulama başlattık. 15 saat İngilizce dersi veriyoruz. Temel hedefimiz İngilizcede çocukların meramını anlatabilecek kadar İngilizceye vakıf olmaları, çok önemli çünkü bu. Birde mutlaka çocuklarımızın bir enstrüman çalması, bir sporla uğraşması, bir hobi edinmesi ve özgüvenli olması ve her şeyden önemlisi Türk milletine faydalı gençler yetiştirmek temel hedefimiz.”ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam