ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 95. YAŞINDA

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 95. YAŞINDA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda resmi tören gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan program hava muhalefeti nedeniyle Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam etti.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl

“Vatan ve millet sevgisi milleti şaha kaldırmıştı”

Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 95. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha, sevinç ve coşkuyla kutluyoruz”dedi.Altınkaynak konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Sayın Valim, Sayın Tugay ve Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Protokolümüzün Değerli Üyeleri, Kıymetli Davetliler ve Sevgili Öğrenciler;

 Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ve onun "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle, 23 Nisan 1920 'de Ankara'da tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti.

Vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu, bu milleti şaha kaldırmıştı. Bu şahlanış; birlik ve beraberlik içinde, Milli Mücadele şahlanışıydı. Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye'mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle, zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşan bu millet; birlik ve beraberlik içinde, büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, bilime, teknolojiye açılan, aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuklarımıza adadığımız sevgi ve güvenin göstergesidir. Bu Bayram dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçmiştir.

Millet egemenliğine dayanan;demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisanlarda, tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla, rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız. Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı her geçen yıl daha coşkuyla, heyecanla ve sevinçle kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın, en donanımlı şekilde yetişmesi için gerekli gayret ve çabayı sarf etmekteyiz.

Sevgili Öğrencilerimiz;

Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, günceli değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına^büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Program, öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından öğrenciler tarafından hazırlanan çeşitli etkinlik ve yarışmalarla devam etti. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından program sonunda Bilecik Belediyesi tarafından öğrencilere simit ve poğaça dağıtımı yapıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam