ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ

ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ

Vali Nayir, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği tarafından organize edilen ve M Plaka Minibüsçüler Derneği tarafından verilen kahvaltıda, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Müftüsü Necati Akkuş, İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San ve öğrencilerle bir araya geldi.

Gurbette olan öğrencilerin hem kendi aralarında hem de kurumlarla bir araya gelip, aile duygusu hasretini gidermeye çalıştıklarını ifade eden Vali Nayir, "Sizler, ülkemize, ilimize ve üniversitemize emanetsiniz. Dolayısıyla sizlerin bizler üzerinde hakları var, bizlerin de sizlere karşı sorumlulukları var. Sizlerin burada en iyi şekilde eğitim almanız, burada huzurlu şekilde yaşamanız en büyük isteğimiz. Sizler ülkelerinizin burada temsilcileri olduğunuz gibi ülkenize döndüğünüzde bizim fahri temsilcilerimiz olacaksınız. Bu coğrafya sizler gibi kalıcı veya geçici çok sayıda insanı muhafaza ve misafir etti. Sizlerde o zincirin birer halkasısınız" diye konuştu.

İl Göç Müdürü San da 1997 yılında Filipinli ve Asya göçmen organizasyonlarıyla 18 Aralık gününün "Uluslar arası Göçmen Dayanışma Günü" olarak kutlanmaya başlandığını ve 2000 yılında " Uluslar arası Göçmenler Günü" olarak kabul edildiğini anlatarak, her göçün bir umut olduğunu söyledi.

Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş ise barış, sevgi, kültür ve dayanışma günü olarak örnek olmak istediklerini belirtti.

14 ülkeden katılan öğrenciler daha sonra Bilecik Müzesini gezdikten sonra Vali Nayir'i, Belediye Başkan Vekili Can'ı, İl Emniyet Müdürü Bektaş'ı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun ile sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam