• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASINDA BİLECİK’E İKİ BÜYÜK ÖDÜL

ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASINDA BİLECİK’E İKİ BÜYÜK ÖDÜL

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin yanı sıra Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adalarından birçok lise ve üniversitenin katılımı ile “Yapay Zeka” temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması Samsun ilinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Ülkemizin en prestijli robot yarışmasında toplam 17 ülke ve 878 kurumdan, 5 bin 999 öğrenci ve öğretmene ait 3 bin 848 robotu yarıştı.

Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tüm kategoriler içinde 760 robot ile en zorlu ve en yüksek sayıda robotun katıldığı “MİNİ SUMO” kategorisinde Türkiye birincisi ve ikincisi olarak büyük bir başarı gösterdi.  “Barbaros” isimli robot birinci, “Robotürk_1” isimli robot ise ikincilik derecesini  finale kadar namağlup gelerek büyük başarı elde etti. Aynı yarışmada daha önceki senelerde de beş defa birinci olan Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kalitesini yine ortaya koydu.

Okul Müdürü Yücel Gürsoy, “Üretime ve ARGE’ye dayalı eğitim” anlayışımız ile robotlarımızın yazılımlarının,  elektronik kartlarının ve mekanik aksamlarının okulumuz bünyesinde üretilmesinin ayrıca bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Robot Kulübü Danışman Öğretmenleri Harun Yıldırım, Volkan Can, Ali Ocakcı, Hakan Selen’nin ve Robot Kulübü Öğrencilerinin sınırlı bütçe ile meslek liseleri, üniversite ve özel kolejleri geride bırakarak büyük bir başarı sağladıklarını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, “İlimiz adına gurur verici bu büyük başarının yakalanmasında emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam