UMKE’nin Bilecik’teki tatbikatları gerçeğini aratmadı

UMKE’nin Bilecik’teki tatbikatları gerçeğini aratmadı

15. Bölge İlleri Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinin (UMKE) Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde 4 gün süren eğitim kampı kapsamında senaryo gereği, "enkaz çalışması ve yaralı kurtarma", "doğada yön bularak hastaya ulaşma", "yabancı uyruklu yaralıya müdahale ve iletişim sağlanması", "kaza sonucu meydana gelen çoklu yaralanmalara müdahale" tatbikatları gerçeğini aratmadı. 

UMKE'nin organize ettiği etkinlik çerçevesinde, Pazaryeri ilçesine bağlı Küçük Elmalı köyünde BilecikUMKE ev sahipliğinde Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya illeri ekiplerince intikal ve eğitim kampı kuruldu. Kampa 4 ilden 102 UMKE gönüllüsü katıldı.

 Kamp sorumlusu Muhammet Kolcu, 4 gün süren kampta yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi vererek, "Tatbikatlarda amacımız UMKE personelinin olası afetlerde farkındalığının yanı sıra birbirleriyle iletişimini ve motivasyonunu arttırmak. Buraya katılan tüm personelimiz sağlık personeli ancak vakalara müdahaleyi daha iyi yapmalarını, melekelerini daha da geliştirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Çünkü 4 ay ara ile değişik yerlerde yaptığımız tatbikatlarda ekiplerimiz gün geçtikçe daha iyisini yapıyorlar" dedi.

Kolcu, ekiplerin motivasyonlarını ölçmek amacıyla, enkaz çalışması ve yaralı kurtarma, doğada yön bularak hastaya ulaşma, yabancı uyruklu yaralıya müdahale ve iletişim sağlanması, kaza sonucu meydana gelen çoklu yaralanmalara müdahale  gibi tatbikatlar gerçekleştirdiklerini aktardı.

UMKE personelinin, deprem, sel ve kaza durumlarında zor şartlarda ellerinden gelen mücadeleyi yaptıklarını anlatan Kolcu, çalışmalarında "bir insan hayatını kurtarmanın tüm insanlığı kurtarmak" düsturu ile hareket ettiklerini ifade etti.

Tatbikatta, UMKE ekiplerine Bilecik AFAD ekibi ve Türkiye Radyo Telsiz Amatörleri Cemiyeti (TRAC) destek verdi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam