Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Umreciler bilgilendirildi
Sosyal Medyada Paylaş
31 Aralık 2013
admin

Umreciler bilgilendirildi

5 Ocak 2014 günü gidecek olan kafileye Şadan Turhan ve Cengiz Çelik tarafından bilgilendirmeler yapıldı.

İlk gidecek kafile turunun başkanı olan Cengiz Çelik,  teknik konular hakkında bilgiler verirken, yolculuk sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Çelik “Evden çıkarken valizlerinizi çok fazla doldurmayın. Orada sular sürekli olarak akıyor, yıkayabilirsiniz. Kendinize boşuna yük yapmayın. Havalimanlarında gerektiğinde 300 metre, 500 metre taşımak zorunda kalacaksınız. Mutlaka valizlere isimlerinizi yazınız. Ayrıca mutlaka onlara birer işaret koymayı da ihmal etmeyin. Böylece havalimanında çantalar bantta dönerken onları daha rahat tanıyabilirsiniz.

Metal Eşyalara dikkat

Tırnak çakılarınızı, makaslarınızı, kesici aletlerinizi mutlaka büyük valizlerinize koyun. Eğer sırt çantanıza koyarsanız onlar havalimanından geçmez.

İlaçlarınızı düzenli kullanın

Kullandığınız ilaçları mutlaka size 28 gün yetecek miktarda alın ve mutlaka düzenli kullanın. Oraya vardığınız zaman kendinizi hafiflemiş hissedebilirsiniz. Farklı bir ortam ve heyecan dolayısıyla hasta hissetmeseniz bile ilaçlarınızı almayı ihmal etmeyin. Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar dikkat etmeli. Otelimizin yanında büyük bir alışveriş merkezi var, oradan bütün ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabilirisiniz. Sadece zemzem suyu içeceğiz diye kendinizi zorlamayın ve mutlaka odalarınıza su alın. Sabah, öğle, akşam yemeklerinizi biz karşılayacağız ama siz de kendinize dikkat etmelisiniz ve yemelisiniz.

Yurt dışı çıkış harçları var 15’er TL. Biz bunları havalimanına vardığımız zaman pasaportlar, kimlik kartları dağıtılacak. Orada 24 saat açık yurt dışı çıkış harçlarını toplayan banklar var. 15’er lira verdikten sonra verdikleri makbuzu pasaportumuzun üzerine yapıştıracağız. Yanınızda hangi ülkenin parası varsa götürebilirsiniz Türk Lirası, Dolar, Euro fark etmez. Oraya vardığımızda zaten bozdurabiliyoruz sıkıntı olmuyor.

Tavaf yaptıktan sonra say biraz daha yorucu oluyor. 3,50 km. yürünecek. Say’ı arabayla yapmak isteyenler mutlaka riyal almalı kendisine.  İlk gün gittiğimizde riyal bulmak zor oluyor. Geçen sene bu konuda çok zahmet çektik. 

Telefon hattı almak isteyenler olabilir. Kimler telefon almak istiyorsa isimlerini yazdırsınlar. Biz isimleri aldıktan sonra Mekke’deki arkadaşlarımıza telefon ediyoruz onlar gerekli işlemleri hallediyor. Arabistan’a vardığımız zaman kendi hatlarınızı çıkartıp o kartları kullanmaya başlıyorsunuz. 30 TL karşılığında içinde 30 TL olan bir kartınız oluyor. Kontör tükendikçe yükleyebileceksiniz. Fakat çok fazla irtibatta olmayın dışarıyla, aklınız ne kadar dışarıda kalırsa o kadar ibadetinizin verimi düşebilir.” dedi.

Seminerin başında boynuna yeşil bir örtü bağlayan Çelik “Biz size bu örtüyü dağıtacağız. Hanımlar bu örtüyü evlerinden çıkar çıkmaz boyunlarına bağlasınlar. Örtüyü sadece gece yatarken çıkarabilirsiniz. Bunun ne karar önemli olduğunu giden kişiler bilir. Her akşam yatsı namazından sonra topluca tavaf yapacağız. Sizi bulabilmek için bir işaret olacak örtünüz. Size ibadet yapmanız için bir alan göstereceğiz zaten orası Türkiye gibi bütün Türk hacılar orada olacak.

Kimlik kartlarına dikkat

Herhangi bir durum için ben size zaten telefon numaramı vereceğim. Diğer taraftan da önemli olan kimlik kartlarınızı da kesinlikle çıkarmıyorsunuz. Kimlik kartlarının arka taraflarında Mekke ve Medine’deki sorumlu arkadaşlarımızın telefon numaraları yer alıyor. Kaybolduğunuzda hemen panik yapmadan telefonunuz yoksa oradaki bir Türk’ten yardım isteyebilirsiniz. Böyle bir durum olursa sakın gezmeye kalkmayın daha çok kaybolursunuz. Bulunduğunuz yerde panik yapmadan yardım gelmesini beklemelisiniz.

Gittiğimiz otel 15 katlı yemek kuyruklarında, asansörler sürekli dolu olacaktır. Acele etmenize gerek yok böyle durumlarda 10 dakika beklediğinizde zaten boşalıyor. Kendinizi sıkıntıya sokmanıza gerek yok. Sabırlı olmanız gerekir.

Ekonomi programı ile gideceğiz. Özel odada kalacak olanlar 1300 Euro verdi. 28 günlüğüne yakın otele gitmek isterseniz 4000 Euro şu anda. Bu otel de 4 yıldızlı bir otel. Geçen sene Arapların sözlerinin eri olmamaları nedeniyle bir sıkıntı olmuştu fakat bizden kaynaklı bir sıkıntı değildi. Namaz saatlerine yakın Kâbe tıklım tıklım oluyor. Eğer Kâbe’de güneşin altında kalmadan namazınızı kılmak istiyorsanız biraz erken davranmanız gerekiyor. Belirli bir saatten sonra araçlar zaten çalışmıyor. Çünkü ezan okunduğunda o servis aracı yola devam ederse polis şoförün belgesine el koyarak, sınır dışı ediyor. Namaz çıkışında da doğru arabalara yönelmek yanlış olur. Çünkü arabalar çok kalabalık olacaktır bir 10 dakika beklemeli aracınıza binebilirsiniz.

Sıkıntılarınızı mutlaka bildirin

Otelinizde, odanızda, yemeklerinizde sıkıntı varsa mutlaka otel yönetimini veya çalışanları bundan haberdar edin. Onlar sizden izinsiz odanıza giremezler. Siz onları çağırmalısınız.

Şirket tarafından çevrede yapılacak gezileri asansörlere afişler asarak bildireceğiz. Bunlara da dikkat etmelisiniz. Toplanma saatlerinde hassas olmaya özen göstermeliyiz. Kimsenin kimseyi bekletmeye hakkı yoktur.”  şeklinde konuştu.

Sadece iki parça bezle kalacaksınız

İhram giyme konusunda bilgilendiren Turhan, bir umreciyi çağırarak üzerinde nasıl giyildiğini tatbik ettirdi. Turhan “Erkekler ihramlarını havaalanında giyecekler. Kendi kıyafetlerini şirketin dağıttığı çantalara koyacaklar. Çantayı uçağa vermeyeceksiniz. Ayağınıza burnu ve topuğu açık olan ayakkabılar giymelisiniz. Başınızda takke veya benzeri bir şey bulunmamalı. Altınızda da herhangi bir çamaşır bulunmamalı. Sadece iki parça bezle kalacaksınız. Biz affolunmaya, arınmaya gidiyoruz. Rabbim de ‘Siz her zaman kullandığınız şeyleri bir kenara bırakın. İki parça bezle bana tertemiz gelin’ buyuruyor. Hanımlar için ihram yasağı gelene kadar normal kıyafetlerle kalabilirler. Hac zor bir ibadettir. O yüzden her duamızın sonunda ‘Allah’ım bu ibadeti bana kolay kıl’ demeliyiz. Yaptığınız ibadetten zevk almak istiyorsanız, etrafınızdaki olaylarla çok fazla ilgilenmeyeceksiniz.

İhramlı olmak ağzına gelen kötü sözleri bırakmak, elinden çıkacak bütün kötü davranışlardan uzak durmak demektir. İhramlıyken başka yasaklar da var. Örneğin;  kokulu bir ürün kullanmak, börtü, böcek ve benzeri herhangi bir canlı öldürmek yasak. Etrafınızdaki insanları incitici söz söylemek yasak.” İfadelerinde bulundu.

Tavaf şeklini de uygulamalı gösteren Turhan  “Hacer’ül Esved taşından başlanacak. Beyler dışarıda hanımlar içeride kalacak şekilde hareket edecekler 7 defa dönmek bir tavaf’a tekabül eder ve tavaf bittikten sonra 2 rekat tavaf namazı kılınır.” Diyerek umre öncesi bilgilendirmelerini tamamladı. BETÜL SÖNMEZER

 

 

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım