ÜNİVERSİTE ŞEHRE HAYAT VERİYOR
admin • 27 Temmuz 2011 10:42:35 
ÜNİVERSİTE ŞEHRE HAYAT VERİYOR

 

23 – 27 Temmuz tarihleri arasında Isparta ve Bilecik Gençlik Merkezleri arasında gerçekleştirilen Gençlik değişim projesi kapsamında ilimizde bulunan tarihi ve doğal yerleri gezecek olan 30 civarında Isparta Gençlik merkezi üyesi genç, Bilecik Merkez, Söğüt, Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerinde gezecekler. Gezi kapsamında Bilecik’te ilk olarak Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı makamında ziyaret eden gençler il hakkında Başkan Yağcı’dan geniş çaplı bilgi aldılar. 
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı gençlere şöyle konuştu; “Yurdumuzun her bir tarafının ayrı bir güzelliği var. Ayrı bir özelliği var. Her yeri gezip görmemiz gerekiyor. Gençlerimiz eğer yurt dışına çıkma imkanı da bulurlarsa ülkemizin ne kadar güzel ve özel olduğunu daha iyi anlayacaklar. Ülkemizin hem tarihi hem de doğal güzelliği tüm dünya ülkelerinin arasında en güzelidir. Geçmiş yıllarda Avrupa’daki şehirler güzel gelirken artık Türkiye o şehirleri geçti ve Dünya’nın en güzel şehirleri artık Türkiye’dedir. Ben inanıyorum ki birlik ve beraberlik içerisinde olan gençler ile Türkiye’miz daha da güzel ve başarılı bir geleceğe kavuşacaktır. Çalıştığımız sürece, gayret gösterdiğimiz sürece, birlik ve beraberliğimizi bozmadığımız sürece yapamayacağımız hiç bir şey yoktur. Bu ülkenin her şeyi buna müsaittir. Bu gün dünya çapında ilk 16 ülke arasındayız ama 2023 yılında hedefimiz ilk on ülkesi arasına girmektir. İlk beşe de girecek güçteyiz. Çünkü bu millet yıllarda dünya liderliği yapmış. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Ülkemiz Muasır Medeniyetlerin seviyesinin üstüne çıkacaktır” dedi. 
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ayrıca şöyle devam etti; “Bilecik çok önemli bir şehirdir. Hem Osmanlı Devleti için hem de Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir yerdir. Şeyh Edebalı’nın, Osman Gazi’nin ayağını bastığı topraklardır. Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bozüyük Metris Tepe’de İnönü savaşlarının kazanılması üzerine, Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz” sözlerini söylediği yerlerdir. Bilecik Kurtuluş Savaşı döneminde üç defa yakılmış ve yıkılmıştır. 5 defa işgal edilmiş ve üç defa yakılmasının ardından ilde tarihi yapı nerede yok denecek kadar azdır. Şeyh Edebalı Türbesine indiğiniz zaman o bölge eski Bilecik’in olduğu yerlermiş. Tabi ki yakılıp ve yıkıldıktan sonra bir şey kalmamış. Kurtuluş savaşı öncesinde Bilecik’in nüfusu rivayetlere göre 25 bin civarında iken, Cumhuriyet döneminde ise bu durum 4 binlere kadar düşmüş” dedi. 
 
ÜNİVERSİTE ŞEHRE HAYAT VERİYOR
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, üniversitenin bir şehre hayat verdiğini belirtti ve şöyle konuştu; “Bilecik’te üniversite kurulmadan önce büyüme bu kadar değildi. Şimdi nüfusumuz 62 bin civarına geldi. Bu nüfusun artışında en büyük pay üniversitedir. Şu anda üniversitemiz de 9 bin civarında öğrencimiz var. Ama tabi ki bu sayı her yıl daha da üst seviyelere çıkacaktır. Şehrimizdeki nüfus da her yıl daha da üst seviyelere çıkacaktır” diye tamamladı. 
Başkan Yağcı konuşmasının ardından gençlerle tek tek sohbet edip hediyeler verdi. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı gençlerle beraber fotoğrafta çektirmeyi unutmadı. 
 
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
youthworker
11 yıl önce

düzeltme – *Gençlik Spor Bakanlığı

0
Would love your thoughts, please comment.x