• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÜNİVERSİTEDE “DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ SERGİSİ VE KONFERANSI”

ÜNİVERSİTEDE “DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ SERGİSİ VE KONFERANSI”

Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından ”Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolaysıyla ”Demokrasi ve Milli Birlik Günü Sergisi ve Konferansı”, düzenlendi.

Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda, Vali Bilal Şentürk ve Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, protokol üyeleri ile idari ve akademik personelin katıldığı etkinlikte, konferans öncesinde 15 Temmuzda gündüz ve gece çekilen fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Vali Şentürk, burada yaptığı konuşmada, tarihi süreç analiz edildiğinde bu milletin dışarıdan gelecek her türlü tehdidi el birliğiyle bertaraf ettiğinin türlü örneklerine rastlanacağını belirtti.

”Kendi içimizden ülkemiz vatandaşının duyduğu güveni istismar ederek devşirilmiş insanlara karşılık olarak bize düşen, bilinçli olmaktır.” İfadesinde bulunan Vali Şentürk, ”Millet olarak var olmamız için aynı gemide olduğumuzu, azami müştereklerimizin olduğunu unutmadan el birliğiyle bu vatanı, bu milleti daha iyi noktaya taşımak için çok çalışmalıyız. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla hareket ederek, geleceğimizi inşa etmek zorundayız. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı yıllar diliyorum.” dedi.

Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhami Yurdakul da başta 15 Temmuz demokrasi şehitleri ve gazileri olmak üzere tüm şehit ve gazileri minnet, şükran ve duayla yad ederek, ”15 Temmuz hain darbe girişimi, ulusal ve uluslararası boyutlarıyla büyük dersler çıkarmamız gereken tarihî bir vaka olarak karşımızda durmaktadır.” İfadesinde bulundu.

Prof. Dr. Yurdakul, konuşmasına şöyle devam etti:

”Peki, Türk demokrasi tarihine ismini altın harflerle yazdıran 15 Temmuz Demokrasi şehitleri kimlerdir?” şeklinde bir soru sorarak, konuşmasına 15 Temmuz demokrasi şehitlerinin hayat hikâyelerine bakıldığında yaş, meslek, memleket ve pek çok bakımdan toplumun farklı katmanlarından geldiklerini ifade etti. Yurdakul, “hain darbe girişiminin önlenmesi ve arkasından ülkenin her tarafında tutulan demokrasi nöbetleri de Türk demokrasi tarihine ayrıcalıklı bir hikâye olarak yazılacaktır.”

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Murat Üstündağ, ”Demokratik siyasi kültür ve 15 Temmuz ruhu” konulu konferansında, ”Halkın darbenin meşruiyetini tanımayarak direniş göstermesi, Türkiye siyaseti açısından bir ilktir. Ülkemiz, demokratik meşruiyeti içselleştirilmiş olduğunun her görüşten vatandaşın darbeye direnişi ile ispatlamıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Beydemir, Dr. Öğr. Üyesi Üstündağ’a, teşekkür belgesi verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam