Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Üniversiteler Ağaçlandırılıyor
Sosyal Medyada Paylaş
17 Kasım 2013
admin

Üniversiteler Ağaçlandırılıyor

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Üniversiteler ağaçlandırılıyor" projesi kapsamında fidan dikim töreni gerçekleştirdi. 
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahri Altay, üniversite kampüsünde düzenlenen fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, ağacın bütün kutsal dinlerde kutsal sayılan bir kavram olduğunu belirterek, Türk kültüründe de önemli bir yerinin bulunduğunu söyledi.
Ağacın aynı zamanda beslenme, barınma ve safa kaynağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altay, "Dünyadaki gıda maddelerinin yüzde 93'ü bitkisel kaynaklardan temin ediliyor ve ağaç bunların içinde önemli bir yer alıyor. Ağaç dünyayı temizleyen varlık ve hayatın şifresi de ağacın ve bitkinin yeşilindedir. Ağaç fidandan meydana gelir. Fidan geleceğe atılacak bir çividir ve geleceğe yapılan yatırımdır. Bir banka hesabı gibi düşünmek gerekir" dedi.
Bilecik Orman İşletme Müdürü Oktay Ayatay da projenin daha yeşil bir Türkiye oluşturmak, orman sahasını ve ağaç servetini artırmak, toprak, su ve bitki arasındaki bozulan dengeyi kurmak, geliştirmek ve çevre değerlerini korumak, ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kesimine ve bütün insanlara yaymak olduğunu bildirdi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Üniversiteler ağaçlandırılıyor" projesinin toplumun her kesimi ile büyük bir dayanışma içerisinde sürdürüleceğini belirten Ayatay, şöyle konuştu:
"İmzalanan protokolle en büyük hedefimiz gençlerimizin daha yeşil ve sağlıklı bir ortamda eğitim almasına imkan sağlanmasıdır. Üniversitelerdeki gençlerimizin de ağaçlandırma faaliyetlerine katılarak ağaç ve orman sevgisini, ayrıca çevre duyarlılığı konusunda bilinçlendirmek ve gençlerimizin yaşadıkları çevreye sahip çıkmalarını sağlayarak yaşanabilir alanlar oluşturmaktır. İlimizde seferberlik kapsamında, 'ağaçlandırma, erozyon kontrolü, rehabilitasyon' çalışmaları sonucunda 31 bin 745 hektar alanda ağaçlandırma yapılarak 4 milyon 362 bin adet fidan dikilmiştir. 'Okullar hayat olsun' projesi kapsamında da 28 okul bahçesine 4 bin 250 adet değişik türde ve boyda fidan toprakla buluşturulmuştur. Karayolları Bölge Müdürlüğü işbirliğinde de 16 kilometrelik karayolunda ağaçlandırma çalışması yapılmıştır."
Konuşmaların ardından Bursa Orman Bölge Müdür Yardımcısı Fahri Sönmezoğlu, Dekan Prof. Dr. Altay,Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Genel Sekreteri Rüştü Mumcu ve yardımcısı Murat Işık, Orman İşletme Müdürü Ayatay, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Battal Yılmaz ve öğretim görevlileri ile öğrenciler, fidan dikimi gerçekleştirdi. AA
 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım