“Üniversitemize Bu Yıl 13 Binin Üzerinde Öğrenci Gelmesini Bekliyoruz”

“Üniversitemize Bu Yıl 13 Binin Üzerinde Öğrenci Gelmesini Bekliyoruz”

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde gerçekleşen davette konuşma yapan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, kamuoyu tarafından merak edilenler hakkında bilgilendirmede bulundu. Kamuoyunun en çok merak ettiği sorunun bu yıl üniversitelerine kaç öğrenci geleceği olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Özcan, “Allah’a şükür bu güne kadar üniversitemizin tercih doluluk oranı %90ların çok üstünde, %99lara yaklaşan bir oran. Demek ki biz artık tercih edilen bir üniversiteyiz. Öğrenci sayısının su yıl 13 binin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Bu ivme aynı zamanda önümüzdeki üç yıllık sürede üniversitenin 20 bin civarındaki vizyonuna da uygun düşen bir yaklaşım. Aramıza katılan bir miktar akademik ve idari personel de olacak. Hal böyle olunca biz Bilecik Üniversitesi olarak büyük çoğunluğu öğrenciler olmak üzere Bilecik merkezde 8 binin üzerinde bir nüfus yoğunluğu bekliyoruz.” dedi.

                Bilecik’te öğrenci yurdu ve apart işleten işletmecilerle bir toplantı yaptıklarını aktaran Prof. Dr. Özcan, “Neler hedeflediğimizi, neler beklediğimizi paylaşmak üzere girişimcilerle uzunca faydalı bir görüşmemiz oldu. Öğrencilerden bize gelen talepleri, beklentileri ve şikayetleri kendilerine aktardık. Ümit ediyorum bu sene geçen senelere kıyasla daha verimli, huzurlu bir dönem olacak.” dedi.

                “Üniversitemize iki yeni bölüm açılıyor”

                Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi bünyesine iki yeni bölüm daha kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Özcan, bunlardan bir tanesinin 4 yıllık Sağlık Yüksekokulu diğerinin de Sağlık Meslek Yüksekokulu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özcan konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu bölümler personel temini konusunda güç olan bölümler ama Bilecik’in ülkemize sunduğu değerler itibariyle bu bölümlerinde açılabilmesi için gereken akademik kadroyu büyük ölçüde tamamladık. Kısmet olursa Ağustos döneminde buralarda ek kontenjanla yeni yerleşim yapılacak. Bu okulların açılması önemli çünkü Bilecik’te bu bölümlere gidebilecek Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri bulunuyor. Dolayısıyla oradaki öğrencilerimiz yüksek tahsillerine bu okulda devam edecekler. Bu iki okulumuz YÖK izni verirse şehirde terk ettiğimiz özel idare binalarında eğitim görmeye başlayacak.”

                Rektör Özcan konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu ana kadar yaşadığımız en büyük ihalemiz neticelendi. Yaklaşık 20 milyon TL’lik rektörlük, kütüphane, kongre salonlarının ihalesi çok şükür hiç itiraz olmadan tamamlandı. Bu demektir ki, gecikme yaşanmadan önümüzdeki sene bu vakitler artık Bilecik Üniversitesi Merkez Kampüsü’nün ana silueti ortaya çıkmış olacak. Şu an itibariyle 70 bin m2ye yaklaşan bir kapalı alanımız oldu. Bütün spor tesislerimizi aşağı yukarı tamamladık. Yeşil alanlarımız öğrencilerimizin kullanımında. Yemekhane ve buna benzer sosyal tesis ihtiyaçlarımızı da gidermek üzereyiz.

Bilecik’in marka değerinden çok bahsediyorum. Çünkü ülkemizde 175 üniversite var. Bu üniversitelerin yarıya yakını özel üniversite dolayısıyla akademik personele, idari personele bizim verdiğimiz ücretlerin 2-3 mislini teklif ediyorlar. Devlet üniversitelerinin de yerleşmiş imkanları, özel ödenekleri, özel döner sermayeleri, ek dersleri var. Biz bu şartların hiçbirisini personelimize teklif edemedik. Aslında Bilecik’te akademik kariyere devam etmek noktasında çok cazip şartlar olmamasına rağmen bu kadro bu işi gönüllü olarak yüklendi ve kendi emsalleri arasında üniversitemizi kurumsallaşma, nicelik ve nitelik itibariyle bu kısa bir sürede üst sıralara taşımayı başardılar.

Fidanlığı kurtardık, kurtarmanın ötesinde hazineye bir miktarda para kazandırdık. Kampüsümüzde fidanlık ürünlerini satarak devletin bütçesine katkı sağlıyoruz. Eğer orası bize 3-5 ay ya da 3-5 sene önce verilebilmiş olsaydı bugün burada memleketimizin iftihar edebileceği bir Tarım Teknolojileri Fakülteleri yükselecekti. Şu anda Tarım Teknolojileri Fakültesi yani Ziraat Fakültesi denilebilecek bir tasarımız Bakanlar Kurulu’nun imzasında. O da geçerse Bilecik ve bölgesinin ziraat ve tarım hayvancılık ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik eğitim yapacak çok güzel bir dört yıllık okulumuz olacak.

                ‘Kültürümüzü günlük hayata yansıtacak kabiliyetli tasarımcılara ihtiyaç var’

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde aynı şekilde Bakanlar Kurulu’nda. Söğüt’ün nüfusu fakülte kurmaya yetmediği için merkezi burada olacak ama derslerin bir kısmı Söğüt’teki tarihi binalarda görülecek. Tasarım daha çok teknolojik tasarım üzerine. Çünkü ülkemizin tasarım için yurtdışına verdiği milyonlarca dolar ücret var. Bizim kendi özgün kültürümüzü günlük hayata yansıtacak kabiliyetli tasarımcılara ihtiyaç var. O da çıkarsa bir dahaki sene Eylül’den itibaren oralara da öğrencilerimiz gelmeye başlayacak.

IYI Üniversite

Bilecik şanslı çünkü hakikaten gerek akademik gerek idari kadrosu Bilecik’in değerlerine, Bilecik’in önemine inanan, Bilecik halkını ve Türk halkını, insanını seven bireylerden oluşan bir üniversite oluştu. Üniversitemizin de sloganı olarak Oğuzların Kayı Boyunun iyisini alarak ‘IYI Üniversite’ dedik. Ama iyiyi o şekilde yazarak. İyi üniversite, mütevazi üniversite olarak. Özgün yaklaşımımızla, mütevazi tavrımızla ama yetiştirdiğimiz kaliteli öğrencilerimizle bu sektörde var olmak için çabalıyoruz. Bu yolculukta bize hakikaten destek olan başta basınımız olmak üzere tüm Bileciklilere, devletimize de teşekkür ediyoruz.

Övünerek şunu da söyleyeyim. Biz başka üniversitelere teknik destek sağlayan bir üniversiteyiz. Şu an Türkiye’de galiba 12 üniversitede bizim uzmanlarımızın yönettiği yazılımlar, otomasyon yazılımı kullanılıyor. Bazı üniversitelerinde teknik ihale dokümantasyon işlerine yardımcı oluyoruz. Bunlar tabi Bilecik adına üniversitemiz adına gurur verecek şeyler. Arkadaşlarımıza da gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam