• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÜNİVERSİTENİN 2017- 2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ PROGRAMI YAPILDI

ÜNİVERSİTENİN 2017- 2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ PROGRAMI YAPILDI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin 2017-2018 Akademik Yılı açılış programı üniversitede bulunan kapalı spor salonunda gerçekleştirildi. Açılışa Bilecik Protokolünden; Vali Vekili Mehmet Taşdöğen, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş Bilecik Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal,  İl Özel Edare Genel Sekreteri Halis Nalbant, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, CHP İl Başkanı Metin Yaşar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda üniversitenin tanıtım videosu izlendi. Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Şeyh Edebali Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Gürkan Danık; “Yeni bir dönem başlıyor ve yeni dönemin başlaması ile birlikte üniversitemize yeni başlayan öğrenci arkadaşlarımızı için yeni bir hayatın kapısı açılıyor. Mevcut öğrenci arkadaşlarımızın ise kendi alanlarındaki bilgi seviyelerini daha üst düzeye taşımanın çabası ve mücadelesi başlıyor. Bu dönemde de faaliyet, organizasyon ve projeler anlamında bilimsel, kültürel ve sosyal aktivitelerde öğrenci arkadaşlarımız için elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyoruz. Bilim yolunda ayak bastığımız toprağa selam verdiğimiz bayrağa faydalı ve hizmetkar olabilmek dileğiyle.” dedi.

77 ÜNİVERSİTE İÇERİSİNDE 52. SIRADA YER ALDIK

Daha sonra kürsüdeki yerini alan Rektör Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesi olarak 2017-2018 akademik yılı açılışının heyecanını yaşadıklarını, bu mutlu güne yalnız bırakmayarak programa katılan konuklara teşekkür ederek; “Üniversitemiz 500’ün üzerindeki akademik, 262 idari personeliyle, 136 program ve 18.130 öğrenci sayısıyla büyük bir aileye dönüştü. Bu yıl Üniversitemize 3197 yeni öğrenci kayıt yaptırmıştır. Lisans programlarında doluluk oranımız % 84, ön lisans programlarında ise % 47’dir.  URAP Araştırma Laboratuvarının verilerine göre 2016 yılının verileriyle oluşturulan sıralamada ise 77 üniversite içerisinde 52. sırada yer almıştır.” İfadelerini kullandı.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ GENÇLERİMİZİN İMANINDA ERİMİŞTİR

Rektör Taş; “Bir önceki yılı dikkate aldığımızda Bilimsel Araştırma Projelerine ait bütçemizi 2 katına çıkardık. Proje destek miktarını 10.000 TL’den 90.000TL’ye kadar artırdık. Merkezi Araştırma Laboratuvarı, kısa adıyla MARAL, Üniversitemizin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu test, analiz ve karakterizasyonları yapabilecek altyapıya sahiptir. Hedefimiz Bilecik’te sanayicilerin ihtiyaç duyduğu analizleri yapabilir duruma gelmektir. Üniversiteler yetersiz bütçeleri ile hedeflediği noktaya planlanan süre içerisinde ulaşamamaktadır. Bu nedenle Üniversiteler için özel sektör desteği oldukça önemlidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Üniversitemize hibeyle yaptırdığı Mühendislik Laboratuvarı binası ile özel sektör desteğinin en güzel örneklerinden birini yaşadık. Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezinde her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimize yönelik ALES, DGS Matematik ve YGS Matematik Yaz kursu ile diğer katılımcıların da yararlandığı çeşitli alanlarda sertifika programları düzenlenmiştir.

Sevgili öğrenciler, son sözlerimi de sizlere ayırmak istiyorum, Ülkemizin geleceğini oluşturacak bireyler olarak sizlerden beklentimiz yüksektir. Üniversiteler tam da sizin özgür düşünmenizi, üretmenizi, paylaşmanızı ve fikirlerinizi hoşgörüyle tartışmanızı sağlayan kurumlardır. Gayretli çalışmalarınız, şevk ve heyecanınız ile elde edeceğiniz başarılar aklın ve bilimin rehberliğinde bu kurumlarda yeşerecektir. Unutmayalım ki 15 Temmuz’da, Fetö terör örgütü liderinin peşine takılan akıl, irfan ve bilim yoksunu bir grup hainin gerçekleştirdiği darbe girişimi aklı ve bilimi rehber edinen siz sevgili gençlerimizin imanında erimiştir. Siz ve sizin gibiler var oldukça hiçbir terör örgütü ülkemizi, vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bölmeye muvaffak olamayacaktır.” diyerek sahnedeki yerini Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya bıraktı.

Başkan Yağcı; “Belediye başkanı olarak heyecanımı paylaşmak istiyorum. Şehrimizde bir üniversite kurmak tüm hemşehrilerimizin bir haliydi. Bunu el ele vererek hedefe dönüştürdük. Bu hedefi de gerçekleştirerek bu gün onurla, gururla, 10. Yılında yeni eğitim öğretim yılına birlikte hazzını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimize bu gururu yaşatan tüm devlet büyüklerimize, dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler öğrencilerimizi şehrimize misafir, kendimize de emanet olara görüyoruz. Eksiklerimiz ve sıkıntılarımız olabilir ama samimiyetle bu sıkıntıları giderme gayeti içerisindeyiz. Bugünün imkanları dünden çok çok daha iyi. Yarının daha iyi olması da bizim elimizde.” Diyerek Bilecik’te üniversitenin oluşundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

SİZLERİ SİYASİ PARTİLER DAVET EDİYORUM

Milletvekili Yaşar Tüzün yaptığı konuşmada; “Rektörümüz ve öğretim görevlisi arkadaşlarımız çok şanslılar çünkü; devletimizin temsilcileri üniversitemizin yanında, milletin temsilcileri üniversitemizin yanında, sivil toplum örgütlerimiz üniversitemizin yanında. Böyle bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmak, öğrenci olarak böyle bir üniversitede okumak büyük bir şans. Değerli öğrenci arkadaşlarım sizler gelecekte Türkiye’nin yönetimde söz sahibi olabilmek için buradasınız. Öncelikle yaşadığı kentte yaşadığı şehirde söz sahibi olmalısınız. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun sizleri siyasi partiler de görev almaya davet ediyorum.” diyerek öğrencilere ve öğrencilere seslendi.

Son olarak kürsüdeki yerini alan Vali Vekili Mehmet Taşdöğen yaptığı konuşmada; “İlimizin küçük ama yüreği büyük ve temelleri sağlam bir il. Eğitim öğretim açısından çok güzel bir il.  Bu modern kampüse kavuşan üniversitemiz bizim için medarı iftihardır. Kuruluşundan bu yana geçen on yıl içerisinde çok hızlı ilerledi. Bu gelişimde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek üniversiteye katkıda bulunan herkesi tebrik etti.

Konuşmaların ardından üniversitelerin akademik yıl açılışında bir genelek haline gelen “İlk Ders” etkinliği yapıldı.

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım tarafından gönderilen tebrik mesajı okunarak bölümlerine birincilikle giren öğrencilere hayırsever bir vatandaş tarafından verilen birincilik bursları ve belgeleri takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam