Üniversiteye siyaseti ve kimyasal alanı sokmayın

Üniversiteye siyaseti ve kimyasal alanı sokmayın

sohbet gerçekleştirildi.  Bilecik'in parlayan yıldızı olan üniversitenin gelişerek yoluna devam ettiğini belirten Özcan, öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıları en aza indirmek için ellerinden geldiklerini yaptığını ifade etti.

"Kütüphanede yatan öğrencilerimiz var"

7 yıllık rektörlük görevinde en çok kütüphane yapımından mutluluk duyduğunu belirten Özcan, " Bir çok öğrencimiz kütüphaneyi yoğun bir şekilde kullanıyor. Hatta bazı öğrencilerimiz uyku tulumlarını alarak kütüphanede yatıyor. Biz de onların bu çabalarına destek olmak için kahvaltı ve çorba ikramlarında bulunuyoruz" dedi.

"Siyasete girmek gibi bir düşüncem yok"

Rektörlük binası ve kütüphane gibi birçok alanı üniversiteye kazandırmaktan mutluluk duyduğunu belirten Özcan, "Şu anda siyasi bir ortam olduğu için yapılanlar hakkında çok fazla ön planda olmak istemiyorum. Siyasi bir atılımım var gibi yanlış bir algı oluşabilir. Yapılan faaliyetlerimiz hakkında 10 Şubat'tan sonra açıklamalarda bulunmayı tercih ediyorum" dedi. Siyasi bir yönle ön plana çıkmak istemediğini sözlerine ekleyen Özcan, "Böyle bir düşüncem yok."dedi.

"Üniversiteye siyaseti ve kimyasal alanı sokmayın"

Üniversite alanının gelişerek bir eğitim adasına dönüştürülmesini istediklerini belirten Özcan, Üniversitenin sanayi bölgesinin dışında daha ferah koşullarda oluşması gerektiğini belirtti. Rektörlük görevinin son döneminde olan Özcan, basın mensuplarına, "Size vasiyetimidir; birincisi üniversiteye siyaseti sokmayın. Siyaset üniversitenin en büyük düşmanlarından birisidir. Bir de kimyasal üretim yapan fabrika ve üretim yerlerden üniversiteyi uzak tutun" dedi.

"Uluslararası faaliyet yapmak için konak alanımız yok"

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nin uluslar arası düzeyde pek çok faaliyet gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Özcan, bu faaliyetlerin yapılmasının önündeki en büyük engelin gelecek misafirlere kalacak yer bulunması sıkıntısı olduğunu kaydetti.

Rektör Özcan öğrenciler için kanuna itiraz etti

YÖK tarafından çıkan katlamalı harç sisteminin iptal olması için Ankara'daki ilgili makamlara itiraz dilekçesi gönderdiklerini belirten Özcan, Bilecik'teki öğrencilerin zaten zor durumda okuduklarını bildikleri için konuyla ilgili olarak Ankara'daki ilgili kuruma itiraz dilekçesi yazdık. Harçların yatırılmasının son günü olan Cuma gününe kadar olumlu bir sonuç almayı bekliyoruz."dedi.

"Sultan Sencer'in sandukasında Söğüt mermeri kullanılmış"

Rektör Özcan, basın mensuplarına Türkmenistan'ın Merv şehrinde bulunan Büyük Selçuklu Devleti kurucu hükümdarı Sultan Sencer'in türbesinin bir fotoğrafını göstererek, " Bu türbenin restorasyonu sırasında yapımında Söğüt mermerinin kullanıldığını öğrendiğimde çok duygulanmıştım."dedi. Özcan, "Bizim tarihimizdeki en büyük devletlerden birisi Selçuklu Devleti kurucusunun türbesi metruk bir haldeydi. TİKA desteğiyle burasını restore edilmesi kararı verildi. Ben gittiğimde Sultan Sencer'in sandukasının yapıldığı mermerde Söğüt Mermeri çıkmış. Kaç bin yıl önce bir seyahate başlıyoruz ve buraya geliyoruz. Bin yıl sonra kurucunun mezarı tamir edilirken kullanılan mezarın mermeri Söğüt mermeri çıkıyor. Bizim buradan Çin'e ithal ettiğimiz mermer. Orada ben çok duygulanmıştım. O yüzden Merv'den Söğüt'e diye 2 yıldır bir sempozyum düzenliyoruz." ifadelerinde bulundu.

Sohbetin ardından yeni rektörlük binasında kullanılan bir kaç alanı basın mensuplarına gösteren Özcan, üniversitenin her daim basın mensuplarına açık olduğunu belirtti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam