• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ünlü oyuncu Küçükayvaz öğrencilerle buluştu

Ünlü oyuncu Küçükayvaz öğrencilerle buluştu

Bilecik 9. Ulusal Tiyatro Festivali’nde “Haydi Hayırlısı” oyununu sergilemek için Bilecik’e gelen ünlü oyuncu Cengiz Küçükayvaz ve “Haydi Hayırlısı” ekibi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Konferans salonunda öğrencilerle bir araya geldi. Gerçekleşen söyleşide tiyatronun gelişiminde üniversitelerin rolünün çok önemli olduğuna değinen Küçükayvaz, aynı zamanda yaptığı esprilerle de salonda kahkaha fırtınası estirdi.

“Bilecik’in tiyatro ilgisi beni çok memnun etti”

Gittikleri birçok ilde tiyatrodan habersiz yaşayan insanların olduğunu belirten Küçükayvaz, “Bilecik’te böylesine bir tiyatro festivaliyle beraber tiyatro kürsüsünün kurulması, tiyatrodaki arkadaşlarımın buna sahip çıkması ve aynı zamanda belediyenin sağlamış olduğu bu etkinliğe üniversitelilerin aktif olarak hareket etmesi beni son derece memnun etti.”ifadelerinde bulundu.

“Bilecik’te sahneyi kırmıştım”

Bilecik’te oynamaktan büyük keyif aldığını belirten Küçükayvaz, daha önce yine bir tiyatro için geldiği Bilecik’te yaşadığı bir anısını yine kendi üslubunda öğrencilerle paylaştı. Küçükayvaz, “Biz Bilecik’te oynamayı çok seviyoruz çünkü çok güzel bir anısı var. Bundan yaklaşık 2-3 sene önce farklı bir anı yaşamıştık eski sahnede. Sahneyi kırmıştım. Bir savurma sahnesi vardı, dizlerimin üzerine çöküyordum fakat zemin artık kaldıramıyorum dedi. Bir şeyleri başkana gösterebilmek için ben kendimi feda ettim. Başkan dedim, bu sahne yakında seyircinin üzerine çökecek. Ya yeni bir yer yap ya da başka çaremiz yok dedik. O da bizim can güvenliğimiz için yeni bir yer yaptı. Başkan bana göre hem iyi bir hitabet uzmanı, hem de bir sanatsever. Çok seçkin bir insan olduğundan dolayı böylesine bir kültür merkezimizde ağırlıyor.”dedi.

 “Üniversitelerdeki tiyatro faaliyetleri etkinleştirilmeli”

Tiyatro yaşamı boyunca Türk tiyatrosunun gelişimi için bazı saptamalarda bulunduklarını belirten Küçükayvaz, gittikleri üniversitelerle de ortak bir karar aldıklarını belirtti. Üniversitedeki tiyatro birimlerinin etkin bir şekilde çalışması gerektiğini vurgulayan Küçükayvaz, “Bir ülkenin hem bilimsel anlamda, hem deneyci anlamda hem de çağdaş anlamda bir tiyatro kültürünün oluşabilmesi için mutlaka ve mutlaka üniversiteler tiyatrosunun veya üniversitelerdeki tiyatro kürsülerinin her birinde olması ve aktif olarak harekete geçmesi gerekir” dedi.

Türk tiyatrosunu ilerletmek ve geliştirmek adına birçok üniversitede manifesto yayınladıklarını belirten Küçükayvaz şöyle konuştu:

“ Bazı üniversiteler çok belirli engellemelere rağmen büyük destek olurken, bazı üniversiteler de bu çağrımızı kulak arkası ettiler. Azımsanmayacak bir kitle söz konusu. Bildiğim kadar en ufak bir üniversite veya fakülte olsun 2 bin- 3 bin kişiden az olmamak üzere bir öğrenci potansiyeli var. Bunların elbette ki reel anlamda hepsinin tiyatroya katılımı veya tiyatro faaliyetlerinin hepsine katılması gibi bir şey zaten söz konusu değil. Çünkü insanlar farklı şeyleri de beraberinde getiriyorlar. İlgi alanlarını ona göre oluşturuyorlar. Fakat vermiş olduğumuz manifestolarda mümkün olduğu kadar bu kürsülerden çıkacak çeşitli çalışmaların, aktivitelerin, öğrencilerin kendi arasında kurmuş olduğu faaliyetlerin mümkün olduğu kadar etkin olması gerektiği ve bununla ilgili neler yapılması gerektiği konusunda üniversitelere gerekli manifestoları gönderdik. Çeşitli kulüplerle bağlantıya geçtik. Artık bu bağlantıya geçip de nasıl gelişmesi gerektiği konusundaki istatistikleri belirlemeye başladık. Bu bahsetmiş olduğum olay 1992 yıllarıydı. 2002 yılında reel olan bir kıpırdanma söz konusu olmasına rağmen 2000’li yıllardan 2011 yılına kadar olan dönem içerisinde maalesef istemiş olduğumuz reel katılımı üniversitelilerden göremedik. "

Haydi Hayırlısı oyununun diğer bir oyuncusu Eray Türk ise Bilecik’e ilk defa geldiğini ve burada sahne almaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade etti. Kendisinin de bir öğrenci olduğunu belirten Türk, “Ben de hala sizler gibi öğrenci sayılırım. Okulumu yeni bitirdim şu anda yüksek lisans yapıyorum. O yüzden pek de bir farkımız yok. Sadece ben bu akşam oyun oynayacağım. Hala sizlerle beraber aynı yoldayım.”dedi.

Yeni kuşak tiyatronun bir temsilcisi olduğunu dile getiren Türk, Küçükayvaz’ın tiyatroyla ilgili değindiği problemlerin tiyatro var oldukça eksilmeyeceğini ifade etti.

Küçükayvaz ve Türk’ün konuşmalarının ardından program,öğrencilerin Küçükayvaz ve tiyatroyla ilgili merak ettikleri soruları sormasıyla devam etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam