ÜNLÜ ŞAİR KISAKÜREK İLE MERHUM BAŞKANA VEFA
admin • 23 Ağustos 2011 10:18:16 
ÜNLÜ ŞAİR KISAKÜREK İLE MERHUM BAŞKANA VEFA

 

Bilecik'in Osmaneli ilçe Belediyesi, merhum Başkan Selahattin Çetintaş'ın hayranı olduğu ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek'in ''Sakarya'' şirinin abidesini, Sakarya Nehri kenarında bulunan ve şairin adını taşıyan parka yerleştirdi. 
Çetintaş'ın vefatının ardından Meclis üyeleri arasında yapılan seçimle Belediye Başkanlığına getirilen Mehmet Isıkan, AA muhabirine, 13 Nisan'da yaşamını yitiren Başkan Selahattin Çetintaş'ın Necip Fazıl Kürek'i çok sevdiğini belirterek, merhum başkanlarının hep ünlü şairin ''Sakarya'' adlı şiirinin abidesini yaptırmayı hayal ettiğini kaydetti. 
Geçirdiği kalp krizi sonucu 54 yaşında yaşamını yitiren Çetintaş'ın bu hayalini gerçekleştirmek ve ünlü şair Kısakürek'in ismini yaşatmak amacıyla bu abideyi yaptırdıklarını anlatan Isıkan, şöyle konuştu: 
     ''Şair Necip Fazıl Kısakürek, 'Sakarya' isimli şiiriyle hem Sakarya Nehri'ne, hem de nehrin etrafındaki uzun vadiye dikkati çekmişti. Ünlü üstadın, büyük bir kurtuluşa da yol açan Sakarya Nehri'ne çok önem verdiği bilinir. Biz de Necip Fazıl Kısakürek'in anısına bu abideyi yaptık ve ismini de bu abideyle yaşatacağız. Yakın tarihte Bilecik Üniversitesinden değerli profesörlerimiz bizi ziyaret etti. Onların da fikrini aldık. Önümüzdeki mayıs ayı içinde bu meydanda şiir yarışmaları yapacağız. Necip Fazıl Kısakürek Parkı 950 metre uzunluğunda. Vatandaşın her kesimine hitap ediyor. Burayı Sakarya Nehri paralelinde 150 metre daha uzatmayı düşünüyoruz.'' 
Evli ve 3 çocuk babası Çetintaş, geçirdiği kalp krizi sonucu 13 Nisan'da hayata veda etmişti.AA
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
H. SALT
10 yıl önce

sakarya – Emeğinize sağlık sayın başkanım çok güzel olmuş. Selahattin başkanı rahmet anıyoruz.

0
Would love your thoughts, please comment.x