ÜNLÜ SENARİST MEMLEKETİNDE FİLM HAZIRLIĞINDA

ÜNLÜ SENARİST MEMLEKETİNDE FİLM HAZIRLIĞINDA

Ülkemizde bir çok dizi ve filmin senaryolarını yazan Mesut Ceylan memleketi Bozüyük’e vefasını, kendi yazdığı filmi çekerek gösteriyor.

İstanbul’da yaşayan Ceylan, yıllar önce memleketinden hedefleri için ayrıldıktan sonra film, dizi ve reklamcılık sektöründe senaristlik yapmaya başladı. Memleketine film çekmek için dönen Ceylan, kendi yazdığı "Vatan Sana Canım Feda" isimli komedi filmi ile memleketinin tarihi ve kültürel değerleriyle yöre halkının kullandığı konuşma dilini tanıtmak istiyor.

Ceylan,  gazetemize yaptığı açıklamada, ayrıldığı memleketine bir gün film çekmek için geri dönme hayalinin hiçbir zaman sona ermediğini, o hayali gerçekleştirmek için kolları sıvadığını kaydetti.

 

"İstasyon çay bahçesinde çekirdek çitlemişliğimiz, Eskişehir minibüslerinde “Seramik yolunda inecek var.” demişliğimiz vardır"

Bozüyük’te yaşadıklarını hiç unutmadığı belirten Mesut Ceylan: “İlk gençlik yıllarım burada geçti.Çayırda futbol oynadım, türbüne bisikletle gittim flamingo yolunda gezdim. İstasyon çay bahçesinde çekirdek çitlemişliğimiz, Eskişehir minibüslerinde -seramik yolunda inecek var demişliğimiz vardır. Devamında Eskişehir’de okul hayatına başladım.Resim Grafik üzerine üstat isimlerden eğitimler aldım. Bu eğitimler sonrasında karikatürün ve mizahın hayatımda önemli bir yeri olduğunu keşfettim. Lise yıllarımda Leman mizah dergisinde mizah yazarlığı ve espri buluculuk yaptım.Espri buluculuk derken daha lisedeyken karikatürün esprisini buluyordum,çizgisi sağlam olan ağabeylerimde çizerliğini yapıyordu.Mizah dergilerinin kapakları genelde bu şekilde yapılır.”

Mizah yazarlığı yaparken de en büyük hedefinin sinema olduğunu söyleyen senarist Ceylan: “Mimar Sinan üniversitesi Sinema Telelevizyon Bölümü sınavlarına girdim.Sınavda başarılı oldum ama mülakatta en sevdiğim sinemacının Ertem Eğilmez olduğunu söylediğim için beni almadılar.Sanırım daha entelektüel bir cevap bekliyorlardı.Çünkü Ertem Eğilmez onlara göre sanat için değil,halk için sinema yapıyordu.O gün,sinema eğitimi defterini kapattım ve kendi kendimi yetiştirme kararı aldım.Bir süre çeşitli film setlerine gittim.Sonra da ilk senaryomu yazdım.

"Komser Şekspir ile güzel bir iş çıkardık"

Sinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı sert bir komiser olan Cemil’in (Kadir İnanır) karakolunu tiyatro stüdyosuna çevirip, lösemi hastası kızının (Pelin Batu) tiyatro tutkusunu gerçekleştirebilmek için gözaltındaki tutuklulara Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'i oynatmasını konu olan filmde senaryom ile 24.Fransız Bağımsız Filmler Festivalinde en iyi senaryo ödülü aldım. Bu başarı sanırım bana yeni kapılar açtı. Sonrasında televizyonda senaryolar yazdım. Akabinde reklam sektöründe yer aldım.Tabi her senarist kendi yazdığı senaryoyu kendisi çekmek ister.Çünkü yapılan işin menbağı senaryo yazarıdır.Ben de bir süreden beri kendi senaryomu çekmek için çabalıyorum.

"Enteresandır kasabalar.Ne kent kadar büyük ve karmaşık,ne de köyler kadar küçük ve ıssızdırlar"

Bozüyük, Pazarcık, Osmaneli’de çekmeyi istediği “Vatan Sana Canım Feda” filminin konusunu ise ''Bir kasaba komedisi'' diye özetleyen senarist Ceylan: “Ben kasabalıyım.Enteresandır kasabalar.Ne kent kadar büyük ve karmaşık,ne de köyler kadar küçük ve ıssızdırlar.Kendine has bir ruh hali vardır kasaba insanının.Ben,ilk yönetmenlik deneyimimde kasaba,kasabalılık halini anlatmak istiyorum.Yer yer komik,yer yer trajik. Bu filmimi Bozüyük,Pazarcık,Osmaneli civarında çekmek istiyorum. Bozüyük, Pazaryeri, Osmaneli dokusuyla film platosu olmaya çok uygun. Ulaşımda, iklimde müsait. Neden buralarda diziler, filmler çekilmesin.

"Biz yapacağımız film ile farkındalık yaratıp bu toprakları sinemacılar için cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz" 

Filmi bu yaz çekmeyi düşündüğünü açıklayan Mesut Ceylan: “Konuyla ilgili Kültür Bakanlığı'na başvurdum. Gerekli bütçeyi tamamlarsak hayata geçireceğiz inşallah. Bunun için başta Bozüyük Belediyesi olmak üzere işadamlarının ve sivil toplum örgütlerinin desteğine ihtiyacımız var. Memleketim için güzel işler yapmak istiyorum. Bu filmde ki hedefim yöremin insanının kültürünü, mizahını, yaşam tarzını ülkeme duyurarak memleketime bu konuda hareket kazandırmak.” dedi.  

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam