UNUTULMAYA YÜZ TUTAN MESLEKLERE 250 BİN LİRA HİBE
Hande Nur Uysal • 4 Temmuz 2022 10:00:46 
UNUTULMAYA YÜZ TUTAN MESLEKLERE 250 BİN LİRA HİBE

Sanayi Teknoloji İl Müdürü Abdullah Ay ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, KOSGEB Müdürü Kadir Er ile bir araya gelerek Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı hakkında istişarelerde bulunarak; hibe destek programını duyurdu.

Bir araya gelen heyet yaptığı açıklamada şunları söyledi;

”Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı Ön Başvuruları” başladı. Buna göre22 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurular vatandas.ktb.gov.tr internet adresinden elektronik olarak yapılacak.
Bu kapsamda KOSGEB tarafından Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı çerçevesinde geleneksel meslekler ve geleneksel el sanatları alanında imalat yapan küçük ve orta ölçekli işletmelere verilecek desteklere; geleneksel el sanatları alanına dahil dallardan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kayıtlı “sanatçı tanıtma kartı sahibi” somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının ve aynı dallarda faaliyet yürüten Yaşayan İnsan Hazinelerinin sahibi olduğu imalata yönelik işletmelerin yanı sıra Ticaret Bakanlığının “Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Kolları Listesi”nde yer alıp imalata yönelik faaliyet gösteren işletmeler ön başvuru yapabilecektir.

Takunya yapımı, şimşir tarak yapımı, Çeşm-i bülbül, kök boyacılığı, debbağlık, dantel örme, hallaçlık, bakırcılık, telkari, Oltu, lüle,  Kehribar taşı, çinicilik, bez dokuma, folklorik bebek yapımı, gölge oyunu tiplemeleri yapımı, kazaziye yapımı, nakkaşlık, şerbetçilik, at arabacılığı, gramafon tamirciliği, çorap örücülüğü gibi somut olmayan kültürel miras meslekleri destek alınması için başvuru yapabilecek meslekler olarak belirlenmiştir.

Buna göre; bu amaçla hizmet veren işletmeler; İşletme ve yetiştirme amaçlı destek oranı 150 bin ₺, kuruluş işlemleri desteği için 5 bin ₺, makine ve teçhizat ihtiyaç desteği olarak 50 bin ₺, işletmenin tanıtım ve pazarlama hizmetleri için ise 45 bin ₺ olmak üzere toplamda 250 bin ₺ ye varan destekleme alabilecek.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında söz konusu destek programı için ön başvurular Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce alınacaktır.”

Başvuru Tarihi:

Ön başvurular 24.06.2022 / 22.07.2022 tarihleri arasında vatandas.ktb.gov.tr internet adresinden elektronik olarak yapılacak.

Ön Başvuru Şartları:
İşletmenin, başvuruda bulunacak kişiye ait şahıs işletmesi olması.
Geleneksel el sanatları alanına dahil dallardan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kayıtlı “sanatçı tanıtma kartı sahibi” somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının ve aynı dallarda faaliyet yürüten Yaşayan İnsan Hazinelerinin sahibi olduğu imalata yönelik işletmelerin yanı sıra Ticaret Bakanlığının “Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Kolları Listesi”nde yer alıp imalata yönelik faaliyet gösteren işletmeler ön başvuru yapabilecektir.

Başvuru Formu ve Ek Belgelerinde Dikkat Edilecek Hususlar

  1. Başvuru formunda istenen bilgiler; başvuru sahibi ve yürüttüğü faaliyet hakkında yeterli değerlendirmenin yapılabilmesi adına gerektiği şekilde doldurulmalıdır.
  2. Başvuru ekinde yer alacak video kayıt; başvuru sahibinin sanatını icra ederken net olarak görüldüğü, atölyenin her bölümünü ve ürün örneklerini gösteren en az 10 (on) en fazla 15 (on beş) dakikalık MP4 (MPEG-4) formatında olmalıdır.
  3. Başvuru ekinde yer alacak fotoğraflar; en fazla 10 (on) adet olmalı ve yalnızca eserlerin tamamlanmış halini gösteren birbirinden farklı fotoğraflardan oluşmalıdır.   
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x