Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
“Üreten fertlere ihtiyacımız var”
Sosyal Medyada Paylaş
8 Nisan 2014
admin

“Üreten fertlere ihtiyacımız var”

  7 Ocak 2014 ile 27 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleşen 2 aylık kurs kapsamında, 20 Yeniköy’lü kadın çiftçinin katılımı ile çeşitli faaliyetler düzenlendi. Kırsal alandaki çitçi kadınlara farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen eğitime,  İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi, Sosyolog, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden Ebe ve Hemşire, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden Spor Antrenörü, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi, KOSGEB Bilecik Hizmet Merkezi Müdürlüğünden Uzman Yardımcısı, Yeniköy Sağlık Evi Ebesi olmak üzere 13 eğitici katılım sağladı.

Bilecik’e bağlı Yeniköy Köyü’nde yaşayan kadınlara eğitim faaliyetleri gerçekleştirmek ve bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkardıkları ürünlerini sergileyebilmelerini sağlamak amacıyla gerçekleşen kursun sertifika törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir, eşi Münevver Nayir ile birlikte katıldı. Vali Nayir, katılımcılara yönelik yaptığı konuşma kapsamında eğitim ve farkındalığın önemine vurgu yaparak şu ifadelerde bulundu:

“En değer verilmesi gereken hususlardan biri eğitim konusu, yeni bilgi edinme konusudur. Bu işin zevki, bu işin tadı bir başka. Bugün burada 7 tane kursiyerimiz 13 değişik eğitimden aldıkları bilgilerle bu tadı mutlaka hissediyorlar. Biz de bu tadı onlarla paylaşmaya geldik. Bizim kültürümüz ve inancımız hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu derken bunu ortaya koymaya çalışıyor. Mutlaka yeni bilgiler öğrenmek, bir günümüzü bir önceki günden farklı olmasını sağlamak durumundayız. Üretecek fertlere ihtiyacımız var. Bizim inancımız veren el alan elden üstündür ilkesini kabul eder. Veren el olabilmek için üretici olmak lazım. Bu kurslarımızın bir sonucu da üretici bireyler oluşmasına sebep oluyor. Dolayısıyla, tüketici durumundan uzaklaşıp, veren el durumuna gelmiş olan kursiyerlerimiz diğer köylerimize de örnek teşkil ediyor.”

Sertifika töreninde konuşma yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Alparslan Dankaz da kırsal bölgelerde yaşayan kadınların çektikleri sıkıntılardan bahsederek, bu kadınların tüm bu zorluklara rağmen aile bütçelerine katkıda bulunabilmek amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Kurs hakkında görüşlerini belirten Zuhal Kaygısız isimli kadın çiftçi de  “ Bu proje bizim için Salı günleri yeni bir yaşama açılan pencere gibidir. Tarım alanında bilmediğimiz birçok uygulamayı sağlıklı yaşam adına beslenme, hijyen, spor, diyet, iş sağlığı ve daha bir çok konuda faydalı bilgiler edindik. Sosyal yaşamı tanıma adına Sayın Valimizi ziyaret ettik. Huzurevi ziyareti, sinema seyretmemiz birçoğumuz için ilklerdendi. Bizler, öncelikle anne, eş, ev hanımıyız. Bu projenin tekrarını canı gönülden isteriz.” İfadelerinde bulundu.

Gerçekleşen törenin sonunda eğitimlere katılan kadın çiftçilere il protokolü tarafından sertifikaları takdim edildi. BETÜL SÖNMEZER

 

 

Bir adet yorum var.

  1. emeklerinize sağlık – Yeniköyde kadınlarımızın yeniliklere adım atmalarını destekleyen,emek veren Sosyolog Gülşah KAVKA ve Ziraat Müh. Aylin IŞIK yolunuz açık gözünüz aydın olsun başarılarınızın devamını diliyorum …..

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım