USTA SANATÇI BİLECİK’İN GURURU OLDU 

USTA SANATÇI BİLECİK’İN GURURU OLDU 

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde, babasından kalma atölyesinde çamura elleriyle şekil veren Çömlek Ustası Bakanlık Devlet Sanatçısı Salim Yaşar, kentin gururu oldu.

Usta sanatçı, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni’nde, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende aldı.

Canlı yayınlanan törenin ardından tebrik yağmuruna tutulan Yaşar ile guru duyduklarını ifade eden İL Kültür Turizm Müdürü Serkan Bircan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ”Bugün mutluyuz heyecanlıyız onurluyuz gururluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde UNESCO Programı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğümüz bünyesinde; ülkemizin tarihi, kültürel ve unutulmaya yüz tutmuş kültürel mirasımızın yaşatan nesilden nesile aktaran usta yetiştiren, ömrünü adayan ve Somut Olmayan Kültürel Miras taşıyıcıları “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülleri takdim edildi. Bu yıl ödül alanların arasında Bilecik’in Çömlek Ustası Bakanlık Devlet Sanatçımız Salim Yaşar bey ” Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Ödül Töreninde ödülünü Sayın Cumhurbaşkanımızdan alma onurunu yaşadı ve bizlere de yaşattı.

Gelenekten aldığımızı geleceğe taşıyoruz Bilecik İl Kültür Müdürlüğü folklor araştırmacısı Halk Bilimcisi personelimiz Elif Yiğit Tuzcuoğlu’nun derleyip sunduğu ve büyük emeklerle hazırladığı dosyalarının kabulü ile emekleri olan tüm Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ailesine, Bilecik Valiliğimize, Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyfendiye ve Yaşayan İnsan Hazinesi olan Salim Yaşar beye sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programa katılan Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Mehmet Ergün de usta sanatçı Salim Yaşar’ı tebrik etti.

Bilecik’te yaşayan 74 yaşındaki çömlek ustası Salim Yaşar, çocukluğunda babasından öğrendiği mesleğinde 61 yılı geride bıraktı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen “sanatçı tanıtım kartı” sahibi de olan Yaşar, elleriyle yoğurup şekillendirdiği toprak vazo, biblo ve su testilerini, tarihi şahsiyetlerin portrelerini işleyerek sanat eserlerine dönüştürüyor.
Bilecik’te yaşayan 74 yaşındaki çömlek ustası Salim Yaşar, çocukluğunda babasından öğrendiği mesleğinde 61 yılı geride bıraktı. Son olarak çömlekten darbuka yapmaya başlayan Yaşar, bir darbukanın yapılması, kuruması, pişmesi, boyaması, deri germesinin bir hafta sürdüğünü bildirdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam