UYUŞTURUCU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI KONFERANSI YAPILDI

UYUŞTURUCU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI KONFERANSI YAPILDI

 

İçişleri Bakanlığı'nın oluşturduğu TUBİM (Türkiye Uyuşturucu Bağımlıları İzleme Merkezi) çalışmaları çerçevesinde Kaçakçılıkla ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan birimler aracılığıyla okullarda ve diğer toplumsal kurumlarda bireyleri uyuşturucu ve türevlerine karşı bilinçlendirmek için konferanslar düzenlemektedir. TUBİM görevlisi Ramazan Avseven tarafından Bilecik POMEM'de  konferans düzenlendi.
Avseven “İnsanlar sigaraya bir kez denemekten bir şey olmaz diye başlar ve vücut buna tepki verip bir daha sigara içmeyebilir. Ancak eroin ve uyuşturucu bir kez dahi kullanılsa bağımlılık yapar. Uyuşturucuda bir kez kullanmak pek çok kerenin devamıdır. Madde bağımlısı biri öz denetimini kaybeder ve kolaylıkla başka kişilerin kontrolüne girer. Özellikle uyuşturucu temininde bulunan kişiye karşı aşırı bağımlı olur ve o kişinin her dediğini yapar. İnsanı uyuşturucu kullanmaya iten sebepler; bilgisizlik, merak, özenti, bozuk çevre ve hasta toplum, cinsel hastalıklar, kendini aşma ve ispat etme, ahlaki bozukluklar ve madde kullanmaya yatkınlıktır. Arkadaş grubu içerisinde bulunan madde bağımlısı sağlam bünye içine girmiş bir kurt gibidir.”dedi.
Madde bağımlılığının engellenmesinin “HAYIR” demekle olduğunu ve evrensel önleme adına okul, aile ve toplumsal odaklı çalışmalar yapıldığını belirtti.
Konferans sonunda Ramazan Avseven'e POMEM adına 3. Sınıf Emniyet Müdürü Dr. Çetin Gümüş tarafından plaket verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam