UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KURULU TOPLANDI

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KURULU TOPLANDI

“Son zamanların en önemli konusu uyuşturucu”

Uyuşturucuyla mücadele toplantısına başta Halk Sağlığı ve Emniyet Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun müdürü katılım gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, uyuşturucu konusunun son zamanların en önemli konusu olduğuna dikkat çekti. Madde bağımlılığı yaşının oldukça düşerek yaygınlaşmaya başladığını belirten Nayir, gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantının da bu konuya ne derecede önem verildiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda her kurum ve kuruluşun üzerinde farklı bir sorumluluğu olduğunu kaydeden

“Ülke genelinde uyuşturucuyla mücadele konusunda program hazırlandı”

Nayir şöyle konuştu:

“Uyuşturucu kullanımı, toplum ve fert sağlığını, psikolojisini, ekonomik ve sosyal yapıyı birebir olumsuz etkileyen hususlardan biri. Eğer gerekli önlemler alınmazsa da bu hızla yayılma eğilimi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendisini göstermekte. Dolayısıyla bir seferberlik çalışmasına bütün kuruluşların bu konuya önem vererek bir çalışma içerisine girmeye gerek görüldü. Bu amaçla bakanlarımızdan oluşan uyuşturucuyla mücadele yüksek kurulu şeklinde bir kurul oluşturuldu. Bizde olduğu gibi her ilimizde de il Uyuşturucuyla Mücadele Kurulları oluşturuldu. Buna ait tedbirler paketi oluşturulmaya çalışıldı. Ülke genelini ilgilendiren planlar, programlar hazırlandı. Onlara dayanarak her il de kendi programını, kendi aksiyon planını hazırladı.

“Her kurum ve kuruluşa ayrı bir görev düşüyor”

Bugünkü gündem maddelerimize baktığımızda var olan hususlardan birisi 2015 İl Uyuşturucu Aksiyon Planı. 2015 Ulusal Uyuşturucu Mücadele Strateji Belgesini bakanlıklar işbirliğinde, başbakanlığın öncülüğünde sağlık bakanlığımız koordinesinde hazırlanan bir belge. Buna dayalı olarak iller de kendi aksiyon planlarını hazırladılar.

Toplumumuzun huzurunu, sağlığını, geleceğimizi birebir ilgilendiren bir konu uyuşturucu konusu. Herkese görev düşüyor. Her ferde görev düşüyor. Yapılacak çalışmalarda her kuruma görev düşüyor. Dolayısıyla bir farkındalığı oluşturup bu konudaki tehlikeyi, toplumun her ferdine ileterek bu konuda alınması gereken tedbirleri de titiz bir çalışmayla yerine getirmeye çalışmak zorundayız. Konunun asli unsurları olarak belki burada sanki sağlık ve kolluk birimleri gözüküyor gibi olabilir ama her birime düşen ayrı ayrı görevler var. Müftülüğümüzden,aile ve sosyal politikalar il müdürlüğümüze, gençlik spor teşkilatımıza, bütün birimlerimize, belediyelerimize düşen ayrı ayrı görevler var. Çünkü burada geleceğimiz söz konusu. Kendi evlatlarımız söz konusu. Alınması gereken önlemlerle bunların önüne geçmek mümkün. Ama ihmalimizle de bunun yaygınlaşması ve geleceğe ümitle bakmamızı engelleyecek bir durumun ortaya çıkması da mümkün. Buradaki çalışmalarımızı da il ölçeğinde yapılan çalışmaları bir gözden geçirmiş olacağız. İl ölçeğinde alınması düşünülen tedbirlerden haberdar olmuş olacağız. Bu konudaki çalışmalarımıza, arkadaşlarımızın katkısıyla bir yön vermiş olacağız.

“Medyanın bu maddelere heves oluşturmaması gerekir”

Bu çalışmaların önemli bir bölümü de toplantımıza ilgi gösteren basın mensuplarımıza düşüyor. Bu konudaki haberler çok büyük bir önem taşıyor. Özendirici mahiyette olan haberlerin çok büyük sıkıntısı çekilmekte. Özellikle bazı isimler gençlerimize cazip gelebilmekte. Onun yerine cazip olmayan isimler kullanılarak bu haberlerin verilmesinde fayda var. Bazılarının da hiç haber olmamasının bir faydası var. Medyada bu maddelerin kolay ulaşabilir olduğu imajının çizilmesi de gençlerde bir heves oluşturmakta. Bunlarda da toplum sorumluluğunun bir gereği olarak kamu kurum ve kuruluşlarımıza düşen görev ve sorumluluk kadar basınımıza da düşen hususlar var. Bu konuda hem sağlık teşkilatımızın hem de kolluk birimlerinin basın birimleriyle de bilgilendirme toplantıları yapmasında fayda var.

“Katılımcılar teklif ve önerilerini bize sunabilir”

İlimizle ilgili olarak 2014 yılı uyuşturucu raporu diyebileceğimiz bir rapor hazırlandı. Onun sunumu yapılacak. Onun ardından 2015 Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Strateji Belgesinin sunumu yapılacak. Arkasından gündemimiz gereği 2015 İl Uyuşturucu Aksiyon Planımız hakkında bir bilgilendirme yapılacak. Son bölümümüzde de kurul üyelerimizin konuyla ilgili teklifleri, önerileri, değerlendirmeleri varsa onlar alınacak. Konunun önemine binaen yalnızca bir kurumun sorumluluğunda olduğu düşünülmeden diğer bütün teşkilatımız, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, basınımız bu konuda üzerine düşen konularda yapılması gereken hususlardaki teklif ve önerileri varsa yalnızca bu toplantı gündemiyle sınırlı kalmamak üzere gelecekte de bu konuyla ilgili varsa teklif ve önerileri başta valiliğimiz, sağlık teşkilatımız ve kolluk birimlerimiz olmak üzere ilgili birimlere bu hususları iletmesinde fayda görüyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam