“Vakalarımız günlük 20 ve 30’lu sayılara kadar geldi”

“Vakalarımız günlük 20 ve 30’lu sayılara kadar geldi”

Covid-19 tedbirleri kapsamında Bilecik merkezde Vali Bilal Şentürk ve Belediye Başkanı Semih Şahin’in yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri,genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin katılımıyla denetimler gerçekleştirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü önünde başlayan denetimler öncesi Vali Bilal Şentürk açıklamalarda bulunurken ilimizdeki vaka sayısına ilişkin toplam bir rakam vermeyerek günlük vaka sayısının 20 ile 30 kişi olduğunu belirtti.

“Bunun şakası yok”

Vali Bilal Şentürk Covid-19’a ilişkin değerlendirmesinde, “Biz bütün insanları seviyoruz ama bizim tek başımıza sevmemiz yetmiyor. Herkesin birbirini sevmesi gerekiyor. Herkesin birbirini sevmesi, birbirinin hakkına, hukukuna riayet etmesi, birbirini koruması birbiri için fedakârlık etmesi anlamına geliyor. Maalesef virüs bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son günlerde yine bir yayılma eğilimi gösteriyor, ilimizde de aynı şekilde.

Maske, mesafe ve temizlik hususundaki hassasiyetimizi hep beraber hayata geçirmek zorundayız. İnşallah Pazar günü yeni hastanemiz açılıyor, daha geniş tedavi imkânlarımız da var. Çok şükür ama biz oraya müşteri istemiyoruz. Mezarlıklara daha fazla insanı defin etmek istemiyoruz. İnsanın kendi iradesiyle alabileceği önlemlerle önleyebileceği bir kısım zararların önlenmesi lazım. Yapılamıyorsa burada bir ihmal var demektir. Buradaki bireysel ihmal bütün topluma büyük bir sorun olarak ulaşabiliyor.

Bütün kurumlardaki arkadaşlarımızın hepsine öncelikli görev olarak bu işi verdik. Kurumların kendi bünyesi içerisinde yürüttükleri çalışmaların yanında asıl şimdi biz pandemi ve koronavirüsle mücadele noktasındaki hassasiyeti tam anlamıyla ilimizde hâkim kılmak istiyoruz. Tekrar oluyor, olacak ama lütfen bütün vatandaşlarımızın hassasiyetle riayet etmesini istiyoruz. Düğünlerde, kahvehanelerde, toplu taşıma araçlarında toplu bulunan ortamlarda özellikle bu hassasiyetin ciddi bir şekilde yaşatılması gerekiyor. Bunun şakası yok.

Ölen insanlarımız var, virüsle şuan da mücadele eden çok zor şartlarda olan insanlar var. İster miyiz bizden birisi olsun, tanıdığımız bir insan olsun. Bu kadar mı gevşek olacağız, yok böyle bir şey.

Bugün il ve ilçelerimizin tamamında tüm birimlerimiz tarafından etkin bir saha denetimi yapacağız. Bu denetimlerimizdeki birinci olayımız belirttiğimiz gibi farkındalığı ve hassasiyeti olması gereken kurallara uymamız noktasındaki toplumsal kabulü yükseltme birinci önceliğimiz. Devamında da arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyorlar özellikle pozitif vakalar, evde takibi yapılanlar ve temaslı vakalar var birde biliyorsunuz. Yani kişinin pozitif vakayla temaslı olduğu kesinleşmiş çıkıyor düğüne gidiyor olmaz. Bunların en ağır şekilde cezalandırılacağının da bilinmesini istiyoruz.  Bunca uyarılara rağmen halen hassassiyeti göstermeyen ve bu çalışmaları sabote eden, toplum sağlığını riske eden insanların gözünün yaşına bakmayacağız. Uyarımız, para cezamız iş yeriyse iş yeri kapatma cezasına, adli işlem yapılması noktasına kadar gidecek çalışmalar var.

Basınımız bu konuda hassasiyete büyük katkı sağlıyor ama bunu daha büyük kuvvetle yapmamız lazım. Kenarda köşede durup hiçbir şey bilmeyerek boş verirsek bunun faturası topluma yansıyabilir. Bugün burada yığılma yapmadan ekiplerimizi farklı noktalara dağıttık. Bizde kendimize belirlediğimiz güzergâh olmak üzere bizde umuma açık yerler ve iş yerlerini, insanlarımızı hem denetim hem de bilinçlendirme ile farkındalığı arttırma noktasında kararlı bir çalışma yapacağız.” dedi.

“Vakalarımız günlük 20 ve 30’lu sayılara kadar geldi”

“Çevremizdeki artışa paralel olarak ilimizde de vakalar artıyor” diyen Vali Bilal Şentürk Bilecik’teki günlük vaka sayısına ilişkin ise şöyle konuştu: “Vakaların güncelliği değişiklik arz ediyor. Bir rakam ortaya koymamızın çok anlamlı olmadığını değerlendiriyoruz. Global rakamları Sağlık Bakanlığımız açıklıyor ama biz şunu bilelim ilimizdeki ve çevremizdeki artışa paralel olarak ilimizde de vakalar artıyor. Değişkenlik arz ediyor gün günü tutmuyor ama vakalarımız günlük 20 ve 30’lu sayılara kadar geldi. Bunun önüne geçmemiz lazım Şimdi bu rakamları bizim daha aşağılara indirmemiz gerekiyor. Bu hassasiyeti hep beraber göstereceğiz inşallah.”

Belediye Başkanı Semih Şahin ise vatandaşlarımızın salgınla mücadele ve alınan tedbirlere uyulması uyarısında bulunarak, ‘’İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen koronavirüs tedbirleriyle ilgili denetime, Vali Bilal Şentürk ve il protokolü ile birlikte katıldık. İş yerleri, toplu taşıma araçları ve vatandaşlarımızın bilgilendirildiği denetimlerin önemi çok büyük. Tüm vatandaşlarımızın, koronavirüs tedbirlerini, titizlikle uygulamaya devam etmelerini diliyorum. Gerekli tedbirleri aldığımızda ve kurallara uyduğumuzda bu sıkıntıdan da hep birlikte kurtulacağımıza inanıyorum’’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam