VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ AÇIKLADI

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek:

“GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ŞENLİKLERE YETİŞTİRECEĞİZ”

2016 yılının ikinci il koordinasyon toplantısında söz alan Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, restorasyon yapılalı 3 ay olmasına rağmen yıkılma aşamasında gelen Söğüt’teki  Ertuğrul Gazi Türbesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha önce Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Ertuğrul Gazi Türbesi’nin bakımsızlıktan yıkılan haline “Vakıflar Bölge Müdürlüğü denetim noktasında eksik kaldı” diyerek tepki göstermişti. Kamuoyunda ve yerel basında yer alan haberlerin ardından ise gözler Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne çevrilmişti. Dün gerçekleştirilen il koordinasyon toplantısında ise Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bölge Müdürü  Emek’ten  türbede yaşanan şanssızlıklar ile ilgili bilgilendirme istedi.

BİR

 

Türbeye nem ölçer takıldı

Türbedeki hasarın belirlenmesi amacıyla nem ölçer makinesi yerleştirdiklerini belirten  Emek, “Nem ölçme cihazıyla sorunun nemden mi yoksa yer altı suyundan mı kaynaklandığını tespit edeceğiz ev zaten sıva çatlaklarını da kazıttık. Nem ölçme cihazına göre elde ettiğimiz verilere göre yağmurların geçmesini bekliyoruz.

Bizim teknik elemanlarımız sürekli gidip geliyorlar ve kaynağını araştırmak için bayağı bir çalışmalar yapıldı ve en son nem ölçme cihazıyla doğru bir tespit yapılacağına kanaat getirildi ve bu cihazı zaten genel müdürlük getirdi. Bu sorun sadece müdürlüğümüzün değil genel müdürlük olarak da üzerinde duruyoruz ve Mayıs ayının sonunda sanırım bütün bu sorunlar çözümlenmiş olacak ve törenlere gönül rahatlığıyla yetişmiş olacak.” Şeklinde konuştu

Sorunun nemle değil de taban suyuyla ilgili olduğunu iddia eden Söğüt Belediye Başkanı Aydoğdu, drenaj yapılmasının ardından 3 ay içerisinde türbede büyük çatlaklar geldiğini ifade etti.  Türbenin restorasyonu geçen sene ihale gecikmesinden dolayı Ertuğrul Gazi’yi anma ve Söğüt Şenlikleri’ne yetiştirilememişti. Aynı sorunu tekrar yaşamaktan korktuklarının altını çizen Aydoğdu’ya Müdür  Emek çalışmaların en geç Mayıs ayında bitirileceğinin sözünü verdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam