Vali Akpınar, Hidro Elektrik Santralinde İncelemede Bulundu

Vali Akpınar, Hidro Elektrik Santralinde İncelemede Bulundu

 

Deresakarı Köyü Muhtarı İsmail Çam ve köy halkı tarafından karşılanan Vali Akpınar ve beraberindekiler incelemede bulunmak üzere Bükor 2 Hidro Elektrik Santrali’ne gitti. Yol üzerinde Ergünler Yol Yapı tarafından yapılan köprü hakkında bilgi alındı. Vali Akpınar, yol üzerinde İl Özel İdaresi tarafından eskiden yapılmış olan köprünün Ergünler Yol Yapı Firması tarafından hayrına yeniden yapılacağını belirtti ve “Bu köprü şu anda Bilecik’e yapılacak en büyük hayır işi.” dedi.

                Santral inşaatında gezerek incelemede bulunan Vali Akpınar ve beraberindekiler burada firma sahibi Burhan Ergün ve Şantiye Şefi Ali Dilmaç’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Çalışmaların 2011 yılının Mayıs ayında başladığı ve 2013 yılının Aralık ayında biteceği belirtildi. Demirhanlar Köyü Gemici Mahallesi Sakarya Nehri üzerinde yapılan hidro elektrik santralinde saniyede 13.05 megawatt gücünde elektrik üretileceği aktarıldı. Bu elektrikten Bilecik il, ilçe ve köyleri ile çevre illerin faydalanabileceği söylendi.

                Ziyaret ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Vali Akpınar, Sakarya Nehri üzerinde yapılmakta olan bir dizi santralin bulunduğunu, Bükor 2 santralinin de onlardan biri olduğunu söyledi. Vali Akpınar şöyle devam etti:

“Çok düşük sayılabilecek güçlerle enerji elde edilecek. Bunlar baraj özelliği olmayan, sadece akıştan istifade ile elektrik enerjisi üreten santraller. Sakarya Nehri üzerinde 8 tane santral var. Bittiğinde ülke ekonomisine değer katacak. Zaten akıp gitmekte olan nehirden enerji elde edilmiş olacak.

Ayrıca yol üzerinde bizim Özel İdare’nin eskiden yaptırmış olduğu ve artık 40 yılını dolduran, dökülmek üzere olan köprüyü de yine santralimizi yapan firmamız büyük ölçüde hayrına yapıyorlar. Bir kısım parasını biz Özel İdare olarak karşılıyoruz. Ama önemli bir kısmını 4’te 3’ünü firma kendisi bir sosyal hizmet olarak, hayır olarak halkımıza hediye ediyorlar. Sağ olsunlar.

Bilecik, her tarafı güzel ama böyle eserlerle daha da gelişen ve kalkınan bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor. İnşallah daha iyi olacak.”

Vali Akpınar ve beraberindekiler daha sonra Deresakarı Köyü’nde vatandaşlarla bir araya gelerek onlarla sohbet etti.ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam