Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Vali Akpınar: “Milli Eğitim, Fedakar Öğretmenlerin Gayretleriyle Yürüyor”
Sosyal Medyada Paylaş
24 Kasım 2012
admin

Vali Akpınar: “Milli Eğitim, Fedakar Öğretmenlerin Gayretleriyle Yürüyor”

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Ardında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Burada gerçekleşen törenin ardından Bilecik Özel Sevgi Çiçeği Ortaokulu’nda Bilecik Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından hazırlanmış olan kutlama programına geçildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, öğretmenliğin, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleği olduğunu söyledi. Hatta insan yetiştirme sanatkarlığı olduğunu ekledi. Şişman, “Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Sevgi dolu öğretmen “ışık” demektir. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir.

                Öğretmenlik mesleğinin hammaddesi insan olup, hataya kesinlikle yer yoktur. Öğrenciyi seven, geleceğe hazırlayan, bilim ve teknolojiyi tanıtıp sevdiren, öğrenciyi topluma iyi insan olarak hazırlayan idealist öğretmenlerimize her zaman ihtiyaç vardır.              

‘Öğretmenler Günü’nün amacı öğretmenlerimiz arasındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlendirmektir’

Kutladığımız günün amacı, öğretmenlerimiz arasındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlendirmek, değerli öğretmenlerimizin çalışmalarını başarılı kılmak, mesleğimize bir ömür vererek emekli olmuş saygıdeğer öğretmenlerimizi bu değerli hizmetlerinden ötürü minnet ve şükranla anmaktır.” dedi. Şişman, göreve yeni başlayan genç meslektaşlarının güçlerine güç kattığını ifade ederek kendilerine başarı dileklerinde bulundu.

                İl Milli Eğitim Müdürü Şişman’ın konuşmasının ardından Vali Halil İbrahim Akpınar bir konuşma yaptı. Vali Akpınar konuşmasında, öğretmenlerden alınan bilgilerle eğitim hayatımızı, insani hayatımızı geliştirdiğimizi ve bir şeyler öğrendiğimizi söyledi. Ülkemizde son yıllarda eğitime verilen önemle eğitime ayrılan bütçeyle okul eğitim altyapısının büyük ölçüde tamamlandığına değinen Vali Akpınar şöyle devam etti:

“Milli eğitim fedakar öğretmenlerin gayretleriyle yürüyor”

“Bazı illerde sıkıntı var ama Bilecik bu yönden şanslı illerden bir tanesi. Maliye Bakanlığımızın açıklamış olduğu rakamlarda, önümüzdeki yıl Türkiye genel bütçesinden en büyük pay yine eğitime ayrılıyor. Ondan sonra da sağlık geliyor. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin en büyük iki kademe eğitim ve sağlık hizmetlerinde insanımızın daha iyi gelişmesi, daha iyi yetişmesi ve daha sağlıklı yaşaması için harcanıyor. İnşallah her önümüzdeki gelecek olan gün, her geçirdiğimiz günden daha iyi olacak ve bu yönde ümidimiz var. Milli eğitim, fedakar öğretmenlerin gayretleriyle yürüyor. Hepimizin sorumlu olduğu birkaç çocuğumuz var ama öğretmenlerimizin sorumlu olduğu çok sayıda çocuk var. Genel itibariyle bazen nahoş olaylar olsa da genel itibariyle öğretmenlerimiz çocuklara annelik babalık yapıyorlar.

Gelişmesinde ellerlinden gelen her türlü imkanları seferber ediyorlar. Ben saygıdeğer öğretmenlerimizin ömür boyu mutluluklar içerisinde yaşamalarını çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmelerindeki gayretlerinin hiç eksilmemesini temenni ediyorum. Emekliye ayrılan saygıdeğer hocalarımıza hayırlı uzun bir emeklilik dönemi geçirmelerini diliyorum. Aramıza yeni katılan genç kardeşlerimize de başarılar diliyorum.” 

Vali Akpınar’ın konuşmasının ardından genç öğretmenler adına Bilecik Edebali Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Elif Çimen bir konuşma yaptı. Çimen konuşmasında öğretmenlere hitaben, “Dün sizlerin elinde öğrenciyken bugün sizlerle birlikte omuz omuza eğitim seferberliğine katılmış olmaktan mutluyuz, gururluyuz. Bizi bugünlere getiren öğretmenlerimize minnettarlığımızı sunuyor hepsinin ellerinde hürmetle öpüyoruz.” dedi ve “Öğretmenlik özveri ister, sabır ister, hayatımızdan bir parça ister. Başımızı yastığa koyduğumuzda kendimizi sorgulamayı ister. Bugün neyi doğru neyi yanlış yaptık sorusunu her an kendi kendimize sormamızı ister.” şeklinde devam etti.

Bilecik Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdür Başyardımcısı Lütfü Akgül emekli olan öğretmenler adına bir konuşma yaptı. Akgül, “24 Kasım Türk gencini fikri hür irfanı hür vicdanı hür bir toplum bireyi olarak bu uğurda bu dava için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağına and içip öğretmeninin hizmet aşkının tazelendiği bir gündür. 24 kasım türk öğretmeninin milletiyle düşüncede duyguda tasada birleşip bütünleşerek Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için karar verdiği gündür.” dedi.

Programda mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni de gerçekleştirildi. Öğretmenler Türk bayrağına el basarak yemin etti. Sonrasında 2012 yılında emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi.

Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve dereceye giren birinci olan şiir ve mektup okundu.

Gerçekleştirilen slayt gösterisinin ardından Bilecik Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri ve Bilecik’te görev yapan müzik öğretmenleri tarafından konser verildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım