Vali Akpınar, SKYTÜRK 360’ta Şenlikleri Anlattı

Vali Akpınar, SKYTÜRK 360’ta Şenlikleri Anlattı

“Bilecik malum olduğu üzere Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu, kuruluşuna beşiklik ettiği bir yöremiz. 732 yıldır devam eden bir gelenek var. Osmanlı İmparatorluğu kuruluşundan sonra imparatorluk evresine geçen bu büyük cihan devleti burada çok mütevazi bir yerde dağların arasında çok mümbit olmayan ovası olmayan bir yerde kuruldu.

Bugün (Cumartesi günü) sabahleyin Yörüklerimize temsili olarak ‘hoş geldin’ dedik. Onlarda hoş buldular. Türkiye’nin dört bir yanından Yörüklerimiz, Yörük dernekleri, federasyonları, konfederasyonları buraya her yıl geldikleri gibi yine gelmeye devam ediyorlar. Antalya’dan, Muğla’dan, Samsun’dan, Urfa’dan, Çanakkale’den, Balıkesir’den, Bursa’dan ve dört bir yandan gelen misafirlerimiz var. Aslında ev sahipleri, burası kendi atalarının yurdu, Ertuğrul atamızın yurdu. Buraya geliyorlar. Bugün onların sunacakları gösteriler var. Yürüyüşümüzü yaptık, yaklaşık 1,5 km yol yürüdük. Kaymakamlık önündeki meydandan Ertuğrul Gazi’nin türbesine kadar gittik. Türbede duamızı ettik. Şimdi orada gelen misafirlerimizin hazırladıkları tamamen kendilerinin hazırladıkları profesyonel olmayan amatörce hazırlanmış olan gösterilerini sunacaklar.

 

“Her geçen gün ecdadımızı daha iyi anlamaya başlıyoruz”

 

Kutlamaların her yıl daha coşkulu kutlanmasının sebebinin sorulması üzerine Vali Akpınar, “Bunda tabi bizim ecdadımızı daha iyi anlamamızın, Osmanlı’yı anlayıp kavramamızın büyük bir etkisi var. Osmanlı 6 asır boyunca bu netameli coğrafyada bir devleti kurmuş, yaşatmış ve adaletle hükmetmiş. Büyük ölçüde insanları huzur içerisinde yaşatmış ve asırlarca. Şu anda Osmanlı coğrafyası üzerinde 40 civarında devlet var ve büyük bölümünde de huzur yok maalesef. Yakın coğrafyamız kan deryasına dönmüş durumda. Irak, Suriye, Filistin, Mısır, Libya, Tunus. Bu bölgelerde maalesef huzur bir türlü bulunamadı. Ortadoğu coğrafyası bir türlü huzura kavuşamadı. Balkanlar hakeza öyle. Bu sıkıntıların görüldükçe biz tarihimizi öğrendikçe Osmanlı’ya olan ilgimiz alakamız daha da artıyor, ben buna bağlıyorum. İnşallah bizler de ecdadımızın yapmış olduğu bu adil ve güzel yönetim anlayışını ülkemizde ve bölgemizde tekrar hakim kılarız ve bu coğrafyaya tekrar huzuru getirenlerde yine bizler oluruz.

Şifalı pilav hakkında da bilgi veren Vali Akpınar, “Bu o zamandan geleneğin yaşatılması yayla dönüşü buraya geldiklerinde bir pilav ikramı ve bir şükür eda edilmesiyle başlayan bir gelenek. Hala devam ediyor. Şenlikler boyunca gelen misafirlerimize o geleneğin devamı babında ikramımız olacak. İnşallah insanlarımız afiyetle yesinler diye arkadaşlarımız gerekli hazırlıkları yaptılar.”

 

“Bilecik hızla gelişen ve güzelleşen bir ilimiz”

 

Vali Akpınar konuşmasının devamında Bilecik ile ilgili genel bilgiler verdi. Vali Akpınar şöyle konuştu:

“Bilecik ili Türkiye’nin dört coğrafi bölgesinde birden yer alan, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde toprakları olan nispeten Türkiye’nin en küçük illerinden nüfus ve yüzölçümü bakımından ama tarihi ve ekonomisiyle büyük bir il. Bilecik’te sanayi oldukça büyük, gelişmiş sanayi kuruluşları var. 200 civarında fabrika var. Yılda bu fabrikaların 1 milyar 200 milyon dolar tutan ihracatı var.

 Turizm yönünden hızla gelişiyor. Osmanlı döneminden kalan evler, yapılar camiler türbeler var. Tarihi eserlerimiz var. Yenileme hizmetlerine son dönemlerde hız veriliyor.

Tarımda da iyi bir şehir Bilecik. Birçok yerinde seracılık faaliyetleri ve meyve faaliyetleri var. Meyve ağaçları bol, çeşitleri çok fazla. Bilecik hızla gelişen ve güzelleşen bir ilimiz.

Hızlı tren hattı, bölünmüş yol gibi yatırımlarla Türkiye’de kişi başına en çok yatırım yapılan il. Sadece bu ulaştırma bakanlığının harcama kalemlerine 4 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu bu şehirde. Bilecik Türkiye’nin istikbal vaat eden, gelişen ve görülmesi gereken güzel illerinden birisi. En başta belirttiğimiz gibi Osmanlı’nın kuruluşuna ev sahipliği yapmış, kuruluşuna beşiklik etmiş olan bir şehir. Ecdadımızın ayak izlerinin üzerinde dolaşıyoruz şu anda.

Anadolu turları kapsamında turizm seyahat acenteleri de yoğun olarak buraya ziyaretçiler getiriyor. Söğüt’ten başlayıp Söğüt, Bilecik, Osmaneli hattında devam eden Ankara-İstanbul arasında bir güzergah olarak da tespit edilmiş vaziyette. Birkaç gece konaklamalı sürekli misafirler geliyor. Burada Ertuğrulgazi türbesi merkezde Şeyh Edebali’nin türbesi ilgi odağı olmaya devam ediyor. Tüm vatandaşlarımızı bu ecdat yadigarı topraklara gelmeye görmeye davet ediyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam