VALİ BÜYÜKAKIN BİLECİK’E VEDA ETTİ

VALİ BÜYÜKAKIN BİLECİK’E VEDA ETTİ

“Bilecik hep benim yüreğimde bir yerde duracak”

Ak Parti’den Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Bilecik eski Valisi Tahir Büyükakın için veda yemeği düzenlendi.

Vali Büyükakın ve eşi Figen Büyükakın onuruna verilen yemeğe, Vali vekili Mehmet Taşdöğen, milletvekili Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Belediye Başkanı Nihat Can, Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Ceylan, Adalet Komisyonu Başkanı Muhammet Göktaş, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, kaymakamlar ve belediye başkanları ile il müdürleri katıldı.

Cennet Vadisinde geniş açılı bir yemek organize eden Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, görev süreci boyunca yaptığı ve yapmak için projeler ürettiği çalışmaları anlatırken Bilecik’in yüreğinde her zaman ayrı bir yeri olacağını vurguladı.

“Yönetmek benim için emir vermek değil”

Belediye Başkanı adayı Tahir Büyükakın, konuşmasının başında, hep idealinin akademisyenlik olduğunu, bunu başardığını lakin idareciliğin peşini bırakmadığını söylediği konuşmasında;

“Hayatın bir çok yerinde olduk. Siyasal mezunuyum ben. Kaymakam arkadaşlarımız gönül koymasın ama ben ikinci sınıftan itibaren, hep akademisyen olacağım diye hayal ettim ve Kaymakamlık sınavına bile girmedim.Gönül kaçanı mı kovalıyor? Ne oluyor idarecilik peşimizden geldi. Üniversitede hocalık yaparken, belediyeden danışmanlığa çağırdılar,ardından gel idarecilik yap dediler. Böylelikle o yola girdik,bir daha da çıkış yapamadık. Ama hayatım boyunca ben kendimi hep akademisyen hissediyorum. Yönetim anlayışında da hep öyle düşündüm.Mesela, yönetmek benim için emir vermek değil.Bilmiyorum yönetimden gelen arkadaşlar ne düşünür, onu ben hiç öyle düşünmedim.Yöneticilik bir kere bir bağımlılık işi.Vali iseniz vali,belediye başkanı iseniz belediye başkanı.Aslında kapıdan vatandaş girdiği anda vatandaşın maruz kaldığı muamele aslında sizsiniz.Vatandan Vali dediğinizde kimle temas ediyorsa valilikte,Vali o onun kafasında. Belediye Başkanlığı da aynı şekilde.Diğer il müdürlüklerimizde aynı şekilde.Siz her ne olursanız olun,vatandaşa dokunan taraf aslında sizsiniz.Hocada aynı şekilde,İstediğiniz kadar bilin,insanlara anlattığınızdan ibaretsiniz,insanlarında anladığından ibaretsiniz.Dolayısıyla yöneticilik, bir tepeden buyurma,emretme değil,önce anlama işi.Etrafı gözleyeceksin,bakacaksın, ne oluyor anlayacaksın.Ondan sonra da anladığın mevzu ile ilgili senden beklenen işi yapacaksın. Dolayısıyla ben her seferinde olup biteni anlamaya çalıştım.Hatta aranızdaki bazı arkadaşlar bunu bir espiriyi de dönüştürdüler.Ben her seferinde o onu dedi,bu bunu dedi gibilerden ziyade arkadaşlara hep konuya odaklanın dedim.Başımıza bir olay geliyor; Ahmet dedi,Mehmet dediler olmaz ki.Olaya bakacaksın.Benden beklenen bir iş var.O zaman neye odaklanmak gerekiyor? Sonuca odaklanmak gerekiyor. Her seferinde ben sonuca odaklandım. Belediyecilik yaparken de, Valilik yaparken de aynısını yaptım. Dolayısıyla farklı siyasi partilerden belediye başkanlarımız var burada.Her siyasi partilerle de uyumlu çalıştım.Çünkü ben onların partilerine bakmadım.Aramızda dostluk ilişkileri de oldu.Neden dostluk ilişkisi oldu?Çünkü biz Bilecik adına yapılması gereken bir şey vardı,örneğin Söğüt’te bir mevzu var; Halil beyin hangi partiden   olduğuna baklamdan mevzuda baktım.Gölpazarı’nda bir mevzu var ona baktım.Böyle bakınca mesele halloluyor.” İfadelerine yer verdi.

“Ortak akla daha fazla önem vermek gerekiyor”

Bilecik’te Valilik Görevine başladığı andan itibaren hep ortak akıla önem veren Belediye Başkanı adayı Büyükakın, bunun devam ettirilmesi gerektiğini söyleyerek konuşmasına şu şekilde sürdürdü:

“Burada yaptığımız bazı işler var. Onların ısrarla takip edilmesi de gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, Gölpazarı’nda ve Yenipazar’da çalışmalarını başlattığımız organize sanayi bölgeleri. Gölpazarı’nda gıda, Yenipazar’da hayvancılıkla ilgili bir organize bölge çalışması başlattık. BEBKA tarafından etütleri yapılıyor şu anda. Bunlar bitince inşallah bir noktaya gelinecek.

Bir başka husus yöneticilikle ilgili; ortak akla değer verilmesi. Ben bilirim dediğiniz zaman olmuyor. Şimdi bir sürü birim var değil mi idarede? Herkes kendi işini daha iyi biliyor. Onlar orada o işi yaparken, ben onlara sormadan yukarıdan-aşağıya söyleyeceksem, niçin var o birimler? Ben her seferinde onlar madem var o işi onlarla beraber yapmam gerekiyor diye düşündüm. Bu yolla ortaya çıkan ortak akıl çalışmalarında direk harekete geçiren çalışmalar değildir. Biraz daha derinlemesine çalışmaların yapılması lazım.

Ortak akıl projesi de aslında bitti. Son rötuşlar yapılıyor. Üniversite bunun hep bunun içinde oldu,STK’lar bunun içinde oldu.Bakın geleceğin dünyası Sivil Toplum Kuruluşları üzerinden gidecek.İdareler Sivil Toplumu ne kadar yönetime katarlarsa,o kadar daha güçlü olacaklar.Çünkü aidiyet,sahiplenme ve ortak bir kararın oluşmasında,ortak aklın çalışarak karar vermesi son derece önemli.Ortak akılın dokümanları BEBKA’da var.Ben zaten bunu Vali yardımcımıza ayrılırken bunu da söylemiştim.Ortak akıl çıktılarının burada olduğunu.Yeni gelen Valimize bu çıktıların teslim edilmesi gerektiğini söylemiştim.”

“Bilecik’e gelirken atalarımızın topraklarına hizmet edeceğim diye sevinerek geldim”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevinden Bilecik Valiliği’ne atandığında ata topraklarına hizmet etmenin sevinci ile buraya geldiğini söyleyen aday Tahir Büyükakın, yüreğindeki ruhun Söğüt ruhu olduğunu belirttiği konuşmasında ise şu ifadelere yer verdi:

“Bir başka kritik husus Söğüt’te kentin en büyük etkinliklerin birisi yapılıyor değil mi? Şimdi dünyada şehirler yarışıyor. Bizimde marka olarak tanıtabileceğimiz husus Söğüt’teki Ertuğrul Gazi Şenlikleri. Onun için bunun çıtasını her defasında biraz daha yükselttiğimizde; Söğüt ve dolaysıyla da Bilecik tanınmış olacak.

Ortak akılın içinde bir proje daha var ki ben bunu özel olarak takip ettim. Eski Milletvekilimiz Halil bey, o zamanki Belediye Başkanımız Selim bey,ben daha sonrasında yeni belediye başkanımız ve yeni Milletvekilimiz ile birlikte BEBKA ve Özel İdare’deki arkadaşlarımızla çalışmaları devam ettirdik.Bu projenin adı ‘Ulu Çınar 1299’ bir yerel kalkınma projesi.Bu proje 500 dönüm üzerine kurulu bir tema park projesi.Bu proje yapıldığında Bilecik gerçekten ayağa kalkacak.Bu proje 300 Milyon civarında bir proje.

Ben buraya geldiğimde Söğüt ruhu konusunda ben Kocaali’den ayrılırken de aynı şeyi söylemiştim. Çünkü biz Kocaeli’nde de aynı ruh ile çalışıyoruz. Söğüt ruhu dediğimiz ruh; Malazgirt’teki ruhtur, Anadolu’nun ruhudur.Be memleket için Valiysek vali,genel sekretersek genel sekreter, hocaysa hoca ne iş yapıyorsak onu iyi yapacağız diye düşündük.Ben açıkçası Bilecik’e gelirken atalarımızın topraklarına hizmet edeceğim diye sevinerek geldim.Bilecik’i sevdim,burada keyif ile çalıştım.

Ben her zaman Bilecik’i yüreğimde taşıyarak yaşayacağım. Çünkü ben o ruhu taşıyorum.Söğüt ruhu benim yüreğimde taşıdığım ruh.Dolayısıyla aslında ben hep Bilecikliyim.Bu şehir benim için her zaman ayrı bir önemde olacak.”

“Sakin, güvenli bir şehir burası”

Belediye Başkanı adayı Tahir Büyükakın, ilimize kazandırılması düşünülen 3’üncü sanayi bölgesinin 1 yıl sonra faaliyete geçeceğini söylerken, üniversitenin de Bilecik’in büyümesi için bir avantaj olduğunu ve Bilecik’in bir üniversite şehri haline gelmesi için hiçbir engel olmadığını söyledi.

Büyükakın 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi ve üniversiteye ilişkin şöyle konuştu:

3’üncü Organize Sanayi Bölgesi de aslında kuruluş sözleşme safhasına geldi. Onu biz devralmıştık.Süreci sıkı takip ettik, Bundan sonra Ticaret Odası,Belediye ve Özel İdare’nin ortaklığında onunda kuruluş çalışmaları çok hılı gidecek.Zannediyorum orada da bir yıl sonra faaliyet başlayacak.

Onun yanı sıra vitrinde pek görünmese de sayın rektörümüz ile de çok çalıştık. Rektörümüz ile üniversite nasıl daha iyi olabilir diye, nasıl katkı sağlarız, nasıl büyütebiliriz? Diye hep çalıştık. Burası bir üniversite şehri olabilir. Sakin, güvenli bir şehir burası. Bu kent önümüzdeki 10 yılda Türkiye’de en çok büyüyen şehirlerden bir tanesi olabilir.

“Bilecik hep benim yüreğimde bir yerde duracak”

Tahir Büyükakın; “Ben başından beri 17 aylık görev süremde hep bunu yapmaya çalıştım. Bilecik’in büyümesi için buradaki herkesin uğraşması lazım. Nasip olur belediye başkanı olursak, Bilecik hep benim yüreğimde bir yerde duracak ve bende elimden gelen ne varsa Bilecik için yapacağım.

Bize emeği geçen herkese bizlerini haklarını helal etmelerini istiyorum. Bizim bir hakkımız varsa helal olsun. Kırdığımız varsa hakkını helal etsin. İnşallah bu şehirde hoş bir seda bırakmışımdır. Kocaeli’nde hep bir kardeşiniz olacak.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Belediye Başkanı ve Vali Vekili Mustafa Kemal Özgün’de Aday Vali Büyükakın’a Bilecik’e etmiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkürlerini sunarlarken, kendisine birçok kurum müdürü de hediyeler takdim ettiler.

Veda yemeği Belediye Başkanı adayı Tahir Büyükakın’ın misafirler ile tek tek vedalaşması ile son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam