VALİ BÜYÜKAKIN MUHTARLARA SESLENDİ; “SİZLERE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM” 

VALİ BÜYÜKAKIN MUHTARLARA SESLENDİ; “SİZLERE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM” 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla 2015 yılından 19 Ekim’in Muhtarlar Günü ilan edilmesiyle birlikte tüm Türkiye’de kutlanan Muhtar Günü Programı Bilecik’te de yürüş ve Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı.

Bilecik’teki muhtarlar, Muhtarlar Derneğinden başlattıkları yürüyüşle Cumhuriyet Meydanına Türk Bayrağı taşıyarak geldiler. Burada Atatürk Anıtına çelenk bırakan muhtarlar saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla önce Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ı sonrada Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı ziyaret ettiler.

Muhtarları makamında kabul eden Vali Büyükakın, görevlerinde başarılar dileyerek üzerlerinde ki yükün ne kadar büyük olduğunu ve muhtarlara devlet nezdinde çok değer verildiğini belirtti ve 19 Ekim Muhtalar Gününü kutladı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde muhtarlarla bir araya gelen Başkan Yağcı, Muhtarlar Derneği üyeleri arasındaki birlik ve beraberliğinin güzel örneklik teşkil ettiğini ve Bilecik’teki bütün kurum ve sivil toplum kuruluşlarına örnek olduğunu belirtti. Başkan Yağcı açıklamasına şu şekilde devam etti; “Sizler insanlarımızın görüş, talep ve sorunlarını bizlere ileten en yakın noktadasınız. Memleketimiz böyle sizlerin noktasal çalışmaları ve bizlerin bölgesel çalışmaları ve devletimiz ile hükümetimizin genel çalışmaları ile daha iyiye ve daha güzele gidiyor. Aramızdaki sevgi ve hoşgörü bağımızın güçlü olması gerekir. Bunun mahalle, köy ve şehirlerimizde halka halka yayılması çok önemli. Sevgi, bir defa sermayesi en az ve getirisi en çok olan bir şey. Bunun için her zaman birbirimizi sevmeli ve o şekilde davranmalıyız. Ben bu anlamda böyle çok anlamlı bulduğumuz bir ziyaret dolayısıyla sizlere teşekkür ediyorum.”

Ziyaretlerin ardından Vali Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöven, Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve muhtarların katıldığı yemek programına geçildi.

Pelitözü Gölpark’da verilen yemekte konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar;  Devletimizin ülke çapında yürüttüğü işler içerisinde bizler mahallerimizde, köylerimizde önemli bir vazifeyi üstlendiğimizin ve bu vazifeyi layıkıyla yürütmenin inancı içerisinde olmalıyız.  Azalarımızla, İhtiyar Heyetlerimizle, hemşerilerimizle bulunduğumuz bölgelerde Yerel ve genel idaremize faydalı olabilmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Devletimizin bize sunduğu imkanlar takdire şayandır. İşte bakın bu imkanların en güzellerinden biri de bugün kutlamakta olduğumuz muhtarlar günüdür.” İfadelerini kullanarak Muhtarlar Gününün kutlanmasında emeği geçen herekse teşekkür etti.

“BABAM DA KÖY MUHTARIYDI”

İlhami Çınar’dan sonra kürsüye gelerek konuşmalarını yapan Başkan Selim Yağcı; “Muhtarlık demokrasinin temel taşlarından birisidir. Önemli ve bir o kadar da gurur verici bir görev. Bulunduğun bölgede toplumun insanların güvenini kazanarak, ihtiyar heyetleriyle birlikte oranın sorunlarına çözüm bulma gayreti içerisindesiniz. Muhtarlığı ve özellikle köy muhtarlığını çok iyi biliyorum. Babam da köy muhtarıydı. 1989 – 1994 yılları arasında muhtarlık görevi yaptı. Muhtarlığın köylerde ve bulunan noktalarda önemli ve zor olduğunu biliyorum. Her sorunla doğrudan ilgilenmek zorundasınız. Cumhurbaşkanımızın girişimleri sonucunda muhtarlık mevkii algı konusunda ki zayıflıkları giderilerek hak ettiği konuma erişti.” İfadelerini kullanarak muhtarların toplum içerisinde ki öneme dikkat çekti.

“MUHTARLIKLAR DEMOKRASİNİN İLK BASAMAĞIDIR”

2000’li yılların başlarından bu yana muhtarlık müessesinin giderek artan bir konum olduğunu ve muhtarlık, idare sisteminin 1889 yılından itibaren çok önemli ve vazgeçilmez dinamiklerinden bir tanesi olduğunu belirten Vali Tahir Büyükakın; Köy Kanunun 1924’te kabul edilmesiyle Genç Türkiye’de muhtarlarımız yerini korudular. Ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında muhtarlarımızın rolü hep çok büyük oldu. 2000’li yıllardan sonra verilen değerle birlikte birçok değişiklikte oldu. Mesela hükümetin verdiği önemin bir göstergesi olarak ödenen maaşlarda ciddi bir artış oldu. Sigorta primleri de aynı şekilde devletimiz tarafından karşılanır oldu. Yapılan bu destekler yeter mi? Yetmez tabi ki. Muhtarların yapmak zorunda olduğu işin yüküyle karşılandığında yetmez. Bir başka gösterge de; eğer devlet kurumları bir şeye önem veriyorsa onu kurumsallaştırır. Onla ilgili bir hizmet birimi oluşturur. Muhtarların önemsendiğini de İç İşleri Bakanlığımızın Mali İdareler Genel Müdürlüğü Bünyesinde oluşturulan Muhtarlık Daire Başkanlığı diye bir organizasyon var. Muhtarlıklar demokrasinin ilk basamağıdır. Mahallelerimizde, köylerimizde demokrasinin temsilcileri sizlersiniz. Her zaman söyleme fırsatı bulamıyoruz o yüzden buradan demek istiyorum, demokrasimizi güçlendirdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Ülkemiz artık çok güçleniyor. Ne zaman güçlenmeye başlasak başımıza çorap örmeye çalışıyorlar. Sizler bunları daha önceleri bir çok kez gördünüz. En son 15 Temmuz’da yaşadık. Bunlar bitmiş bir geçmiş değil. Bir an gaflete kapılırsak zerre tereddüt etmeden harekete geçecekler. Burada ki şuurun tabana yayılması ve birliğin oluşması için en güçlü ve etkili noktada muhtarlık müessesesi. Bunları bulunduğunuz bölgelerde anlatın.

Vatandaşa doğrudan ulaşan noktamız muhtarlarımız. Sizlerden en büyük beklentimde şu; geleneğimize göre komşusu açken, tok yatan bizden değildir. Köyünüzde aç bir insan kalırda bize söylemezseniz hakkımı helal etmiyorum. Mahallenizde evinde sobası yanmayan bir insan ve bize iletmiyorsanız hakkımı helal etmiyorum. Cumhurbaşkanımızın bizlere dediğini bende sizlere diyorum. Bölgenizde bir derdi olan, tenceresi kaynamayan, sobasında odunu olmayan varsa ve Valiliği, Belediyeyi bundan haberdar etmiyorsanız iki elim yakanızdadır. Siz bunu bize söyler biz gereğini yapmazsak sizde bize hakkınızı helal etmeyin. Kardeşlik tohumları böyle ekilir. Bu konuda duyan kulağımız, gören gözümüz, tutan kolumuz olun.”  Dedi ve muhtarların Muhtarlar Gününü kutlayarak tüm muhtarları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramın’da birlik ve beraberliğin temsili için kutlamalara davet etti.

Programın sonunda 23 yıl muhtarlık görevlerinde bulunan Hasandere Köyü Muhtarı Erkut Akman’a ve Kızıldamlar Köyü Muhtarı Metin Gezen’e Vali Büyükakın ve Başkan Yağcı tarafından plaket verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam