Vali Kızılkaya’nın Bilecik Mülakatı’nın 101. yıl dönümü mesajı

Vali Kızılkaya’nın Bilecik Mülakatı’nın 101. yıl dönümü mesajı

Vali Dr. Kemal Kızılkaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e gelişleri ve ‘Bilecik Mülakatı’nın 101. yıl dönümü vesilesiyle mesaj yayımladı:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan 101 yıl önce 5 Aralık 1920 tarihinde Bilecik’e ilk ziyaretlerini yapmış ve tarihe ‘Bilecik Mülakatı’ diye geçen mühim görüşmeyi gerçekleştirmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın önemli aşamalarından biri olan bu görüşmede Meclis ve Hükümet Başkanı olan Atatürk, İstanbul Hükümeti temsilcileriyle Bilecik İstasyon binasında bir araya gelmiştir.

‘Bilecik Mülakatı’, Türk halkının Gazi Mustafa Kemal önderliğinde bağımsızlığa olan düşkünlüğünü ve kurtuluş yolundaki kararlılığını tüm dünyaya duyurması bakımından son derece önemlidir. Zira bu görüşme, Büyük Millet Meclisi’nin ve Hükümeti’nin öncelikle İstanbul Hükümeti, kısa bir süre sonra da Londra Konferansı’yla itilaf devletleri tarafından resmi olarak tanınmasında önemli bir rol oynamıştır.

Bilecik, bu mühim olay vesilesiyle ‘Kuruluş’un şehri olduğu gibi ‘Kurtuluş’un da şehri olduğunu göstermiştir. Nitekim devletine ve milletine bağlı olan Bilecik halkı, Atatürk’e ve milletimizin kurtuluşu için başlatılan milli mücadeleye daima büyük destek vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin kahramanlarını, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam