Vali Nayir, Bilecik’in bitmeyen çilelerini Ankara’da takip edecek

Vali Nayir, Bilecik’in bitmeyen çilelerini Ankara’da takip edecek

2014 yılı içerisinde Bilecik'te önemli yatırımlar gerçekleştiğini belirten Nayir, Bilecik'in bir türlü çare bulamadığı Yenişehir yolu ve Hastane yeri ve 3.organize sanayi bölgesi konularının takibi için de önümüzdeki hafta Ankara'ya gideceğini belirtti.

Yeni yıla çok az bir süre kala 2014 yılını değerlendiren Nayir, değerlendirmeye başlamadan önce yeni bir yıla başlamanın yeni bir güne başlamaktan çok da farklı bulmadığını ifade etti. Nayir, "Yeni bir yıl çok önemli bir hadise gibi gözükmüyor bana. Yeni bir güne başlamak, yeni bir haftaya başlamaktan çok farklı değil.

 Ama nasıl biz günü bitirdiğimizde bugün akşama kadar ne yaptık diye düşünüyorsak yılı da bitirdiğimizde geçtiğimiz yıl ne yaptık diye bir muhasebesini yaparken bizde çok büyük bir anlam ifade etmiyor" dedi.

"2014'te ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşamadık"

2014 yılı için ülke geneli için bir değerlendirme yapan Nayir, 2014 yılında ülke çpında çok büyük bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek şöyle konuştu:

 "2014 yılı bildiğiniz gibi ülkemizde iki tane büyük seçimin olduğu yıl oldu. Önce yerel seçimleri yaptık, belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi, il genel meclis üyelerimizi, muhtarlarımızı seçtik. Ondan sonra da ilk defa milletin oyuyla Cumhurbaşkanımızı seçtik. Bu her iki seçimde de hem ülkemiz hem de Bilecik güzel bir sınav verdi. Demokratik olgunluğunu gösterdi. Dolayısıyla bu iki seçim açısından baktığımızda güzel bir yıl oldu. Kendimize yakışan, milletimize yakışan, ilimize yakışan bir gayretle, bir olgunlukla bu ikisini geçirmiş olduk. Genel manada baktığımızda 2014 yılında bir olumsuzluk yaşamadık. Bizi çok fazla üzecek büyük bir afet yaşamadık. İl genelinde de durumumuz bu şekildeydi. Bundan önceki yılların bazılarında biz deprem yılları diye hatırlıyoruz. 2014 yılında da son 2 günümüz kaldı. İnşallah öyle biter. Büyük huzursuzlukların yaşandığı bir yıl olmadı."

"2014 Bilecik için bol yatırımlı bir yıl oldu"

Bilecik için 2014 yılının güzel yatırımlarla başlanılan bir dönem olduğunu belirten Nayir, tarımdan organize sanayi ve okullara kadar yapılan bir çok yatırımı şu şekilde özetledi:

""İlimiz açısından baktığımızda güzel yatırımlara da başlanılan bir dönem oldu. Tarım için bakacak olursak; güzel göletlerimiz, Selöz gibi, Oğulpaşa gibi göletlerimiz devreye girdi. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında da yatırımlar olarak baktığımızda da güzel bir yıl oldu. Organize sanayiler olarak baktığımızda bütün organize sanayilerde tahsis işlemleri devam etti, fabrikaların yapımım devam etti. O bakımdan ilimizin geleceği açısından güzel yatırımlara sebep olabilecek bir yıl olarak bir sonraki yıla kayıtlarımızda görüyoruz.

3. organize sanayinin teklifleri toplandı. Gerekçeli raporuyla Ankara'ya gönderildi. 3. organize sanayinin kabulü için karar çalışmaları başlamış oldu. Genel manada okullarımız, yurtlarımız, inşaatlarımız devam ediyor. Bununla ilgili 2015 yılında sektörel bazda neler olduğuna biraz daha rakamlarla 2014 yılından bizim şu kadar ödenekle şu kadar iş yapıldı gibi onu ayrıca basın mensuplarımıza duyuracağız. Üniversitemiz güzel binalarına kavuştu. Yerel basında da ulusal basında da güzel bir şekilde yer aldı. 750 kapasiteli bir yurt inşaatı hızla devam ediyor. O da önemli bir çalışma. Yine sizlerin bildiği gibi hızlı tren ilimizde rotasını alacak şekilde Ankara-İstanbul hızlı treni bölgeden Ankara'dan Eskişehir'e kadar gelen hızlı tren İstanbul'a kadar devam etti. O da bizim için bir başarıydı. Çok yakın bir gelecekte Bilecik istasyonumuz da tamamlandıktan sonra o da bizim için bir başarı olmuş olacak. özel idare olarak baktığımızda özel idarenin alanını başka amaçlarla değerlendirmek üzere oradaki makine ikmal şubemizin ihalesini yaptık. Gülümbe'den başka yere taşıyoruz. Yine İstasyon Mahallesi'nde çevreye sıkıntı verdiğini değerlendirdiğimiz Asfalt plentinin de ihalesini bugünlerde yapıyoruz. Onu da götüreceğiz. Dolayısıyla hangi açıdan bakarsak bakalım .Mutlaka iki günümüz birbirine eşit olmayacak. 2014 yılı da 2013'ten daha iyi şeyler yapılmaya çalışıldı her açıdan. Bütün sektörler açısından baktığımızda güzel şeyler ortaya çıktı diye düşünüyorum. 2015 bunların mahiyetinde olan yine yürütülecek olan işler."

Nayir, Bilecik'in bitmeyen çilelerini Ankara'da takip edecek

Bilecik'in yıllardır içinden çıkamadığı sorunları olan Yenişehir yolu, hastane yeri ve 3. organize sanayi bölgesi  sorunlarına değinen Nayir, bunların takibi için önümüzdeki hafta Ankara'ya gideceğini belirtti. Nayir şöyle konuştu:

"Sıkıntılarımız iki başlık altında toplanabilir. Onlarda çok iyi bir sonuç aldığımızı söyleyemeyebilirim. Ynişehir ve Bilecik yolumuzun ihalesi yapılmıştı. İhale de sizlerin malumu olduğu üzere itiraz üzerine kamu ihalem kurulu iptal kararı vermişti. İptal kararına karşı itiraz yapılmıştı. Vakit kaybolmasın diye yeniden ihalesi yapılmıştı. Bugünlerde onun kararı verilecek ve o başlamış olacak. O bizim bitmeyen çilesi, çözülmemiş bir işimiz. Diğeri yine kamuoyunun yakından takip ettiği hastane yerinin belirlenmesindeki işimiz henüz çözüme kavuşmuş değil. En son alternatiflerde değerlendirilerek özel idare yeriyle devlet hastanesinin yerinin takas işlemleri devam ediyor. Dün itibariyle Sağlık Bakanlığı'nın görüş yazısı tekrar maliye bakanlığına gitti. Dün itibariyle buradan giden arkadaşlarımız Ankara'dan bunu takip ettiler. Zannediyorum önümüzdeki hafta içerisinde bir de ben gideceğim hem 3. organize sanayinin işlerini hem de hastanenin işlerini Ankara'da hangi, noktaya geldi, bize hangi görevler düşüyor onu takip edeceğiz."

"3. organize bölgesi, hastane yeri ve Yenişehir yolu önceliklerimiz"

2014 yılı değerlendirmesinin ardından 2015 yılında gerçekleştirilmesi planlanan projeleri açıklayan Nayir, 2014 yılında yarım  kalan projelerin 2015 yılında tamamlanması için gayret göstereceklerini ifade etti. 3. organize sanayi bölgesi, hastane yeri ve  Yenişehir yolu projelerini yakından takip edeceklerini belirten Nayir, "3. organize sanayinin başlaması kararının alınıp orada yer kamulaştırma işleminin ve projelendirme çalışmalarının başlaması bizim hedefimiz. Hastanemizin yeri belli olduktan sonra onun projelendirme çalışmaları ve onun inşaatına başlanması yine en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Yenişehir yolumuzun müteahhidi belli olup oradaki çalışmaların son kalan 20-25 kilometrelik bir kısmının da tamamlanarak bizim için çok önemli olan, sanayimizin limanlara bağlantı yolu olan o yolun da ortaya çıkması lazım. Daha önceden diğer yollarımız da sıkıntılıyken orası çok göze batmıyordu ama şimdi Sakarya yolumuz, Eskişehir yolumuz, Bozüyük üzerinden, Bursa yolumuz normale dönünce üst kalitede bir yol olunca burası çok daha fazla göze batmaya başladı. Dolayısıyla bunlar devam edecek.

"Söğüt'te yapılacak organize sanayiden beklentilerimiz büyük"

Okullarımızdaki iyileştirme çalışmaları devam edecek. Yine malum olduğu üzere okullarımız deprem testine tabi tutuldu. Orada sıkıntısı olan okulların güçlendirme çalışmaları veya yeni okul yapma çalışmaları devam edecek. Yine bu sene temeli atılmakta olan baraj ve göletlerimiz var. Onlar da ilimizin tarımına hizmet etmeye devam ed Gelecek sene büyük ihtimalle Söğüt'teki organize sanayinin de projelendirme çalışmaları bitip inşaat çalışmalarına geçeceğimiz yıl olacak. Biliyorsunuz biz yer tahsisi, yaptıktan sonra 1 yıllık bir süreyle proje çalışması için sanayicilerimize süre tanıyoruz. Bu da gelecek sene içerisinde bitecek. Söğüt 700 dönümlük bir alan. Tek kalemde tahsis edilmişti. Büyük beklentimiz olan bir yer.

"Osmaneli Bozüyük'te sanayi talepleri artıyor"

Diğer ilçelerimi Pazaryeri, Osmaneli ve Bozüyük'teki organize sanayilerdeki taleplerde her geçen gün artıyor. İstanbul-İzmir otobanı tamamlanınca İzmir-Ankara otobanı da Pazaryeri ilçemiz üzerinden önemli bir bağlantı noktası oluşturacak. Bu da bizde sanayi, parsellerinde olan ilgiyi ve talebi arttırıyor. Yine bunları takip edeceğiz. Rutin emniyet asayiş hizmetlerimizi takip edeceğiz.Bilecik bir huzur şehri dileriz ki bu huzur şehri özelliği hep de vam eder. Sessiz bir şehir. Kolay şehir. Yavaş şehir. Dolayısıyla arzu edilen şehirlerden birisi. Burada dışarıda bir trafik gürültüsünü duymuyorsunuz. Korna sesi duymuyorsunuz. Dolayısıyla hayatımız daha kolay geçiyor. Artık bu bölgenin içerisinde bu kadar büyük illerin arasında, onların büyüklüklerinden istifade ederek bizim kendimizi burada daha iyi göstermemiz gerek."

"Bizim hamamla ilgili bir derdimiz yok"

 İl Genel Meclisi'nin satılması yönünde karar aldığı ve muhalefet tarafından büyük eleştirilere maruz kalan şehir hamamı konusunda açıklamalarda bulunan Nayir, "Hamamın yıkılmasını isteyen yok. Bizim orasını satmaktaki amacımızÖzel idare olarak bizim gayemiz orada bir gelir kaynağına kavuşmak. köylerimizin ihtiyacı olan özel idare alanına giren işlerde daha fazla kaynağa sahip olmak. Yoksa bizim hamamla ilgili bir problemimiz yok."dedi.

Nayir şöyle konuştu:

"Hamamın yıkılmasını isteyen yok. Gelişim sürecine bakarsanız özel idare kendine yeni gelirler aramak durumunda. Biz geçen sene olmayan, bu sene sıcak asfalt yapabilecek bir plenti almaya çalışıyoruz. DSıcak asfalt plentimiz var ama elimizde bütçemiz yok ki yolların seviyelerini daha iyi hale getirelim noktasında olmak istemiyoruz. Eğer o plenti açıyorsak ona uygun kaynakları da bulup orada kullanacağımız malzemenin parasını ödeyip oradan istifade etmek gibi. Bu da en temek düşüncelerimizden birisi. Nereden bizim kendi bütçe kaynaklarımızı biliyorsunuz 20 milyon civarında bir bütçemi var. Bunun ancak 6-7 milyon Lirası yatırıma gidebiliyor. Diğerleri de personel masrafları ve diğer masraflarda kalıyor. Bunlarla birlikte bu çarkıçevirmemiz zor. kendi mülkümüzden bir yeri satalım. Biz illa yıkalım diye bir şey demedik. Oraya yapacak kişi hamam olarak kullanmaya devam etsin, bizim ona itirazımız yok. Hamamın yıkılması hamamı alacak kişilerin iradesiyle bağlantılıdır. Biz burayı alırız yine hamam olarak kullanırız diyorsa olur. Basındaki, kamuoyundaki hamamın yıkılması gibi alın bunu yıkın diye bir talebimişz yok. Bizim oradaki mal varlığımız ve ahyrımenkulümüzü satmayı düşünüyoruz. Alan aynı şekilde muhafaza da edebilir. Bu alan kişi bu şekilde muhafaza etmeyeceğim yıkacağım yeni bir şey yapacağım da diyebilir. İlin tek hamamı olması ilin dinamikleri açısından bakıldığında eleştirilecek bir konudur. Bizim gayemiz oradaki hamamı yıkmak değil. Özel idare olarak bizim gayemiz orada bir gelir kaynağına kavuşmak. köylerimizin ihtiyacı olan özel idare alanına giren işlerde daha fazla kaynağa sahip olmak. Yoksa bizim hamamla ilgili bir problemimiz yok. "

 

 

 

 

"Bilecik'te pek çok yeri detaylı olarak görmek istiyorum"

 

Yoğun temposu arasında Bilecik'te özel olarak neler yapmak istediğini sorduğumuz Nayir, " Bilecik'te yapmak isteyip de düşünüp de henüz yapamadığım şeyler var. Bizim doğal güzelliklerimizi henüz hepsini görebilmiş değilim. Geldiğim süre içerisinde ilk etapta ilçeleri görmeye çalıştım. Problemi olan köylerimize ulaşmaya çalıştım. Örneğin bir Harmankaya Kanyonu'nun giriş ve çıkışları hariç çok detaylarını göremedim. 18 tane çok güzel göletimiz olduğunu biliyorum onlardan bir kaç tanesi hariç diğerlerini göremedim. Görmemiz gereken yerler olduğu kanaatindeyim. Gelen misafirlerimiz i dar bir çerçevede gezdirip geri göndermek durumunda oluyoruz. Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt'teki Osmanlı'dan kalan eserler ve türbelerimizi gezdirip gönderiyoruz.  Onun dışındaki yerleri de önce benim görmem lazım ki gelen misafirlerimizi de götürme noktasında bir şeyler yapmış olalım. Onun dışında çok öyle düşünüp de yapamadığım bir şey şu an aklıma gelmiyor ama daha detaylı tanımak için biraz daha vakit ayırmak gerektiğini düşünüyorum.

 

"Tarihi yapılarımız şehrimizin tanıtımı için son derece önemli"

Bilecik'in kendini marka değer olarak tarım, sanayi ve turizmiyle yönlerinde öne çıkartması gerektiğini belirten Vali Nayir,  Bilecik'in değerlerinin ön plana çıkartılması konusunda şöyle konuştu:

"Şehir kendi avantajlarını kendi üstün taraflarını bilip ona göre yönlenmesi lazım. Bilecik'te bu konuda belli bir mesafe kat etmiş. Nedir sütün tarafları? Diğer yerlerden farklı olan yönleri nedir? Osmanlı'nın kuruluş yeridir. Ona ait gerekli emekler verilmeye çalışılmış. Bugün gelen misafirlerimizi göğsümüzü gererek götürebileceğimiz tarihi yerlerimiz var. Şuraya götürseydim keşke ama etrafı çok dağınık, götürürsem şimdi niye buraya ilgi göstermemişsiniz denecek yerimiz yok. Ertuğrul Gazi Türbesi'ne de götürsek, Kuyulu Mescit'e de götürsek, Dursun Fakıh Türbesi'ne de götürsek, Şeyh Edebali'ye de götürsek temiz düzgün bir çevre, emek verilmiş bir çevre var. Bunlar bizim kullanacağımız marka şehrin en önemli yönleri.

"6 tane organize sanayimizin olması çoğu kişiyi şaşırtıyor"

Küçük bir il. Ama tarımda çok iyi bir gelişme sağlamış. 4 bin dönümlük bir sera kapasitesine ulaşmış. Dolayısıyla Sakarya Nehri'nin o havzasının nimetlerinden istifade etmiş bir yön var. Limanlara, büyük şehirlere, sanayi alanlarına yakınlığı dolayısıyla 6 tane organize sanayi bölgesinin olması da buranın kendine has bir özelliği. Bir çok kişi Bilecik'te 6 tane organize sanayi bölgesi olmasına hayret ediyor. Doğru. Çevremizdeki illerle kıyasladığımızda bizim o yönde de bir farklılığımız var.

"Tarihi ve turistik değerlerimizi potansiyelimiz ölçüsünde tanıtamıyoruz"

Marka şehir dediğimizde illa bir yönü öne çıkacak diye bir kural yok. Bizim kendimizi bir kaç alanda çok öne çıkartmamız lazım. Şuna inanıyorum; Biz sanayideki potansiyelimiz ve sanayideki başarımızı kıyaslarsak potansiyelimize yakın bir başarı elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Tarımdaki potansiyelimizle tarımdaki başarımızı kıyaslarsak yine olması gereken noktaya yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. Ama tarihi ve turistik değerlerimiz, bizim değerlerimizi bu yönde tanıtmamız noktasında potansiyelimizin çok gerisinde olduğumuzu düşünüyorum. 2015 yılı inşallah bunlara da bir vesile olacak. Biz özellikle kendimizi daha turizm destinasyonunda bir Çanakkale gibi buradaki tarihi değerlerimizi ülkenin tamamına göstereceğimiz bir yapılanma olur. Bunun içinde çok büyük paydaşların olması gereken bir çalışma olduğunu biliyorum. Yalnızca valilik değil. Yerel yönetimler, özel idaresiyle ve belediyesiyle üniversitesiyle sivil toplum kuruluşlarıyla ve basınıyla beraber bu kotarılabilirse ki mutlaka bir ilerleme olacaktır ama bizim istediğimiz bu ilerlemeyi daha hızlı bir şekilde sağlamak. Çünkü artık imkanlar ona ulaştı. Bölünmüş yollarımızla hızlı trenimizle daha kolay ulaşılabilecek bir noktadayız.

Oralara yapılan yatırımla da Bilecik'in bir destinasyon olması konusundaki yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlerin çalışmasında bir doyum noktasına ulaştı. Artık projeden çıkıp uygulamaya geçeceğimiz bir noktaya gelmiş olduk. Dolayısıyla marka şehir dediğimizde tek yönüyle değil 3 yönlü bir şekilde turizmiyle, sanayisiyle ve tarımıyla bu bölgede ama her şeyden önce buranın bir huzur şehri olarak bu şekilde kalması lazım."

"2014 yılında gerçekleştiremediklerimizi 2015 yılında yapmayı temenni ediyoruz"

Nayir, son olarak 2015 yılının tüm Bilecik ve dünya için mutlu bir yıl olmasını dileyerek şu mesajları verdi:

"Başta da çok cazip gelmiyor yeni yıl ifadesi ama yeni bir yıla başlıyoruz. Mutlaka temennilerimiz olmalı mutlaka bir muhasebemiz olmalı. 2014'de neleri yapabildik, neleri yapamadık; 2015'te nelerin olmasını istiyoruz temennileriyle bakmak lazım. Yoksa güzel sözlerimiz var. Vakit nakittir diyoruz. Eğer vakit bizim cebimizdeki para gibiyse bunu harcadık diye sevinmenin manası yok. 2014'ü ne güzel tamamladık diye sevinmenin bir aması yok. Eğer 2014'ü iyi şeylerle, faydalı hizmetlerle, güzel çalışmalarla geçirmişsek ne mutlu diyeceğiz. Yapamadıklarımızın hesabını da 2015'e aktarıp bunların telafisini orada yapmaya çalışacağız. Dolayısıyla insan olarak da millet olarak da Bilecik olarak da elbette 2015'te beklentilerimizin olması normal. Bunlar 2014'te gerçekleşemedi ama dileriz ki biz bu problemlerimizin bir çoğunu 2015'te gerçekleştirebiliriz diye düşünmemiz doğal. Ben bu anlamda sizlerin aracılığıyla bütün Bileciklilere 2014'ten daha başarılı bir 2015 yılı,  kazasız belasız bir yıl temenni ediyorum.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam