Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
VALİ NAYİR: “EN GÜZEL TEMİZLİK KİRLETMEMEKTİR”
Sosyal Medyada Paylaş
9 Haziran 2015
admin

VALİ NAYİR: “EN GÜZEL TEMİZLİK KİRLETMEMEKTİR”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir,  Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ve daire müdürleri katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşmasını gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir; en güzel temizliğin kirletmemek olduğunu belirterek “eğer çocuklarımıza bunu öğretebilirsek geleceğimize daha ümitle bakma imkanına sahip olacağız” ifadelerini kullandı. Vali Nayir şunları aktardı:

 

“bu haftalar yeni yetişen nesile öğretmek için birer fırsat olarak değerlendirilmekte”

“Bugün her birimizi çok yakından ilgilendiren, her canlıyı ilgilendiren yalnızca günümüzü değil belki geleceğimizi de ilgilendiren çevre gibi önemli bir konu için toplanmış bulunuyoruz. Hayatımızı içinde geçirdiğimiz toprağımız, en büyük ihtiyaç duyduğumuz suyumuz, havamız bizim çevre için ihtiyaç duyduğumuz önemli üç nesneyi oluşturmaktadır. Kalkınma ve daha yüksek bir refah seviyesi her milletin, her ulusun, her devletin temel hedefleri arasında yer almakta ama bunu gerçekleştirirken, sanayileşirken, şehirleşirken mutlaka çevre boyutunu da ihmal etmeden yapmamız gereken işler olduğunu bu günler, bu haftalar yeni yetişen nesile öğretmek için birer fırsat olarak değerlendirilmekte. Anayasamızda haklarını sayarken sağlıklı ve doğal bir çevrede, dengeli bir çevrede yaşama hakkını insana bir hak olarak anayasamız belirlemiş. Devletimize düşen görevde bu amaçla yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmak, bu bilginin, bu şuurun oluşmasını sağlamak.

 

“kirletmemenin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlamış olacağız”

Şunu unutmamamız lazım. Çevreyi kirlettikten sonra temizlemenin maliyeti büyük ama çevreyi kirletmemenin maliyeti daha küçük. En güzel temizlik kirletmemektir. Eğer çocuklarımıza bunu öğretebilirsek biz geleceğimize daha ümitle bakma imkanına sahip olacağız. Eğer doğaya bizim bıraktığımız bir pet şişenin dört yüz yılda ancak kaybolabildiğini bilirsek ve kullanım artığı olan bir yarın kanalizasyonla bizim doğaya saldığımızda binlerce ton toprağı, binlerce ton suyu kirlettiğini bilirsek kirletmemenin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlamış olacağız. Bu günleri vesile bilerek hem kendi sağlığımıza hem gelecek nesillerin sağlığına hem de bütün canlıların sağlığına hizmet edebilmek için çevre şuurunun, çevre bilincinin gelişmesini sağlamak üzere, daha sağlıklı bir çevrede yaşamak üzere bugünlerin fırsatını bilip geleceğe daha da ümitle bakmak dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum.”

 

Daha sonra “En güzel okul bahçesi” yarışmasında birinci olan Bozüyük Orhangazi Ortaokul İdarecisine, ikinci olan Bozüyük Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecisine ve üçüncü olan Merkez Toki Ortaokul idarecisine protokol tarafından başarı belgeleri verildi. Yarışmada dereceye giren okul idarecilerine başarı belgeleri verildikten sonra “yaşanabilir çevre” konulu resim yarışmasında birinci olan Merkez Ertuğrulgazi Ortaokulu 7-C sınıfı öğrencisi Rana Ceylan’a, ikinci olan Bozüyük 100. Yıl Ortaokulu 5-A sınıfı öğrencisi Ahsen Hasibe Öz’e, üçüncü olan Merkez 700. Yıl Ortaokulu 6-A sınıfı öğrencisi Merve Dilara Altınay’a protokol tarafından hediyeleri verildi.

 

Program İzci grubu tarafından Çevre andının okunması ve Toki Ortaokul Folklor grubunun folklor gösterisi ile devam ederken protokol üyelerinin “yaşanabilir çevre” konulu resim sergisini gezmeleri ile sona erdi. 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım