VALİ NAYİR YENİ BEBKA’NIN YENİ OFİSİNDE BİLGİLENDİRDİ

VALİ NAYİR YENİ BEBKA’NIN YENİ OFİSİNDE BİLGİLENDİRDİ

üyeleri ve BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci katıldı.

Vali Nayir, BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi'nin yer değişikliği nedeniyle Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesindeki yeni yerinde basını bilgilendirme toplantısı yaptı.

Yeni ofisin, Ajans'ın kurumsallığını arttıracağını, faaliyetlerini daha etkin bir şekilde devam ettireceğini ve Bilecikli yatırımcılara daha iyi hizmet vereceğini aktaran Vali Nayir, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek BEBKA faaliyetlerini madde madde şu sözlerle açıkladı:

"Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansımız 2009 yılında kurulmuş ve geçen 6 yıl içerisinde kalkınma alanında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir. Bugün burada sizleri BEBKA Bilecik Yatırım Destek Ofisi'nin yeni yerinde ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu da belirtmek isterim. Yeni ofisimizde Ajansımız kurumsallığını artırarak faaliyetlerine daha etkin bir şekilde devam edecek Bilecik'e ve yatırımcılara hizmet verecektir. Hazır bir araya gelmişken Ajansımızın önümüzdeki günlerde gündeminde olan faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek isterim.

Mali Destekler

Ajansın en önemli faaliyet alanlarından biri verdiği mali desteklerdir. Ajans şu zamana kadar 14 başlıkta mali destek programı açıklamıştır. Kurumlar tarafından 947 proje başvurusu yapılmış, 229 proje başarılı bulunup desteklenmiştir.

Toplamda 15 milyon TL bütçe ayrılan 2015 yılı proje teklif çağrısı, "Kırsalda Ekonomik Kalkınma" ve "Sağlık Turizminin Geliştirilmesi" olmak üzere 2 mali destek programı içermektedir. Projelerin başvuru süreci halen devam etmekte olup son başvuru tarihi 8 Mayıstır.

Tasarım, markalaşma ve yaratıcı endüstriler

Bölgemizde öne çıkan mobilya, seramik, mermer ve tekstil sektörlerinin ortak noktası tasarımdır. Tasarım konusu sektörlere değer katan, ülkemizi uluslararası rekabette öne çıkaracak önemli bir unsurdur.

Ajansımız bölgemizdeki yerel yönetimler, ticaret sanayi odaları, ihracatçı birlikleri ve üniversiteler ile işbirliği içinde İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları etkinliklerini organize etmektedir.

Bu kapsamda Tekstil ve Otomotiv ARGE Proje Pazarları, Bilim Şenliği, Tasarım Zirvesi, Ev Stil Fuarı, Animasyon Yarışması ve Festivali, Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor gibi birçok etkinlik düzenlenmiştir.

Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor ve Mermer Zirvesi etkinlikleri ile Bilecik'in mermer ile tanıtımı, mermer sektöründe tasarımın geliştirilmesi ile sektörün katma değerinin artırılmasına destek olmak amaçlanmaktadır. Bu konulara ilişkin detaylı bilgiler ilerleyen zamanlarda sîzlerle paylaşılacaktır.

Orta Sakarya Vadisi Ekonomik Gelişme Planı

Orta Sakarya Vadisi alt bölgesi coğrafi yapısı ve mikro klima özelliğinden dolayı seracılığın geliştiği ekonomik açıdan önemli bir bölgedir.

Osmaneli, Gölpazarı, Söğüt, Yenipazar, İnhisar, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerini kapsayan Orta Sakarya Vadisi için ihtiyaç analizi yapılması, imkân ve olanakların detaylı belirlenebilmesi ve projelerin geliştirilebilmesi için Orta Sakarya Vadisi Ekonomik Gelişme Planı hazırlık çalışmaları başlatıldı.

Bu kapsamda her ilçede çalıştaylar yapılmış ve ilçelerin sorun ve ihtiyaçları yerinde tespit edilmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir plan geliştirilmesi ve mali destek programlarının hazırlanması amaçlanmaktadır.

Bilecik Ortak Akıl Toplantısı

Katılımcı sosyal süreçleri, stratejik yaklaşımı ve yenilikçiliği esas alan bölge planı yaklaşımını benimseyen Kalkınma Ajansımız, Bilecik ili gelecek hedeflerini belirlemek üzere 19-20 Mart 2015 tarihlerinde, birçok kesimden paydaşların katılımıyla bir Arama Konferansı gerçekleştirmiştir. Bu arama konferansı sonuçları doğrultusunda ilimizdeki planların ve projelerin geliştirilmesi esastır.

Endüstriyel Simbiyoz Programı

BEBKA ve TTGV işbirliğiyle "Bursa Eskişehir Bilecik Endüstriyel Simbiyoz Programı" başlatılmıştır. Program kapsamında bölgede öne çıkan sektörler incelenerek bölgenin endüstriyel simbiyoz potansiyelini analiz eden fizibilite çalışması tamamlanmıştır. Bu program bağımsız işletmeleri, daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanım yaklaşımı çerçevesinde bir araya getirecektir. 21 Nisan'da Bursa'da gerçekleştirilen Bilgilendirme toplantısı ve Sinerji Çalıştayı'nın devamını Bilecik ve Eskişehir'deki toplantılar takip edecektir.

Yatırım Destek Ofisi Faaliyetleri

2011 yılı Mayıs ayında kurulan Bilecik Yatırım Destek Ofisi şimdiye kadar yüzlerce yatırımcı ve girişimciye yatırım arazisi veya yatırım tesisi bulma, devlet yardımları ve teşvik sistemi hakkında bilgilendirme ve diğer hususlarda destek sağladı.

Bilecik Yatırım Destek Ofisi, ilde 2009 yılından beri gerçekleştirilmekte olan teşvik belgeli yatırımların izlenmesi görevini de yürütmektedir. Yatırım Destek faaliyetleri kapsamında 2009-2014 dönemine ait yatırım teşvik belgeleri izleme çalışmaları kapsamında Bilecik'te yaklaşık 100 adet teşvik belgeli yatırımın izlemesi yapılmıştır.

Bilecik Yatırım Destek Ofisi ilin yatırım tanımı konusunda da çeşitli yazılı ve görsel dokümanlar hazırladı ve ilin fuarlarda ve diğer çeşitli organizasyonlarda tanıtımını sağladı. Bu kapsamda tanıtım filmi, turizm tanıtım broşürü, yatırım tanıtım broşürü ve bir web sitesi hazırlanmıştır.

Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu ve beraberindeki Bursa merkezli seyahat acenteleri geçtiğimiz Aralık tarihlerinde BEBKA tarafından düzenlenen 2 günlük info gezi kapsamında Bilecik'teydi. İki günlük info gezi boyunca hem Bilecik ve Bursa'daki turizm aktörleri arasında iletişim kanalları oluşturulmuş ve hem de acente yetkililerinin eleştiri, görüş ve önerileri not edilerek turizm alanındaki ihtiyaçlar ve bu noktada yapılması gerekenlerle ilgili verimli bir bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlanmıştır."

Vali Nayir, konuşmasını katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek noktaladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam