VALİ NAYİR: “YÖNETMEK HARCAMAKLA OLUR.”

VALİ NAYİR: “YÖNETMEK HARCAMAKLA OLUR.”

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ve iç denetçi Abdulkadir Gülkurusu tarafından sunulan eğitim programına Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Bilecik İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. M.Burak Öztop ve kamu hastanelerinde ilgili birim çalışanları katıldı.Sabah 9:00’da başlaması planlanan programın bir saat gecikmeli başlaması katılımcılar tarafından tepkiyle karşılandı.

“Eksiksiz bir şekilde yapılmasını ve hatalarının önlenmesini hedeflemiş bulunmaktayız.”

Açılış konuşmasını yapan Bilecik İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. M.Burak Öztop şunları ifade etti: Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan 2015 yılı teknik destek programı kapsamında Bilecik İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğimiz adına başvurumuzu yaptığımız “Kurumlarımızda Satın alma Uygulamaları Eğitimi” başlıklı başvurumuz Temmuz ve Ağustos 2015 döneminde başarılı bulunup destek almaya hak kazanmıştır.BEBKA ile yapılan kendi adımıza ilk projemiz olan proje kapsamında genel sekreterliğimize misafir il genel sekreterliklerimizden gelen arkadaşlara genel sekreterliğimize bağlı hastanelerde gerçekleştirilen satın alma işlerinden sorumlu personele ve ayrıca ilimizdeki kurumlarda 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre satın alma işlerini yürüten arkadaşlara satın alma uygulamaları hakkında bilgilerini pekiştirmeyi ve geliştirmek maksadıyla eğitimimize katılmak üzere davet edilmiş bulunmaktayız.Eğitim sonunda katılımcılarımızın 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hakkında daha detaylı ve güncel bilgilere sahip olmaları ve son yapılan değişiklikler dahilinde bilgi ve becerilerinin üst seviyelere çıkarılmasını sağlayarak kurumlarımızda yapılan satın alma işlerinin daha doğru, eksiksiz bir şekilde yapılmasını ve hatalarının önlenmesini hedeflemiş bulunmaktayız.Bunun yanı sıra yapılacak olan bu eğitime katılan personelimize katılım sertifikası verilerek personellerimizin bu konudaki edinmiş oldukları bilgilerin belgelendirilmesinde de yardımcı olmaya çalışacağız. Bu vesiyle ile bu nezih ortamı bize sunan seminerimize yapmış olduğu katkılarından dolayı Bilecik Belediye Başkanımız Selim Yağcı’ya, bu desteklerinden dolayı içerisinde Bilecik Valimizin de yönetici olarak bulunduğu BEBKA’ya , bu eğitimi planlanması ve gerçekleştirilmesinde önemli payları olan genel sekreterliğimiz mali hizmetler başkanlığımıza ve diğer başkanlıklarımıza tüm çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Seminerimizin katılımcılarımıza hayırlı olması temennisiyle hepinize hoş geldiniz diyorum.”

“Yönetmek harcamakla olur”

Daha sonra konuşma yapan Vali Nayir ise konuşmasında : “Kamunun yürütmüş olduğu hizmetlerde etkinlik, sürat,   verimlilik, kapasiteyle ölçülüyor. Bu kapasitenin de ölçüsü eğitilmiş insan gücü eğitilmiş insan gücüne sahip olan kamu kurum ve kuruluşları daha yüksek bir kapasiteye sahip oluyor, daha etkinli, süratli, verimli hizmet yürütebiliyor. Kalkınma ajansımız olarak biz kamu kurum ve kuruluşlarının kapasitelerini geliştirmeye yönelik projelerini desteklemeye çalışıyoruz ki daha etkili, süratli hizmet verilsin ve illerimizin kalkınmasında kamunun tesiri daha üst seviyede gerçekleşe bilsin. Kamu yönetimlerinin en önemli hususlarından birisi harcama giderleridir. Bize okullarımızda öğretilen bir husus vardı. Yönetmek harcamakla olur. Yönetim harcama kapasitesine göre etkinliğini ortaya koyabilir. Daha fazla harcama gücüne sahip yönetimler daha etkili yönetimler olarak kendilerini gösterirler. Harcama kapasitesi düştükçe harcama imkanları azaldıkça yönetmede de etkililik azalmış olur. Her kurumun harcama kapasitesindeki miktar kadar onun eğitim almış personeli tarafından bu harcama kalemlerinin hakkaniyetli, adil, mevzuata uygun şekilde yürütülmesinin önemi büyük. Bu eğitimlerde amacımız bu. Personeli en fazla sıkıntıya koyacak hususlardan biri olan harcama işlerinin kitabına uygun, mevzuata uygun şekilde yapılıp baş ağrıtmayan problem çıkarmayan bir şekilde cereyan etmiş olması. Bu bizim hukuki sorumluluğumuz. Bu konudaki bilgimiz de aynı zamanda hakkaniyeti ve adaleti gerçekleştirecek bir şekilde bu harcamayı yapıp vicdani sorumluluğumuzu da yerine getirecek şekilde yapmış olduğumuz işin başta kendimizi tatmin etmek en doğrusunu yaptık şeklindeki bir uygulamayı da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bizler burada memurlarımızın hem hukuka uygun dolayısıyla kendilerini tatmin edecek hem de adalet ve hakkaniyete uygun vicdanlarını tatmin edecek bir şekilde bu eğitimi aldıktan sonra daha etkili daha verimli hale getirilmesi içindir. Ben hazırlamış olduğunuz bu programa katkının yüksekliğinden dolayı memnuniyet duydum. İl dışından da taleplerimiz olmuş. Bugün Bilecik’in misafirleri de var aramızda bu eğitim ilan edilince aynı konuya ihtiyaç duyan sertifika alabilecekleri bir program olduğu için ilimize bu program için gelen misafirlerimiz de var. Onlara da ilimiz adına hoş geldiniz demek istiyorum. Bu fırsatı değerlendirip ilimizin tarihi ve turistlik yönlerine de katkı sağlayalım. Onları da gezmiş, görmüş olsunlar. Harcamayı değil aynı zamanda Bilecik’i de öğrenerek buradan ayrılmış olsunlar dileğindeyim. Ben bu projeyi hazırlayan arkadaşlarımıza bu kursu verecek olan öğreticimize ve katılımcılarımıza teşekkür etmek istiyorum.” İfadelerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam