VALİ ŞENTÜRK:”KÖYE GİRİŞ YOL KENARLARINI AĞAÇLANDIRIYORUZ”

VALİ ŞENTÜRK:”KÖYE GİRİŞ YOL KENARLARINI AĞAÇLANDIRIYORUZ”

Vali Bilal Şentürk başkanlığında ”Köy yol kenarlarını ağaçlandırma” ve ”köy bahçeleri” projelerinin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Vali Şentürk, Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıda;  köylere giriş yol kenarlarına  fidan dikileceğini ve köy bahçeleri oluşturacaklarını belirterek, hem köye giriş yollarına güzellik katacağını hem de üretime katkı sağlayacağını söyledi.
Tarımsal potansiyeli en iyi seviyede değerlendireceklerini ifade eden Vali Şentürk, ”İstekli köylerden başlamak üzere, köylerin giriş yollarına o köyün özelliğine göre fidanlar dikerek, köye daha estetik bir güzellik katmış olacağız. Ayrıca, her köyde hazine arazisine köy tüzel kişiliği adına gelir getirici ceviz bahçesi kurulması planlanmaktadır. Bunun, köylerimizin sahiplenilmesine ve köy içine yansımalarına da katkısı olacaktır. Bahçelerden elde edilen gelir ile köyde mağdur olan hasta ve yaşlı kişilere yol yardımı ile öğrencilere burs yardımı sağlanabilir. Doğru yere doğru zamanda destek sağlanırsa faydalı olur. Bilinçli üretimler sonucu yeni iş sahaları da oluşturulabilir.” dedi.
Valiliğimizce yürütülecek projenin, koordinasyonunu, dikim yeri tespitini, organizasyon ve  çiftçilere eğitim çalışmasını Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fidan teminini ve işçilik desteğini Orman İşletme Müdürlüğü, fidan çukurlarının açılması, fidanların sulanmasını  İl Özel İdaresi, dikim ve bakım işlerinde işçilik desteğini Denetimli Serbestlik Müdürlüğü,  hazine arazilerinin belirlenmesini  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yapacak. Karayolları 144. Şube Şefliğinden Fidan dikim yerlerinin uygunluk görüş müsaadesi istenecek,  İl Jandarma Komutanlığı ise güvenlik tedbirleri ve trafik açısından uygun yerlerin tespitini sağlayacak.
Toplantı, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş’ın proje hakkında sunum yapmasıyla sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam