VALİ ŞENTÜRK’TEN BAŞLADIĞIMIZ NOKTAYA GERİ DÖNMEYELİM UYARISI

VALİ ŞENTÜRK’TEN BAŞLADIĞIMIZ NOKTAYA GERİ DÖNMEYELİM UYARISI

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, son günlerde artan koronavirüs vakalarıyla ilgili, ”Eğer vaka artışlarını kontrol altına alamayacak olursak bu işin sonu tekrar başa dönme noktasına kadar gelebilir.” dedi.

Şentürk, virüs ile tüm ülke olarak Mart ayından bu yana büyük bir mücadele verildiğini söyledi.

Kentte denetimlerin aralıksız sürdüğünü vurgulayan Şentürk, ”Bir dönem iyi bir başarı da sağlamıştık aslında ama son dönemde tüm dünyada olduğu gibi bu virüste yeniden bir hareketlenme görüyoruz. Biz kendi ilimiz adına bu noktada ne yapabiliriz veya bu virüsün artışının nereden kaynaklandığına ilişkin çalışmaları çok kapsamlı olarak yapıyoruz.” dedi.

BİLECİK BÜYÜKŞEHİRLERİN ARASINDA 

Pandemi salgın denetimlerini oluşturduklarını aktaran Şentürk, günlük gerekirse saatlik olarak vakalar geldikçe değerlendirdiklerini ifade ederek, ”Öncelikle şunu görüyoruz. Bilecik büyükşehirlerin arasında olan bir il olarak yoğun bir insan transferine şahit oluyor. Bozüyük’te çalışıp Eskişehir’de ikamet eden 6 bin kişi var. Aynı şekilde Osmaneli’nde oturup farklı yerlerde çalışanlar var. Tarım kesimimiz çok zengin. Civar şehirlere göç veren bir iliz. Oralara yaz dönemi nedeniyle giden insanlarımız buraya gelmeleri, düğün ve taziyelere katılmaları temas yoğunluğu oluşturdu.” görüşlerini aktardı.

Şentürk, şöyle devam etti:

”Özellikle son bir iki haftalık süreç içerisinde vakalarda bir artışı hissediyoruz yoğun şekilde. Özellikle yemekli düğünler sıkıntı oluşturuyor. Yemek esnasında daha uzun soluklu olarak maskeler çıkarılmak zorunda kalınıyor. Bir müddet sonra esneklik oluyor. Başka şehirlerden düğünlere katılıp orada virüs kapma durumu oluyor. Geldiğinde de aile bireylerine bu işin sirayet etmesi oluyor. Öyle bir oluyorki aynı aileden 3-5 kişi birden pozitif vaka halinde karşımıza çıkabiliyor.”

BAŞA DÖNME NOKTASINA GELİR 

Denetimler sürerken bir yandan da hayatın rutin akışının devam etmesi gerektiğinin altını çizen Vali Şentürk,  ”Kaynağına göre önlemler geliştiriyoruz. 65 yaş üstü insanlarımıza gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Tabi bu vaka artışı bizi nereye getirir? Daha büyük kısıtlamalara getirir. Eğer vaka artışlarını kontrol altına alamayacak olursak bu işin sonu tekrar başa dönme noktasına kadar gelebilir.”ifadesini kullandı.

Gece gündüz eski günlere dönmemek için çalıştıklarına dikkati çeken Vali Şentürk, şunları aktardı:

”Mahalledeki muhtarlarımız, imamlarımız, varsa okul müdürlerimiz veya yardımcıların da katılacakları, güvenlik birimleri ve bizlerin de katılacağı birimler tarafından düzenlenen takipleri yapıyoruz. Bilecik esnafımız büyük oranda bu konuda büyük oranda hassas davrandığın şahidiz. İlçelerimiz de de aynı şekilde. Bunu devam etmesi lazım, çünkü giren çıkan kişinin kim olduğu ve nereden geldiği belli olmuyor. Hem kendilerini hem de gelenleri korumaları gerekiyor.” diye konuştu.

AKSİ TAKTİRDE CEZA UYGULAYACAĞIZ

Pozitif vakaların temasları sorunu olduğunun altını çizen Şentürk, ”Bir vaka pozitif onu tespit edip onu evinde karantina altına alıyoruz. Tedavisini oradan takip ediyoruz, düzenli olarak sağlık ekiplerimiz her gü arıyor. Aynı zamanda kolluk güçlerimiz de takip ediyor. 14 gün karantinadan ayrılmaması gerekir. Bilinçli olacak.Hem kendi sağlığı açısından hem de diğer kişiler açısından. Bu insani bir vazife, bir vatandaşlık görevi. Bunun aksini yapmak bile bile zarar vermek demektirki bunun hem adli açıdan hem de idari açıdan bir cezası olur. Denetimlerimizde cezayı birinci öncelik olarak belirlemedik. Bu hepimize zararlı olan bir konu, ortak akıl ile hareket etmek isteriz. Farklı durumda cezai duruma başvurmak zorundayız ve vuracağız bunda en ufak bir şeyimiz olmayacak. Bu hepimize dönük bir tehdit. Bir insanımızı feda edemeyiz. Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda 21 eylülde okullarımızı açacağız.” dedi.

Virüs konusunun sonunun belli olmadığı için bir süreç yönetimi uyguladıklarını kaydeden Şentürk, şunları söyledi:

”Bir zaman dilimini yönetmiyoruz, önümüz açık. Ne zaman biteceğini bilemediğimiz için biz tedbirlerimizi gelişen vakalara göre alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz. İnşallah bir gün aşısı bulunur. O zaman tekrar normal hayatımıza döneriz. Hepimiz özledik, hepimiz dostlarımızla kucaklaşmayı özledik, birbirimize dokunmayı özledik. Okullar olmayınca heyecanımız azalıyor. Sağlık olmayınca hiçbir şeyin kıymeti olmuyor. Temel sağlıktır. Öncelikle kendimizi sonra yakın çevremizi koruyacağız. İl dışına çıkınca temas etmemeye dikkat edeceğiz. Geldiğimizde en az 10-14 gün dikkat etmemiz gerekir. Ben bir haftalık bir izne çıktım, geldiğim de arkadaşlara özellikle onu söyledim. ‘Bakın ben farklı farklı şehirlere uğradım. Dolayısıyla kendimde bir olumsuzluk hissetmiyorum ama hasbelkader bir tema söz konusu ise ben hiç bir şey hissetmeden taşıyıcı olabilirim. Bu işi hep beraber çözelim.

RAKAMLAR BİR ŞEY İFADE ETMEZ

Kentlerde virüs konusunda bazı rakamların söylendiğine dikkati çeken Vali Şentürk, ”Rakamlar bir şey ifade etmez. Yani bizde bir vaka olması ile 10 vaka arasında olması arasında ne fark var? Tehlike daha mı büyük diyeceğiz. Evet tehlike küçük değil. Çünkü vaka sayılarında tüm ülke ölçeğinde genel anlamda bir artış trendi var. Biz bu işi aslında çok güzel bir noktaya indirgemiştik. Biz de mayıs ayı vakaların minimum noktada olduğu bir aydı. Haziran ayında bir iki vakalar söz konusu oldu. Temmuz ayında artış oldu. Ağustos ayına geldik tekrar bir artış oldu. Bunu tersine döndürmemiz lazım. Şu anda ilaç yok önümüzde, buna göre kurallara uymak zorundayız.” açıklamasında bulundu.

MASKE TAKMAM BANA BİR ŞEY OLMAZ

Bazı kişilerin ısrarla maske takmamakta ısrar etmesine de değinen Vali Şentürk, sigaranın zararından bahsederek, ”Sigaranın içene bir faydası var mı? Ondan mutluluk duyuyor güya. Fakat bir algı ne var, gençler özeniyor bunu içince kendini özgür sanıyor. Hiç öyle değil aslında. Maske konusunda da durum farklı değil. ‘Ben maske takmadan gezerim, bana bir şey olmaz’ diyorlar. Bunu yaşı yok, çok yakın zamanda bir ilçe belediye başkanı vefat etti. Sapasağlam genç insanlar vefat etti. Bize olmaz demek doğru değildir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam