“Valiliğe Gelen Vatandaş, İşi Görülmeyen Vatandaştır”

“Valiliğe Gelen Vatandaş, İşi Görülmeyen Vatandaştır”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Vekili Çınar, toplantıya vali yardımcısı olarak başkanlık etmenin biraz zor olduğunu çünkü il valisinin çalışma tarzıyla vali yardımcısının çalışma tarzının farklı olduğunu ifade etti.  Bu sebeple toplantıda daha önceki toplantı kararları anımsandı. Vali Vekili Çınar, “Valimizin kamu binalarının temizliği konusunda çok titiz olduğunu biliyoruz. Buna yine özen göstermeye devam edeceğiz. Yangınlara karşı binalarımızın devamlı hazır tutulması en büyük isteklerinden biriydi yine buna zaten Afet dairemizle gerekli tetkikleri veya incelemeleri yapıp neler eksikse bunları söylemişlerdi. Bunların takibini yapmamız gerekiyor. Yine personelin mesai saatlerine uyma olayı, onun önemle üstünde durduğu bir konuydu. Bunu da hatırlatmak istiyorum. Kılık-kıyafet konusunda zaten yaz uygulamasına geçildi. Onunla ilgili sorun pek görünmüyor.

 

‘Vatandaşı ikna etmek gerekiyor’

 

Bizim vali yardımcıları olarak gördüğümüz bir konu var. Onu belirtmek istiyorum. Şimdi genelde valiliğe gelen vatandaş işi görülmeyen vatandaştır. O müdürlüğümüzdeki eksiklik olarak söylemiyorum. Mesela vatandaş nüfusa gidiyor. Çocuğu 18 yaşından büyük, nüfus cüzdanını velisi alamıyor. ‘Git oğlun gelsin’ demek var bir de bunun yasal gerekçelerini söyleyerek vatandaşı ikna etmek var. ‘Senin çocuğun 18 yaşını doldurduğu için yasal olarak bunu sana veremiyoruz. Senin çocuğunun gelmesi gerekir.’ demek var. Bir de ‘Sen git çocuğun gelsin.’ demek var. ‘Sen git çocuğun gelsin.’ dediğin zaman nüfustaki personel, vatandaş hemen vilayete geliyor, ‘Benim çocuğumun nüfus cüzdanını vermiyorlar.’ diyor. Yani vatandaşı ikna etmek gerekiyor. Yine mesela Tapu Müdürünü tenzih ederim, örneğin birisi kardeşinin tapusunu görmek istiyor. ‘Yok, veremeyiz kardeşim.’ diyor. Tapunun bir anayasal hak olduğunun söylenmesi, tapunun bir başkasına verilmemesi konusunda vatandaş ikna edildiği takdirde vilayete gelmez.

Tabi bir de ikna edilmeyen insan vilayete geldiği zaman çok sinirli oluyor. Bize bağırıyor, yeri gelirse dövüyor. O bakımdan onları ikna ederek kısa yoldan çevirmek vatandaşa hizmet açısından da iyi vilayete gelmelerini önlemek açısından da iyi.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam