Valilik Gece Gündüz Denetimlerini Sürdürüyor

Valilik Gece Gündüz Denetimlerini Sürdürüyor

Bilecik Valiliği özellikle son dönemde artan vakalar nedeniyle il merkezi ve tüm ilçelerde sıkı Covid-19 denetimleri uyguluyor.

Kent merkezlerinde en küçük işyerinden en büyüğüne, park bahçelerden mesire alanlarına, pazarlardan kafelere kadar neredeyse basmadık yer bırakmayan ekipler, vatandaşları teker teker maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarıyor.

Vali Bilal Şentürk’ün emirleri doğrultusunda ve ”#Maske, mesafe ve temizlik kurallarına titizlikle uyarak koronavirüsün yayılmasını engelleyebiliriz. ” mottasıyla hareket eden ekipler, tarafından 54 kuaför ve berber, 20 internet kafe, 2 lunapark, 3 nikah ve düğün salonunun denetimi yapıldı.

Koronavirüsle mücadelede en etkili yöntemin maske mesafe ve temizlik kurallarına titizlikle uymak olduğunu bıkmadan usanmadan tüm vatandaşlara sözlü olarak aktaran ekipler, COVID-19 tedbirleri kapsamında #Pazaryeri ilçesinde, berber, kuaför, güzellik merkezleri, salon ve elektronik oyun yerleri, denetimi gerçekleştirildi. Bozüyük ilçesinde; berber, güzellik merkezleri, internet kafe ve elektronik oyun yerlerinde, denetim gerçekleştirildi.

Valilik sitesinden belirli aralıklarla sosyal medyadan ”Koronavirüs tedbirleri kapsamında Bilecik ve ilçelerinde vatandaşlarımızı uyarmaya, bilgilendirmeye ve denetlemeye devam ediyoruz.” gibi paylaşımlar yapılırken, İçişleri Bakanlığının ‘Koronavirüs salgını’ ek genelgeleri kapsamında, ”7gün7konu7denetim” mottosuyla, vatandaşları bilinçlendirmek ve salgınla mücadeleyi hep birlikte gerçekleştirmek amacıyla, il merkezi ve tüm ilçelerde gece gündüz çalışmaların sürdürüleceği bildiriliyor.

Sağlık Bakanı Koca önceki gün Bilecik’i uyarmıştı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgınla mücadelede önceki gün Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’daki son durum ve Türkiye değerlendirmesinde bulunmuştu. Son bir kaç günde riskin boyutunun arttığını ifade eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgının Anadolu’da ikinci zirvesine kış gelmeden ulaştığını belirterek, riskli bir yükselişle karşı karşıya olduğumuzu söylemişti.

Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da COVID-19 ile ilgili seyri paylaşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilecik’te vaka sayısının geçen aya göre iki kat arttığını kaydetmişti.

Bakan Koca, artışlara karşı şu açıklamayı yapmıştı:

”Yatak kapasitesi ve yoğun bakım yataklarının değerlendirmesi yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilecik’te 21 yoğun bakım yatağının daha artırılması için gereken planlamanın yapıldığını, yatak doluluk oranının yüzde 36, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 42, solunum cihazı doluluk oranının ise yüzde 56 olduğunu bildirdi.

Bilecik’te 66 filyasyon ekibinin mevcut olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Bozüyük Devlet Hastanesinin hızla devam ettiğini ve önümüzdeki yıl tamamlanıp hizmete alınacağını söyledi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca aynı zamanda Bozüyük Ağız Diş Sağlığı Merkezi inşaatına da bu yıl başlanacağının müjdesini verdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgının Anadolu’da ikinci zirvesine kış gelmeden ulaştığını kaydederek, tedbiri boş verip, seyri kendi haline bırakma gibi bir tutum içerisine girilmesi durumunda, kapalı ortamlarında etkisiyle kışın, hepimiz için bir yenilgi dönemi olacağını dile getirdi.

Bilecik’te zatürre oranı Türkiye ortalamasının üzerinde

Anadolu genelindeki ikinci zirve döneminde, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerindeki vatandaşlardan şimdiye dek verdikleri desteğin çok daha büyüğünü beklediği ifade eden Dr. Fahrettin Koca, Bilecik’in ilk zirveyi 10 Eylül’de yaşadığını ve o güne kıyasla günlük vaka sayısının iki katına yaklaştığını, dikkat çekici diğer noktanın ise, zatürre oranının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu söyledi.

Sağlık sisteminin hastaları en iyi şekilde tedavi edecek güçte olduğunu belirten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sahada ise ekiplerin büyük mücadele gösterdiğini ve sağlık ordusunun göstermiş olduğu bu başarı ve çabaya, vatandaşlarımızın ısrarla tedbirlere uyarak karşılık vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Grip Aşısı

Girip aşısı ile ilgili olarak, aşının herkese yapılabilmesi gerektiği kanaatinin giderek yaygınlık kazandığını ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını, olamayacağını vurgulayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısının tedarik edildiğini ve ilk 400 binini depolar üzerinden eczanelere gönderildiğini önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde depolar üzerinden devamının da gönderileceği söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, grip aşılarını daha da artırmak için çalışmaların devam ettiğini ve şu an için bu sayının 2.4 milyona çıktığını, bunu 3 milyon hatta üzerine çıkarmak noktasında çalışmaların da devam ettiğini, grip aşısının özellikle riski yüksek kişilere yapılmasının gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Bilim Kurulunun yaptığı çalışma sonucunda aşının öncelikle kimlere yapılması gerektiğini belirlediğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,

1- Riskli gebelere (26 haftadan sonra olan gebelere ve doğumdan sonra ilk 2 hafta içinde olanlara)

2- 65 yaş üzerinde bir kronik hastalığı olanlara

3- 5 yaş altı kronik hastalığı olan çocuklara

4- 5 yaş ile 65 yaş arası iki kronik hastalığı olan kişilere

5- Riskli olan sağlık çalışanlarına

6- Organ nakli olan kişilere olmak üzere ilk planda grip aşısının dağıtımının hedefleyerek planlandığını ve peyderpey gelen aşının bu çerçevede dağıtılacağını kaydetti. Vatandaşlarımızın e-nabız üzerinden bugün riskli olmadığını görüp ben yaptırmayacak mıyım diye düşünmemesi gerektiğini çünkü Bilim Kurulunun planladığı şekilde dağıtılacağını bildirdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam