VALİLİKTEN GÖLPARK’TAKİ YIKILAN YEL DEĞİRMENİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

VALİLİKTEN GÖLPARK’TAKİ YIKILAN YEL DEĞİRMENİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bilecik Valiliği Pelitözü Gölpark’ta yıkımı yapılan yel değirmeni ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz merkez sınırlarında bulunan Pelitözü Gölpark, İl Özel İdaresi ve Belediye arasında imzalanan protokol kapsamında 2015 yılında Belediyeye piknik ve mesire yeri amaçlı kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. İl Özel İdaresi’nden izin alınmadan yapılaşma yapılmayacağı ve piknik ve mesire yeri dışında kullanılamayacağı hususu ilgili Tahsis Protokolünde hüküm altına alınmıştır. O tarihlerde özel idarece belirlenen Seyir Terası, Yüzen ada işletmesinin mütemmim cüzü olarak gölet alanına gelen misafirlerin çevreyi izleyebilmeleri amacıyla Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü’nden şifahi alınan izin kapsamında gölet çevresindeki tahsislere istinaden tamamen ahşap, ıslak zemini olmaksızın geçici yapı olarak yapılmıştır. Ancak yüzen adanın mütemmim cüzü olarak tahsis edilen ve ormana ait alanda bulunan yel değirmeni, Belediye tarafından yüzen ada işletmesinden ayrı olarak ihale edilmiş ve yüklenici tarafından mevcut yel değirmeni eklentilerle genişletilerek çelik ve beton malzeme kullanılmak suretiyle kalıcı hale getirilmiştir.
Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü, il özel idaresince yapılan ahşap yapıda inşaat ve genişletme çalışmaları yapıldığını ve orman arazisine izinsiz yapılan bu yapının kaldırılmasını İl özel idaresinden talep etmiştir. Aynı talep içerikli yazı Bilecik Belediyesi’ne de gönderilmiştir. Özel İdaremiz tarafından günlük yapılan kontrollerde inşaatın durmadığı, aksine genişletme ve ilave inşaatin devam ettiği tespit edilerek yapılan tespitler Bilecik Belediyesi’ne bildirilmiş ve inşaatin durdurulması ile yıkımın belediyesince gerçekleştirilmesi istenilmiştir. Ancak Orman İl Müdürlüğü tarafından verilen 10 günlük sürenin dolmasına rağmen inşaata devam edilmiştir.
775 sayılı Gecekondu Kanununun 18.maddesine göre Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü’nün talebi, Valilik Makamının Onayı ile sözkonusu yapının yıkımı gerçekleştirilmiştir..
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam